Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Posprzątajmy las przy Bramie Oliwskiej
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-05-14, 15:03   Posprzątajmy las przy Bramie Oliwskiej

Co sądzicie o takim pomyśle?

Cytat:

Gdańszczanie posprzątają swoje miasto

Paweł Adamowicz Prezydent Miasta Danziga serdecznie zaprasza gdańszczan do wzięcia udziału w akcji obywatelskiej „Posprzątajmy las przy Bramie Oliwskiej”. Celem akcji, która odbędzie się w sobotę, 17 maja 2008 roku w godzinach 10.00 – 13.00, jest uprzątnięcie śmieci, odpadów, połamanych gałęzi, tak by przepiękne miejsce rekreacji gdańszczan odzyskało swój pierwotny kształt i blask.


Dlaczego właśnie las przy Bramie Oliwskiej?

Las miejski zwany potocznie jako „Las przy Bramie Oliwskiej” położony jest na zapleczu Placu Zebrań Ludowych. Zajmuje około 13 ha powierzchni. Graniczy z ulicą Generała Giełguda, zapleczem ulicy Przybyszewskiego, Kopernika i Wroniej oraz osiedlem Focha i Osiedlem Studenckim Akademii Medycznej.

Jako enklawa leśna w otoczeniu zabudowy mieszkaniowej las ten zasługuje na ochronę i dbałość ze względu na walory przyrodnicze i rekreacyjne. Wielogatunkowy drzewostan leśny w wieku od 40 do 90 lat tworzą głównie: klony, jawory, dęby, buki i olsze szare. Z gatunków iglastych można tu spotkać sosnę pospolitą i czarną oraz modrzewie. Podszyt tworzą głównie głogi i bzy czarne. Runo ty6powe dla lasów liściastych rozwija się bujnie szczególnie wiosną.

Przez las przebiega początek żółtego szlaku turystycznego. Teren leśny jest łatwo dostępny. Od parkingu przy ul. Giełguda prowadzą w głąb lasu liczne utwardzone ciągi spacerowe, pochodzące z lat 70-tych ubiegłego wieku. Znajduje się tam również kilka polan wypoczynkowych i dwie przecinki leśne wykorzystywane przez amatorów rowerów terenowych. Z górnych partii lasu rozciągają się piękne widoki Wrzeszcza, Stoczni Danzigiej i terenów portowych. Od Placu Zebrań Ludowych zwraca uwagę wąwóz leśny, pozostałość dawnej strzelnicy sportowej, a w pobliżu zakończenia ul. Świdnickiej odłownia dzików.

Czekamy na mieszkańców Danziga, zaś sprzęt potrzebny do sprzątania zapewniają organizatorzy. Po akcji obowiązkowe mycie rąk i ciepły poczęstunek. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w akcji tylko i wyłącznie za zgodą rodziców bądź opiekunów.

Przed przystąpieniem do akcji należy dokładnie zapoznać się z jej regulaminem.


Chętnych do udziału w akcji zapraszamy w sobotę, 17 maja o godzinie 10.00. Punktem zbiórki będzie miejsce postojowe w zatoczce po prawej stronie jezdni ulicy Giełguda (jadąc od Alei Zwycięstwa), powyżej restauracji „Chłopska chata”, przy wejściu do lasu.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-05-14, 17:35   

Stary numer - czyn społeczny pod szczytnymi hasłami.
A podatki pójdą na ważniejsze cele.
Co do samego sprzątania lasu to oczywiście jestem za.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-05-14, 18:15   

Grün napisał/a:
Stary numer - czyn społeczny pod szczytnymi hasłami.
A podatki pójdą na ważniejsze cele.
Co do samego sprzątania lasu to oczywiście jestem za.

Czyn społeczny wymuszony przez władzę. Skojarzyło mi się to z obowiązkowymi czynami społecznymi ( he, he, co za paradoks) za poprzedniego systemu.
Oczywiście też jestem za posprzątaniem tego terenu.
 
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-14, 18:41   

Kowalski, Wy na ochotnika wyczyścicie latrynę. Odmaszerować! :mrgreen:
 
 
danziger
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-15, 18:43   

Sęk w tym, że tu władza nikogo do udziału nie zmusza - tak więc pogratulować pomysłu i oby się udało.
(cChyba, że kogoś jednak do tej akcji zmuszają - np. urzędników UM, czy szkolną dziatwę...)
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-05-15, 19:48   

Za utrzymanie Miasta w czystości płacimy podatki. I to niewąskie. Takie akcje może i mają wymiar wychowawczy, ale przez resztę roku śmieci powinny zbierać służby miejskie, a jak z tym jest to wiemy wszyscy (choć ostatnio się poprawiło nieco)
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Jacko 
Po prostu Jacko


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 545
Skąd: Gdańsk Nowy Port Władysława IV
Wysłany: 2008-05-15, 20:58   

W czasach mojego technikum ('93-'99) raz byliśmy "sprzątać świat". Poszliśmy na forty. Ale, jak wszyscy wiemy, swojego czasu było tam (jeśli nadal nie jest...) śmietnisko odpadów typu strzykawka, worek z klejem, jakieś butelki po jaraniu różnych świństw itp. Ode mnie z klasy jeden kolega "dobrze" się przygotował, bo wziął z domu grube, gumowe rękawiczki. Szkoła dostarczyła nam jedynie duże, czarne worki na śmieci.

Efekt końcowy był taki, że tylko ten mój kolega "dobrze przygotowany" sprzątał a reszta mu tylko pokazywała, gdzie leżą śmieci.
_________________
 
 
 
Małgosia 

Dołączyła: 14 Maj 2008
Posty: 37
Wysłany: 2008-05-18, 20:10   

Grün napisał/a:
Za utrzymanie Miasta w czystości płacimy podatki. I to niewąskie. Takie akcje może i mają wymiar wychowawczy, ale przez resztę roku śmieci powinny zbierać służby miejskie, a jak z tym jest to wiemy wszyscy (choć ostatnio się poprawiło nieco)


Rzeczywiście, kiedy w zeszłym roku zamieszkałam na skraju Królewskiej Doliny, przeraziły mnie zwały dóbr wszelakich - istne "skarby Królewskiej Doliny" - z karoseriami samochodowymi i lodówkami włącznie - na które natykałam się na każdym spacerze z psem. Od Szubienicznej, poprzez Studzienkę, po Jaśkowy Las (no, trochę pokrętna ta moja topografia), każde skupisko krzaków wydawało się przyciągać śmieci wszelkich gabarytów. Teraz jakby troszkę, troszkę tego mniej. Może dlatego, że zieleń bujnie się puściła i nie widać :lol:
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-05-19, 12:08   

Czyn społeczny podobno zadziałał :)

Sobotnia akcja obywatelska zakończona pełnym sukcesem. Gdańszczanie sami sprzątali las


Cytat:
Mieszkańcy, uczniowie szkół, urzędnicy, miłośnicy przyrody - wszyscy zebrali się w sobotę na zapleczu placu Zebrań Ludowych, aby sprzątać las przy Bramie Oliwskiej. Akcję zorganizował prezydent miasta Danziga, a jej celem było uprzątnięcie wszelkiego rodzaju odpadów i połamanych gałęzi z terenu o łącznej powierzchni 13 hektarów!

- Przyszłam posprzątać las, bo nie lubię bałaganu - mówi Agnieszka, mieszkanka Moreny. - Drażni mnie widok porozrzucanych po lasach worków ze śmieciami. Uważam, że powinniśmy żyć w zgodzie z przyrodą i dawać przykład innym, jak należy o nią dbać.

Frekwencja była naprawdę duża. Oprócz sporej grupy mieszkańców, pojawiły się całe klasy z Zespołu Szkół Zawodowych nr 7 w Oliwie oraz Policealnej Szkoły Inżynierii Środowiska i Melioracji na Oruni. Uczniowie w ten sposób odpracowywali zajęcia lekcyjne.
Przed rozpoczęciem akcji wszystkich poinformowano o regulaminie i zasadach zachowania się na leśnym terenie. Bezwzględnie zakazano zbierania odpadów niebezpiecznych, takich jak igły czy strzykawki lekarskie. W przypadku ich znalezienia należało takie miejsce oznakować i zgłosić do organizatorów.
Tuż po godzinie 10, wyposażeni w grabie, łopaty i taczki społecznicy weszli do lasu. Podczas blisko trzygodzinnej akcji zapełnili wszystkie dostępne worki.

- To pierwsza tego typu akcja zorganizowana przez miasto Danzig, ale myślę, że nie ostatnia - komentuje Anna Dyksińska z biura prasowego Urzędu Miejskiego.
Za przybycie i wkład w uporządkowanie malowniczego zakątka Danziga podziękował uczestnikom prezydent Paweł Adamowicz, który sam brał czynny udział w sprzątaniu lasu. Na zakończenie zaprosił wszystkich na ciepły poczęstunek, podczas którego uczestnicy mogli m.in. napić się i zjeść bigos.

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
danziger
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-19, 12:54   

Cytat:
uczniowie szkół, urzędnicy,

Acha - "ochotnicy" :lol:

Cytat:
mogli m.in. napić się i zjeść bigos.

Ciekawe czego mogli się napić? :-P
 
 
Sebastian 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 140
Skąd: Dwumiasto
Wysłany: 2008-05-19, 12:56   

villaoliva napisał/a:
Sobotnia akcja obywatelska zakończona pełnym sukcesem.

Ciekawy jestem podsumowania ekonomicznego: ile akcja kosztowała i ile by wzięła za to specjalistyczna firma?
_________________
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-05-19, 13:07   

A ile przy okazji skonsumował aparat...
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-07-11, 14:26   

To teraz oddolna akcja :-D

:arrow: www.trojmiasto.pl/wiadomo...news=28842&ed=1
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-07-14, 13:30   

I już po udanej akcji :-D
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
fobcia 

Wiek: 47
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 84
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2008-07-14, 14:40   

było naprawdę miło :-D Frysia przeprowadziła przy okazji krótką lekcję ornitologii :mrgreen:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl