Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Oficjalne "odpalenie" kuli czasu
Autor Wiadomość
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-05-15, 00:07   Oficjalne "odpalenie" kuli czasu

W południe, 21 maja jest przewidziana oficjalna prezentacja kuli czasu, na nowoporckiej latarni morskiej.
 
 
 
pszekliniak 
mgr Kopciografik


Wiek: 44
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 136
Skąd: Reichskolonie Danzig
Wysłany: 2008-05-15, 09:30   

No nareszcie :-) Już myślałam, że to nigdy nie nastąpi i będziemy mieli najtajniejszą kule czasu we wszechświecie. Szkoda tylko, że to środa i jestem w pracy (pewnie jak większość Gdańszczan). Rób dokumentację zdjęciową koniecznie. A ja jestem szczęśliwą posiadaczką stempla Poczty Polskiej wydanego z tej okazji :-D
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-05-15, 09:41   

Kula czasu przywita turystów
Cytat:
Zbliża się termin odsłonięcia zrekonstruowanej kuli czasu na latarni w Nowym Porcie. Ten nietypowy zegar został już zamontowany. Wkrótce w Danzigu zjawi się właściciel obiektu.

– To rodzaj zegara wieżowego, który nie ma tarczy i wskazówek. Czas pokazuje spadająca kula zamontowana na maszcie – opowiada Grzegorz Szychliński, który od 18 lat prowadzi warsztat budowy i naprawy zegarów wieżowych. - Po raz pierwszy dowiedziałem się o kuli czasu z wykładu prof. Januszajtisa. Potem los zetknął mnie z właścicielem latarni w Nowym Porcie, Stefanem Jackiem Michalakiem. Na jego zlecenie podjąłem się rekonstrukcji mechanizmu, który działał w Danzigu na przełomie XIX i XX w.

Przy rekonstrukcji urządzenia Grzegorz Szychliński korzystał z jego opisu oraz rysynków niemieckiego architeka. Dzięki temu udało się odtworzyć wymiary tego nietypowego zegara z dokładnością co do centymetra.

Harmonogram budowy kuli czasu niestety został zakłócony przez pożar kościoła św Katarzyny, gdzie w Muzeum Zegarów Wieżowych pracuje inż. Szychliński. – Tragedia pożaru postawiła nasze życie na głowie. Nie było czasu na zajmowanie się kulą, bo ważniejsze było ratowanie eksponatów, carillonu, dokumentów, to wszystkiego, czego płomienie nie strawiły. Zabezpieczenia wymagały pomieszczenia wieży, choćby doraźnego. Pan Jacek Michalak zrozumiał wagę chwili i nasze położenie i zgodził się na odłożenie rekonstrukcji kuli na pewien czas – opowiada Grzegorz Szychliński.

Na szczęscie co się odwlecze, to nie uciecze. Mimo opóźnienia, mechanizm jest już zamontowany. Montaż masztu, kuli i zasadniczych urządzeń trwał jeden dzien. Potem przyszedł czas na regulację mechanizmu i jego uruchomienie. Teraz czekamy tylko na oficjalną inaugurację.

Właściciel nowoporckiej latarni przyjedzie do Danziga 15 maja, a na 21 planowana jest uroczystość oficjalnego uruchomienia mechanizmu. Nie wiadomo jeszcze ile razy na dobę kula będzie spadać. Początkowo był to jeden raz – w południe. Możliwe jednak, że ze względu na turystów, spadek kuli odbywał się będzie częściej.

Jak działa kula czasu
5 minut przed godziną 12 w południe kulę wciągano do połowy masztu. Za dwie dwunasta kula wędrowała na szczyt masztu, a w samo południe sygnał biegnący linią telegraficzną z Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Berlinie zwalniał mechanizm. Spadająca kula oznaczała dokładnie godzinę 12 w południe w środkowoeuropejskiej strefie czasowej i w ten sposób kapitanowie statków stojących na redzie (i wszędzie tam, gdzie kula była widoczna) mogli dokładnie ustawić chronometry okrętowe.

Błąd wskazań chronometru, czyli liczba sekund, o którą urządzenie przyspiesza lub spóźnia się w skali doby, to tak zwany dzienny ruch chronometru. Urządzenie ustawiane jest najczęściej na czas brytyjskiego Greenwich. Kluczową informacją do obliczenia długości geograficznej statku jest to, o której godzinie czasu Greenwich, nastąpiła kulminacja słońca. Jednak nawet najdokładniejszy chronometr po wielu dniach żeglugi jest rozregulowany. Jeżeli zegar zmyli czas o godzinę, to statek płynący np. na równiku ma 1670 km pomyłki we własnym położeniu. W przypadku niedokładności jednej minuty jest to ok. 28 km, a jednej sekundy – 460 m. Gdy zegar okretowy miałby odchyłkę np. 10 sekund, oznaczałoby to, że pozycja rzeczywista od obliczonej różni się prawie o 4,6 km (2,5 mili morskiej), a to już rodzi niebezpieczeństwo.

Teraz spadek kuli wyzwalać będzie sygnał radiowy DCF-77 na falach długich, emitowany z Europejskiej Centrali Czasu w Mainflingen koło Frankfurtu. Jednak sama kula stanowić będzie przede wszystkim atrakcję dla turystów i pasjonatów.

Magdalena Raszewska
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-05-15, 11:33   

pszekliniak napisał/a:
No nareszcie :-) Już myślałam, że to nigdy nie nastąpi i będziemy mieli najtajniejszą kule czasu we wszechświecie. Szkoda tylko, że to środa i jestem w pracy (pewnie jak większość Gdańszczan). Rób dokumentację zdjęciową koniecznie. A ja jestem szczęśliwą posiadaczką stempla Poczty Polskiej wydanego z tej okazji :-D

Pszekliniak, pokaż ten stempel :-D
 
 
 
pszekliniak 
mgr Kopciografik


Wiek: 44
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 136
Skąd: Reichskolonie Danzig
Wysłany: 2008-05-15, 11:40   

Pokazuję :) Jaśli ktoś zainteresowany to mogę dostarczyć gumeczkę do poodbijania sobie :-) Na zawsze :-D

s_nowy port.jpg
stempel uruchomienie kuli czasu
Plik ściągnięto 31824 raz(y) 59,68 KB

 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-05-15, 11:43   

pszekliniak napisał/a:
Pokazuję :) Jaśli ktoś zainteresowany to mogę dostarczyć gumeczkę do poodbijania sobie :-) Na zawsze :-D

No co za pytanie... To Twój projekt?
 
 
 
pszekliniak 
mgr Kopciografik


Wiek: 44
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 136
Skąd: Reichskolonie Danzig
Wysłany: 2008-05-15, 11:45   

Częściowo niestety. Latarnię zrobił Pan Grafik z PP. Ale cieszę się, że się tym zajęli.
 
 
 
rychu40 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 464
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2008-05-21, 20:11   

Spóźniłem się i bomba już była na dole. Vipów sporo ale reportaże będą wszędzie. Trzy zdjęcia dnia dzisiejszego.

Bomba w dół, godzina 12.00.jpg
Plik ściągnięto 31738 raz(y) 92,28 KB

Latarnia.jpg
Plik ściągnięto 31738 raz(y) 91,05 KB

Widok z latarni w kierunku Gdyni.jpg
Plik ściągnięto 31738 raz(y) 96,71 KB

 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-05-21, 21:43   

Jak wrażenie z pierwszego wejścia na górę?
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
rychu40 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 464
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2008-05-21, 22:54   

Wolę widoki oliwskie. Bez porównania. Gdyby jakiś żaglowiec w pełnym ożaglowaniu wpływał.
Trzeba będzie zapolować. Ale też atrakcja z tą kulą. Można teraz robić regaty.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-05-22, 09:02   

Albo sylwestra jak w NY :mrgreen:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Jacko 
Po prostu Jacko


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 545
Skąd: Gdańsk Nowy Port Władysława IV
Wysłany: 2008-05-22, 13:12   

Takie cuś :arrow: http://pl.youtube.com/watch?v=pcg3z_-FyNo sobie dzisiaj "nakręciłem".
_________________
 
 
 
rychu40 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 464
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2008-05-22, 15:25   

Chyba z pokładu jakiejś łódki kręciłeś bo chybocze się to niemiłosiernie. Ale dokument jest. :-)
 
 
Jacko 
Po prostu Jacko


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 545
Skąd: Gdańsk Nowy Port Władysława IV
Wysłany: 2008-05-22, 15:27   

Tam zaraz z łódki. Ręce mi się trzęsły i tyle. Za dużo (albo za mało) wypiłem... ;-) :mrgreen:
_________________
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-05-22, 17:32   

No to moje subiektywne spojrzenie na imprezę. :roll:

orchestra.JPG
Plik ściągnięto 31618 raz(y) 107,21 KB

Owner.JPG
Plik ściągnięto 31618 raz(y) 104,35 KB

Edison.JPG
Plik ściągnięto 31618 raz(y) 85,86 KB

taras widokowy.JPG
Plik ściągnięto 31618 raz(y) 95,54 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl