Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowa ulica w Słupsku
Autor Wiadomość
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2009-03-06, 23:34   Nowa ulica w Słupsku

W Panoramie Danzigiej (5.03.czy 4.03)podano wiadomość o nadaniu im. ostatniego rabina Słupska ulicy przy cmentarnej. Cytowano jednego z radnych Słupska, powiedział dosłownie "że to obraza dla zmarłych katolików, ktorzy spoczywają na tym cmentarzu" podano też inne wypowiedzi w tym stylu. Zastanawiam się czy radni i mieszkańcy wiedzą jakiej narodowośći był . Na uroczystosć przybyl syn rabina.
_________________
mały kot na wielkiej drodze
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2009-03-06, 23:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-03-07, 00:26   

Ulica Rabina dr Maxa Josepha
Cytat:
Jestem dumny i zaszczycony. Nigdy nie spodziewałem się, że mój dziadek będzie tak uhonorowany w Słupsku - mówił dziś pod tablicą poświęconą rabinowi Josephowi na ul. rabina Josepha jego wnuk.

Dziś oficjalnie nadano imię "Rabina dr Maxa Josepha" ulicy biegnącej przy cmentarzu na ul. Kaszubskiej, m.in. przy dawnym żydowskim domu pogrzebowym. Ratusz połączył uroczystość z odsłonięciem pamiątkowej tablicy na tym budynku, poświęconej patronowi ulicy - ostatniemu rabinowi w przedwojennym, niemieckim Słupsku. Max Joseph pracował nad Słupią od 1902 do 1936 roku.

Był syjonistą, czyli zwolennikiem masowej emigracji Żydów do Palestyny. To uratowało mu życie. Wyemigrował z Rzeszy w 1936 roku. Większość jego słupskich współwyznawców wyjechać nie chciała i zginęła wymordowana przez Niemców.

Na uroczystość specjalnie z Hajfy przyleciał Amos Cohen, jeden z trojga żyjących wnuków duchownego. On odsłonił tablicę wspólnie z prezydentem Ryszardem Kwiatkowskim, fascynatem kultury żydowskiej. - Wiem, że decyzja o nadaniu tego imienia nie przeszła łatwo. Ale jest naturalna - mówił dziękując Kwiatkowskiemu Alon Simhayoff, attache kulturalny Ambasady Izraela w Warszawie.
Marcin Barnowski Głos Pomorza.

GALERIA

No cóż miejscowy radny PIS chce dorównać naszemu lustratorowi Brzechwy :hihi:
Jeszcze parę takich wyskoków podobnych oszołomów i cała kampania wizerunkowa PIS-u spali na panewce :mrgreen:

Słupsk uroczystość.jpg
Fot. Łukasz Capar
Plik ściągnięto 7635 raz(y) 53,81 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl