Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Schron przeciwlotniczy na ul. Podwale Staromiejskie
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-08-20, 22:46   

Zdzislaw napisał/a:
Może niektórzy moi rówieśnicy będą pamiętać jakże charakterystyczne ślizgi (pochylnie) wykonane z drewna po których staczano do podziemi schronu (a ówczesnego magazynu) beczki i skrzynki...


A to nie były ślizgi do piwnic hali targowej?
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Anker 

Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 36
Skąd: Gdańsk
Ostrzeżeń:
 1/3/4
Wysłany: 2009-12-14, 10:31   

Str. 130
http://www.ceeol.com/aspx...5a-015429f23d03
 
 
janom 

Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 6
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-07-01, 09:59   Legenda - jeszcze jeden kamyk

roland napisał/a:
Po pierwsze, z wodą w tamtym czasie nie było łatwo i jeszcze w takiej ilości.
Korzystając z instalacji wewnętrznej , zalanie tej kubatury trwało by miesiąc.
Po drugie: poza plotką , którą słyszałem dwadzieścia lat temu nie znalazłem żadnych dokumentów, które by potwierdzały ten fakt.

Tysiąc razy powtarzana legenda .......................................................

Ja też dodam kamyk do wieży legend o Danzigu:
Pracując 20 lat temu z człowiekiem przybyłym do Danziga w 46 roku wysłuchiwałem wielu barwnych opowieści o wydarzeniach w których brała udział tworząca się dopiero Straż Pożarna poruszająca się wówczas po resztkach miasta pod "Ochroną" żołnierzy radzieckich. Opisywał mi jak brał udział w wypompowywaniu wody ze schronu pod halą targową, w jego opowiadaniu nie doszukuje się ubarwiania historii czy tworzeniu mitów. Celem jego opowieści było, brzmi to makabrycznie, podkreślenie niezwykłej wydajności niemieckich pomp do tego użytych które (brrr): "- co chwile zatykane były szczątkami ludzkimi".
Pozdrowienia Romku, vivat BRAMA STRAGANIARSKAhttp://wolne.../danzig_770.gif
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-12-08, 09:59   

Wraca sprawa tego schronu. Podobno jest masowa mogiła ofiar.

Nieznany grób na Bastionie św. Gertrudy?


Cytat:
Co roku, 1 listopada starszy pan składa kwiaty na Bastionie św. Gertrudy. Mówi, że pochowano tam ludzi, którzy w 1945 r. zginęli w zalanym wodą schronie. Czy to prawda? - pyta pan Piotr, mieszkający w okolicy

- Ten pan, dziś mieszkaniec Wrzeszcza, będąc dzieckiem widział, jak Rosjanie zakopują ciała zabitych. Od tamtej pory co roku przynosi kwiaty na ich mogiłę - kontynuuje Piotr Labuda, mieszkający w okolicy bastionu. - Odkąd usłyszałem tę historię, ja też je przynoszę. Szkoda, że miejsce to w żaden sposób nie jest oznaczone - tablicą czy małym pomnikiem. Skoro miasto zamierza zrewitalizować plac Wałowy, może przy okazji upamiętniłoby i to miejsce?

O masowym grobie przy Bastionie św. Gertrudy słyszał też Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków: - Kilka lat temu poznałem mieszkańca Oruni, który mi pokazał tę mogiłę. Też był świadkiem jej powstania.
Cytat:
- Mój ojciec jako 18-latek przyjechał wiosną 1945 r. do Danziga z Warszawy - wspomina pasjonat danzigiej historii. - Mówił, że na bastion trafiły ciała gdańszczan, którzy zginęli w schronie przeciwlotniczym, w którym dziś mieści się klub U7. Był jednym z największych w centrum. Gdy w marcu '45 weszli tu Rosjanie, masa gdańszczan się tam schroniła.

Co się z nimi stało? Prof. Andrzej Januszajtis, znawca dziejów Danziga: - Słyszałem o ludziach, którzy zginęli zalani wodą w schronie obok danzigiej hali targowej. Spotkałem się z kilkoma takimi relacjami. Trudno mi natomiast powiedzieć, dlaczego zostali zalani: czy zrobili to Rosjanie, czy też pękły rury wodociągowe, bo marzec 1945 był podobno bardzo mroźny, czy też bomba zniszczyła jedną ze ścian schronu - wszystkie te wersje są prawdopodobne, wymagają jednak zbadania sprawy. Tak samo jak masowy grób przy Bastionie św. Gertrudy - to bardzo możliwe, że właśnie tam zostali pochowani potopieni gdańszczanie; aby jednak mieć co do tego pewność, należałoby przeprowadzić badania, a potem, jeśli historia się potwierdzi, rzeczywiście uczcić zmarłych tablicą pamiątkową.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
slowik45 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 62
Dołączył: 17 Wrz 2009
Posty: 607
Skąd: Gdańsk-Dolne Miasto
Wysłany: 2010-12-08, 17:36   

W latach 70 wykonywano jakieś wykopy nad kanałem w okolicy kładki dla pieszych na Olszynkę przy Reducie Wyskok , wykopano wówczas całe góry kości ludzkich , nikt się tym oprócz nas nie interesował , milicja stwierdziła że to pozostałości po wojnie i dali sobie spokój , my wydobyliśmy bagnety z hakenkrojcami bardzo zardzewiałą i uszkodzoną broń , było dużo jakiś skorup , teraz to bym się tym pewni zainteresował a wtedy był to dla nas nic niewarty szmelc , w wykopach położono jakieś rury i całość z tymi kośćmi zasypano .
 
 
 
Martino 


Wiek: 50
Dołączył: 22 Lis 2010
Posty: 54
Skąd: Eckhof
Wysłany: 2010-12-08, 23:36   

ta historia powraca co jakiś czas na różnych forach. Uważam jednak, że w przypadku tak wielu ofiar nie pozostałoby to bez echa przez lata.. nawet za czasów PRL-u. Przekręcono by dane (coś w stylu celowy mord wycofującego się Wehrmachtu) ale nie be echa..! W końcu świadkowie!
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-12-09, 00:22   

Martino napisał/a:
Uważam jednak, że w przypadku tak wielu ofiar nie pozostałoby to bez echa przez lata..
W Malborku fakt istnienia zbiorowej mogiły z przeszło 2100 pogrzebanymi osobami pozostawał nieznany aż do 2008 roku i nie znaleziono niestety wiarygodnego świadka , który by opisał kto i w jakich okolicznościach został w niej pochowany. Wiec Martino wszystko jest wg mnie możliwe.
_________________
Jeśli na ścianie widzisz białego szczura a w oknie odwróconego kota , to wiedz że coś się dzieje.
 
 
Explore 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 114
Dołączył: 26 Sie 2009
Posty: 64
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-12-09, 08:41   

Cytat:
W Gazecie Wyborczej z dnia 07.12.2010 ukazał się artykuł mówiący o grobie masowym znajdującym się w pobliżu Bastionu św. Gertrudy.

Temat jest nam znany, gdyż przed wakacjami spotkaliśmy się ze wspomnianym ‘starszym panem’, który szczegółowo opisał nam swoją historię i wskazał konkretne miejsce, w którym jest grób.

W przyszłym roku, jak się tylko ociepli będziemy organizować dokładne badania tego terenu przy współpracy odpowiednich specjalistów, w celu potwierdzenia historii wspomnianego naocznego świadka.


http://www.stowarzyszenie...ie-sw-gertrudy/
_________________
"Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie"

Razem ratujmy zabytki! || Stowarzyszenie Gertruda
 
 
Jan Olszewski 
Nuckel

Dołączył: 16 Lis 2010
Posty: 11
Skąd: Grudziadz
Wysłany: 2010-12-16, 18:41   

Bomba wpadła w halę targową. Wydobywano nie tylko szczątki. Pracę wykonywali jeńcy niemieccy.
Ostatnio zmieniony przez ezet 2010-12-16, 20:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
tomasith 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Wrz 2014
Posty: 56
Skąd: Kartuzy
Wysłany: 2016-01-04, 13:17   

http://www.trojmiasto.pl/...igu-n97645.html
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl