Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Brzeźno
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-02-18, 18:04   Brzeźno

Brzeźno. Trudno odnaleźć piekno dawnej "perły".

Kolejna smutna wiadomość związana z brakiem pieniędzy. Dom Zdrojowy marnieje z roku na rok.

Dom Zdrojowy niszczeje, urzędnicy patrzą

Cytat:
Danzigie Brzeźno nie może pochwalić się wieloma pamiątkami po czasach, gdy w XIX w. było znanym kąpieliskiem. Jedną z nielicznych jest właśnie - wpisany w 1993 r. na listę obiektów chronionych - Dom Zdrojowy przy ul. Zdrojowej. Jako zabytek powinien być pod szczególną ochroną miasta. A ostatni kapitalny remont przeszedł w latach 60. Gdy w maju 2007 r. nasz czytelnik zadzwonił z interwencją, rzecznik Danzigiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych zapewnił, że do końca roku wyremontowane zostaną werandy i balustrady, a na renowację reszty miejskie służby będą szukały pieniędzy.

- Od tamtej pory nie kiwnęli palcem - twierdzi pan Henryk z Brzeźna. Tadeusz Piotrowski, obecny rzecznik GZNK, przyznaje, że obietnice nie zostały spełnione. - Na każdy remont potrzebujemy zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków, a z tym wiążą się długotrwałe procedury - twierdzi Piotrowski.

- Chętnie wydajemy GZNK zgody na remonty, ale wielu z nich nie wykorzystali z braku funduszy - odpiera zarzuty Elżbieta Sieniawska, inspektor z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Danzigu.

Dom Zdrojowy - niegdyś chętnie odwiedzane miejsce odpoczynku i relaksu, dziś jest budynkiem mieszkalnym. Żyją tam 24 rodziny. - Prosiliśmy Urząd Miasta o wyznaczenie innego przeznaczenia dla obiektu. Bez rezultatu - mówi Tadeusz Piotrowski. - Dlatego skupiamy się głównie na poprawie warunków mieszkających tam rodzin: wyremontowaliśmy klatkę schodową, zamontowaliśmy domofony, wymieniliśmy instalację elektryczną, bramę wejściową.

- Zmiana przeznaczenia tego budynku nie jest teraz możliwa - mówi Michał Piotrowski z biura prasowego magistratu. - Wyzwaniem dla nas jest znalezienie mieszkań dla lokatorów z budynków kolidujących ze strategicznymi inwestycjami miasta, np. z budową Trasy Sucharskiego, czy ul. Słowackiego. Takich rodzin jest ok. 150. A 800 mieszka w budynkach w złym stanie technicznym. Dopóki nie rozwiążemy tych problemów, trudno myśleć o wyprowadzce mieszkańców z Domu Zdrojowego. A na poważniejszy remont nie mamy teraz pieniędzy.

Elżbieta Sieniawska przyznaje: - Możemy wydać nakaz remontu, ale nie mamy instrumentów, by go wyegzekwować.


Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-02-18, 18:13   

Jakim cudem gnieżdżą się tam 24 rodziny?! :shock:
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-02-16, 15:46   

Hala Brzegowa - niekończąca się opowieść

Cytat:
Siedemnaście lat ciągnie się już historia Hali Brzegowej w danzigim Brzeźnie. Końca nie widać, mimo iż miasto szuka ratunku u komornika.

(...) Zadziwia mnie z jaką łatwością urzędnicy są zwodzeni coraz to nowym "inwestorom", których wkład rzadko kiedy wykracza poza zapierające dech w piersiach wizualizacje - mówi Sebastian Mya z www.brzezno.net. - Jako brzeźnianin, który zna historię tego miejsca, jestem świadomy jego potencjału i jest mi po prostu bardzo smutno, że komuś brak jest determinacji czy woli, by znaleźć wiarygodnego przedsiębiorcę, który ożywi tę część Brzeźna, która była przecież centrum tego historycznego danzigiego kurortu - dodaje.

(...)- Niestety to efekt braku przemyślanej polityki prezydenta Adamowicza - mówi dla MM Trójmiasto Krzysztof Wiecki, radny miasta aktywnie działający na rzecz Brzeźna. - Przestrzegałem urzędników przed Maal Mariną, okazuje się, że miałem rację, bo prace ani drgnęły. Boję się, że przez kolejne lata nic się tutaj nie zmieni - dodaje.

- Cieszy mnie, że w ostatnich latach w Brzeźnie powstało kilka pensjonatów i hotel, cieszy przywracanie do życia Parku Brzeźnieńskiego, jednak bez Hali Brzegowej to wszystko jest jak uśmiech człowieka pozbawionego "jedynek” - dosadnie komentuje obecną sytuację Sebastian Mya.

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2015-01-03, 23:21   

Ruszyliśmy z tematem...

W przerwie deszczu szybki godzinny wypadzik do parku brzeźnieńskiego w Danzigu-Brzeźnie. Początek czyszczenia unikatowego stanowiska kierowania ogniem artylerii sprzed I wojny światowej tzw. Krąg Kierunkowy. Zachowany doskonale, tylko trochę zaśmiecony, ale do czasu. Pracy masa, na kolejne wypady. Dodatkowo w podziemiach samej Baterii Plażowej mieszkają lub mieszkali bezdomni, szkoda że aktualne nieobecni. Trzeba pogadać na stopie pokojowej, niech sobie mieszkają tylko czemu robią tyle syfu? Tablica informacyjna Arkadego jak widzę powróciła rękoma naszych kolegów z PTTK na swoje miejsce. Okolica ciekawa, ludzie sympatyczni, bardzo przychylni naszym działaniom.

Zdjęcie0364.jpg
Plik ściągnięto 37751 raz(y) 62,51 KB

Zdjęcie0365.jpg
Plik ściągnięto 37751 raz(y) 94,15 KB

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2015-01-26, 21:58   

Krąg kierunkowy w Brzeźnie jest czysty. Jak łza.

Zaczęliśmy wywalać #upss! Pora zawrzeć znajomość z wenerologiem# z jednego z głównych obiektów. Kolega w kombinezonie, maska, drugi asekuruje i jazdaaa...

Fajnie o tyle, że śmieci możemy podrzucić pod kosze Zarządu Dróg i Zieleni. Popierają nas, powiedzieli że mają jak zabrać każdą ilość syfu. Nie wiedzą jeszcze, że aż tego tyle będzie..

Mam prośbę do was koleżanki i koledzy. Czy ktoś posiada wiedzę, czy i jak można wykorzystać fundusze z UE do np. piaskowania takich obiektów (oczywiście odnośnie tych z Brzeźna po uzyskaniu zgody WKZ z uwagi na ustawową ochronę) ? Koszt w przypadku elewacji obiektu ze Stogów (bunkier główny Baterii Wydmowej, ten duży na lewo od pętli) to około 30 tysięcy złotych..,..

Zdjęcie0383.jpg
Plik ściągnięto 37593 raz(y) 40,95 KB

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
PatrycjaM 


Dołączyła: 13 Sty 2015
Posty: 4
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2015-01-27, 19:46   

eh, robi się żal widząc takie rzeczy..
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2015-02-07, 13:58   

Danzig-Brzeźno, wylot ulicy Zelwerowicza w kierunku Nowego Portu. Wypad na rekonesans z grupą FB "Wyrzucamy śmieci z lasu" . Zachowane elementy jednego z nastarszych danzigich fortów, zabytki niemal 110 letnie. I co? Znowu #upss! Pora zawrzeć znajomość z wenerologiem#, niby przerobione na garaże, ale i tak tradycyjnie... butelki, buteleczki, butelczyny i inne, setki, tysiące. I aby nie było, że znowu żulernia. Mieszkający na działkach bezdomni nie mają z tym nic wspólnego, flaszka dla nich za życzliwość i wsparcie. Jak się okazuje, to mieszkańcy domków uwielbiają mieć taki #upss! Pora zawrzeć znajomość z wenerologiem# za płotem i jeszcze dokładają... bo można oszczędzić na wywozie :rozpacz:

Podczas czyszczenia jednego z obiektów w parku przy plaży Brzeźno spotkałem pana z "Zieleni" UM Danzig. Pomimo naszej umowy, że każdą ilość śmieci wywiozą, miał fochy że wywalamy tyle śmieci po bezdomnych, że ojej i takie tam wulgaryzmy. Jednak na sugestię, że skoro tak to niech się zamknie, bo wrzucimy go do bunkra i zamurujemy z tymi śmieciami, których nie widzi, a które są w środku, zadzwonił gdzieś tam, dostał pewnie ochrzan że się czepia i pojechał podwójnie obrażony, rzucając przez okno soczyste "k..." na odchodne :hyhy:
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2015-02-22, 12:40   

#upss! Pora zawrzeć znajomość z wenerologiem#, #upss! Pora zawrzeć znajomość z wenerologiem# i to do kwadratu. Reprezentacyjne okolice dzielnicy Danzig-Brzeźno, rzut beretem do parku nadmorskiego. Przedłużenie ulicy Sybiraków, do skrzyżowania z ulicą Zelwerowicza. Bunkry i fortyfikacje mające ponad 100 lat, unikatowe obiekty Baterii Wiejskiej sprzed I wojny. Dookoła tony śmieci. Czyj to teren? Znowu bezpański? Czy Pan Wiceprezydent Danziga Piotr Grzelak, Straż Miejska Danziga itd. może nam pomóc? Będziemy im gitarę zawracać. Staniemy na znanej częsci ciała aby spowodować zrobienie tam porządku.

Co ciekawe, w toku czynności ujawnił się tzw. lokals, którym okazał się nasz kolega z forum IOH :) Sam także próbował coś z tym syfem zrobić, ale poległ na polu chwały. Teraz zmartwychwstał, od razu wsparł nasze działania i rozpitolił na miejscu stosunki własnościowe ziemii na której stoją bunkry.

Zdjęcie0399.jpg
Plik ściągnięto 37356 raz(y) 45,86 KB

Zdjęcie0397.jpg
Plik ściągnięto 37356 raz(y) 52 KB

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2015-05-11, 18:46   

Nigdy nie odpuszczamy. Walczymy do końca!

http://www.trojmiasto.pl/...strona=6#opinie
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
faza 

Dołączył: 13 Maj 2008
Posty: 140
Wysłany: 2016-03-24, 17:10   Brzezno

Cos dla milosnikow Brzezna.Cos sie stalo i forum Brzeznienskie znowu dziala niestety bez mozliwosci pisania postow. :flaga:
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2016-03-24, 17:17   

To już i tak postęp i bardzo dobra wiadomość.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2016-09-13, 21:03   

Uwaga, niebawem stawiamy kolejną tablicę historyczną. Tym razem w Brzeźnie, na wylocie parku w kierunku Nowego Portu :)

Tematyka - nieistniejący Fort Brzeźno :)
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2017-05-27, 22:21   

W piątek stanęła tablica o Forcie Brzeźno, który mieścił się na końcu ul. Sybiraków. Miejsce ustawienia tablicy to wejście do parku od strony bramy do WOC :)

Zdjęcie0959.jpg
Plik ściągnięto 32915 raz(y) 21,76 KB

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2017-05-31, 20:54   

http://radiodanzig.pl/aud...osnika-umocnien
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2020-05-24, 19:34   

Znowu musieliśmy nagłośnić problem śmieci w baterii :(

https://radiodanzig.pl/wiadomosci/item/110763-bateria-plazowa-w-brzeznie-jak-zsyp-smieci-mieszkancy-apeluja-o-uporzadkowanie-terenu-miasto-uspokaja-posluchaj?fbclid=IwAR1-UJP9js5-4H-YD2hf0IP1JC1ln0uGaLyLvYV6g840oR3u4ubTCyrTMrw
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl