Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: fritzek
2010-01-14, 01:19
Bracia Altman, Sosnowiec
Autor Wiadomość
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-25, 13:11   Bracia Altman, Sosnowiec

W związku z pocztówką z serii "Kopalnia Czeladź", a pokazującą załadunek węgla na statki w Wisłoujściu:


zrobiłem mały research w sprawie firmy fotograficznej "Bracia Altman" z Sosnowca. Na lokalnym zagłębiowskim (uwaga - nie mylić ze Śląskiem :!: ) forum trochę podobnym do naszego znalazłem taki oto temat:
Nasze górnictwo w fotografii braci Altman
Cytat:
Z tego co ustaliłem album ten powstał na zlecenie Towarzystwa Górniczego Francusko - Polskiego ---- Franko Polskie Towarzystwo.
Chciałbym zwrócić uwagę na bardzo dobrą kompozycję jak i wspaniałą jakość techniczną tych malowanych światłem obrazów.
Po prostu miodzio.....

Cytat:
Opinia Darka Nowaka:
Bracia Altmann wydali zbiór widokówek z cyklem produkcyjnym kopalni Paryż składający się z 21 szt. kart pocztowych (są na mojej stronie, tyle że jeszcze w starym rozmiarze). Wydali również podobne zeszyty dotyczące kopalń w Czeladzi i Grodźcu.

Powrót do przeszłości
Cytat:
Do piątku historycy nie wiedzieli jak mieli na imię bracia Altman, którzy w Sosnowcu prowadzili zakład fotograficzny przy ul. Kolejowej (później Głównej, a obecnie 3 Maja).
W piątek do Muzeum przy ul. Chemicznej przyjechał Robert Altman, którego dziadek Stanisław, razem z bratem Bronisławem prowadził ten zakład. Pracownia fotograficzna rozpoczęła działalność w 1899 r.
- Jestem po raz pierwszy w moim rodzinnym mieście. Któregoś dnia znalazłem w internecie informację o tym, że część wystawy o Sosnowcu i jego mieszkańcach jest poświęcona zakładowi fotograficznemu moich przodków. Wtedy postanowiłem tu przyjechać - opowiada Robert Altman.
Większość jego rodziny zginęła w Auschwitz. Ocalał tata pana Roberta, Gustaw i jego siostra Ester.
- Tata przeszedł przez Monowice, jeden z podobozów KL Auschwitz, a następnie Buchenwald. Po zakończeniu II wojny światowej chciał studiować. Był absolwentem gimnazjum im. Staszica - pan Robert pokazuje świadectwo maturalne ojca. - Jednak po wydarzeniach kieleckich w lipcu 1946 roku, postanowił wyjechać do Belgii. Mieszkała tam już ciotka.
Robert Altman nie odziedziczył pasji swojego dziadka, który nawet podczas okupacji pracował w zakładzie fotograficznym. Mieszka w Antwerpii i zajmuje się jubilerstwem.
Sebastian Reńca
źródło: Dziennik Zachodni
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-25, 13:29   

Faktycznie, zdjęcia kopalń i innych obiektów przemysłowych odznaczają się - na ile umiem to ocenić - wysoką jakością obrazu. Ze wspomnianej w poprzednim poście strony Darka Nowaka
http://www.dabrowa.pl/
ściągnąłem kilka pocztówek z serii "Kopalnia Paryż" - bardzo egzotyczne (z naszego nadmorskiego POV) klimaty, i co ciekawe, tu też znalazł się jeden akcent morski - niestety nie umiem rozpoznać, czy to zdjęcie wykonano w danzigim porcie, może ktoś pomoże?

1929_dg_post_altman_kop-paryz_glowne-wejscie_a+.jpg
Plik ściągnięto 16731 raz(y) 42,58 KB

1929_dg_post_altman_kop-paryz_wydobyw-piasku-do-zam-pl_a+.jpg
Plik ściągnięto 16731 raz(y) 59,92 KB

1929_dg_post_altman_kop-paryz_przew-zamulki_lok-400hp_a+.jpg
Plik ściągnięto 16731 raz(y) 50,82 KB

1929_dg_post_altman_kop-paryz_przew-ludzi-na-dole_a+.jpg
Plik ściągnięto 16731 raz(y) 49,89 KB

1929_dg_post_altman_kop-paryz_filar_a+.jpg
Plik ściągnięto 16731 raz(y) 54,33 KB

1929_dg_post_altman_kop-paryz_czesc-elektrowni_a+.jpg
Plik ściągnięto 16731 raz(y) 63,18 KB

1929_dg_post_altman_kop-paryz_el-maszyna-wydobywalna_a+.jpg
Plik ściągnięto 16731 raz(y) 59,77 KB

1929_dg_post_altman_statek-z-weglem-kop-paryz_a+.jpg
To ten "akcent morski"
Plik ściągnięto 16731 raz(y) 44,2 KB

 
 
Henio 
Aspirant BeHaPe


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 167
Skąd: Nowy Port
Ostrzeżeń:
 4/3/4
Wysłany: 2008-11-26, 01:05   

Pumeks napisał/a:
czy to zdjęcie wykonano w danzigim porcie, może ktoś pomoże?

Zdjęcie zrobione z Nab.Chemików (Fosfory), po lewej Holm (Remontówka) a po prawej Wiślane.
Ale to tylko moje zdanie ;-)
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-30, 21:19   

Henio napisał/a:
Zdjęcie zrobione z Nab.Chemików (Fosfory), po lewej Holm (Remontówka) a po prawej Wiślane.
Ale to tylko moje zdanie ;-)

Natchnąłeś mnie do poszukiwań, wyszedł mi trochę inny wynik niż tobie, ale byłeś dość blisko:
to, co widać za rufą, to faktycznie jest fragment Nabrzeża Wiślanego - zdaje się, że budynek Polskiego Urzędu Pocztowego Danzig 3. Ale statek ustawiony jest dziobem w górę Martwej Wisły, a nie Kanału Kaszubskiego; fotograf stoi na Holmie, a baraki widoczne przed dziobem statku należały do firmy Schmidt u. Steinhagen i stały w pobliżu miejsca gdzie do Wiślnej dochodzi ulica Wielopole.

ec147fccca3235f8.jpg
Plik ściągnięto 16645 raz(y) 72,59 KB

polozenie statku.jpg
1 - lokalizacja proponowana przez Henia, 2 - propozycja Pumeksa
Plik ściągnięto 16645 raz(y) 83,48 KB

 
 
Henio 
Aspirant BeHaPe


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 167
Skąd: Nowy Port
Ostrzeżeń:
 4/3/4
Wysłany: 2008-12-01, 16:34   

Pumeks napisał/a:

, ale byłeś dość blisko:

OOO :shock: kruca :-) to przeca z "mojej " obecnej "fabryki" robione.
Jesteś fenomenalny.
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-01, 19:06   

E, no bez jaj ;-) miałem po prostu odpowiednią mapkę.
Tylko się zastanawiam, po co ten statek wciągali taki kawał w górę rzeki. Może on wcale nie płynął z węglem, tylko do stoczni na jakiś przegląd?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl