Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
Autor Wiadomość
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-09-30, 11:52   

Co Królowi nie przystoi
Cytat:
Posąg króla Zygmunta Augusta, zdjęty z wieży Ratusza Głównego Miasta, został przysłonięty czerwonym płaszczem, by nie gorszyć młodzieży zbyt wydatnym przyrodzeniem
Do jesieni zeszłego roku figura ostatniego z Jagiellonów znajdowała się na samym szczycie ratuszowej wieży. Mierząca 182 cm, pozłacana postać monarchy stała na ruchomej kuli. Dzięki umieszczonemu w niej mechanizmowi, gdy wiał wiatr, posąg obracał się i wskazywał jego kierunek. Króla zdjęto, bo mechanizm popsuł się. Nie wiadomo też było, w jakim stanie znajduje się sam posąg, który na szczycie ratuszowej wieży tkwił od ponad półwiecza.
Aby zdjąć Zygmunta Augusta, Muzeum Historyczne Miasta Danziga, które ma siedzibę w ratuszu, musiało ściągnąć kilkudziesięciotonowy dźwig ze 100-metrowym ramieniem.

- Gdy posąg króla trafił na ziemię, okazało się, że jest w całkiem dobrym stanie - mówi Monika Kryger, rzecznik Muzeum Historycznego Miasta Danziga. - Mechanizm z kuli został już zdemontowany i oczyszczony. Figurę też wystarczyło wyczyścić, nie zaszkodziły jej ani silne wiatry, ani przysiadające na niej ptaki.

Zygmunta Augusta można oglądać w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. Król stoi na podium, lecz niemal całą postać monarchy przysłania czerwony płaszcz.

- Przykryliśmy króla płaszczem, ze względu na bardzo wydatne i rzucające się w oczy przyrodzenie - wyjaśnia Monika Kryger. - Może był to przytyk gdańszczan, do tego, że król nie zapewnił Koronie potomka lub odwrotnie - podkreślenie męskości monarchy. W każdym razie wystająca część zbroi znajduje się dokładnie na wysokości wzroku młodego człowieka. Gdy prowadziłam zajęcia z młodzieżą, ten jeden szczegół potrafił skutecznie rozproszyć uwagę całej grupy.

Przeciwko zasłonięciu figury króla protestuje Andrzej Januszajtis, znawca historii Danziga: - Ależ to suspensorium, część zbroi, niezbędna ochrona przed mieczem - tłumaczy Januszajtis. - U króla wprawdzie zbroja pełniła raczej funkcję dekoracyjną, ale musiała być wykonana na wzór prawdziwego uzbrojenia. Nie ma w tym nic gorszącego, należałoby raczej tłumaczyć młodzieży, dlaczego postać króla wygląda tak, a nie inaczej.

Obecna figura Zygmunta Augusta to powojenna rekonstrukcja. Pierwszym posągiem gdańszczanie uhonorowali króla jeszcze za jego życia, w 1561 r. Pomnik na szczycie wieży ratusza miał być hołdem za tolerancyjną postawę wobec protestantów. Monarcha został pokazany w pełnej zbroi, lecz boso - to nawiązanie do rzymskiego cesarza Hadriana, który właśnie w takim stroju dbał o tężyznę fizyczną. Kontrowersyjna dziś część zbroi nie miała budzić skojarzeń ze szwankującą bądź nie męskością króla.

- W tym czasie nikt nie ośmieliłby się użyć takich symboli w stosunku do monarchy - uważa Andrzej Januszajtis. - Nawet postać Neptuna na fontannie została tak zakomponowana, że męskość została przysłonięta płetwą stworzenia morskiego.

Figura króla wróci na szczyt ratusza dopiero po remoncie i konserwacji wieży. Z płaszczem czy bez warto jej się przyjrzeć - gdy na powrót znajdzie się na hełmie wieży, to znów na co najmniej kilkadziesiąt lat.

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto

Hmm.... ciekawe co Panie na to :mrgreen:

Król odziany.jpg
Plik ściągnięto 36841 raz(y) 92,22 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-09-30, 11:53   

W dzisiejszych czasach takie zabawy...
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-30, 16:52   

Kiedyś nie gorszyło, a w XXI w. gorszy? :-?
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-09-30, 17:31   

Sabaoth napisał/a:
Kiedyś nie gorszyło, a w XXI w. gorszy? :-?

Idąc tym tropem należałoby ocenzurować dzieła hrabiego Fredry przecież "szlafmyca z kutasem" też brzmi nieprzyzwoicie i wywołuje salwy śmiechu :hihi:
Jak dla mnie MHMG ośmieszyło się a ta wiadomość świetnie pasowałaby na 1 kwietnia a nie na dziś.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-16, 10:03   

Remont, jakiego w Ratuszu Głównego Miasta w Danzigu nie było
Cytat:
Ratusz Głównego Miasta w Danzigu, siedziba Muzeum Historycznego Miasta Danziga, od wtorku jest zamknięty dla zwiedzających. W jego pomieszczeniach rozpoczął się gruntowny remont. Zakończenie prac i ponowne otwarcie obiektu dla zwiedzających powinno nastąpić pod koniec czerwca, na początku sezonu turystycznego.

Remont obejmie całkowitą wymianę starych instalacji centralnego ogrzewania z grzejnikami i elektrycznej oraz zainstalowanie nowych systemów alarmowych i sygnalizacji przeciwpożarowej. Jan Tusk, kierownik Działu Remontów MHMG, wyjaśnia, że wszystkie instalacje w ratuszu mają już prawie 40 lat, bo tyle czasu upłynęło od jego całkowitej odbudowy po zniszczeniach wojennych. Były wyeksploatowane i nie odpowiadały współczesnym wymogom technicznym. Na razie rozstrzygnięto przetarg na wykonawcę instalacji grzewczej. W trakcie następnych przetargów wybrani zostaną wykonawcy kolejnych robót.

Od strony podwórka przy ulicy Piwnej zamontowana będzie winda, dzięki której Ratusz Głównego Miasta stanie się dostępny dla osób niepełnosprawnych. Tymczasem jednak rozważane są trzy koncepcje jej usytuowania i konstrukcji.

Wewnętrzny dziedziniec ratusza zakryje przeszklone zadaszenie. Zamontowanie stalowo-szklanej konstrukcji poprzedzi jednak renowacja renesansowych i gotyckich murów dziedzińca. Na wykonawców tych trzech zadań inwestycyjnych będą przeprowadzone oddzielne przetargi.

Jeszcze na początku roku zaczęto prace konserwatorskie w Wielkiej Sali Rady, znanej też jako Sala Czerwona. Pochodzi z końca XVI stulecia, kiedy ratusz rozbudowano. Na jej ścianach odsłonięto dawne freski. Jeżeli podczas prac instalatorskich w Wielkiej Sali Wety czy w innych pomieszczeniach ratusza ekipy remontowe natrafią na relikty dawnych wymalowań, pozostaną odkryte, aby można było je pokazać, a także zbadać.

Rozległość prac remontowych, jakie zaplanowano w ratuszu, wyklucza przeprowadzenie restauracji renesansowego hełmu wieży. Dokumentacja jest już gotowa. Z kolei bez renowacji hełmu nie można osadzić na nim figury króla Zygmunta II Augusta, którą czekają jeszcze zabiegi konserwatorskie, a przede wszystkim pozłocenie.

Odnawianie

Ratusz Głównego Miasta w Danzigu to gotycka budowla zbudowana z lat 1379-1382. Rozbudowano ją w latach 1454-1457. W roku 1556 ratusz strawił wielki pożar. Odbudowano go w stylu renesansowym, ale przy zachowaniu gotyckich murów. W 1561 roku na iglicy renesansowego hełmu wieży osadzono obrotową, pozłacaną figurę Zygmunta II Augusta. Reprezentacyjna dla ratusza stała się kondygnacja pierwsza, nad przyziemiem, z Wielką Salą Rady, stropem ozdobionym 25 obrazami autorstwa Izaaka van den Blocka i z Wielką Salą Wety. W 1945 roku ratusz spłonął. Całkowicie zniszczony został hełm, zegar na wieży i 14-dzwonowy carillon z XVI wieku. Ratusz, z wieżą i hełmem, odbudowano w latach 1946-1950. Prace remontowe i konserwatorskie w pomieszczeniach trwały do początku 1970 roku. Budowlę przekazano Muzeum Historii Miasta Danziga, obecnemu Muzeum Historycznemu Miasta Danziga. W latach 90. ubiegłego stulecia przeprowadzono renowację elewacji ratusza. W 2000 roku na wieży zainstalowano nowy carillon, instrument, który tworzy 37 dzwonów.

Jacek Sieński - POLSKA Dziennik Bałtycki
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-10-16, 10:18   

Wczoraj widziałem w "Metro" notkę o tym remoncie. Ze zdjęciem przedstawiającym Ratusz Starego Miasta....
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-23, 12:23   

Wielki remont danzigiego ratusza
Cytat:
Przez ponad pół roku, czyli do początku sezonu turystycznego, jeden z najbardziej znanych trójmiejskich zabytków - Ratusz Głównego Miasta - będzie zamknięty dla zwiedzających

Gotycko-renesansowy ratusz, mieszczący się przy ul. Długiej, jak większość zabytków, został zniszczony w 1945 r. Pożar zniszczył hełm wieży oraz drewniane stropy, mury ucierpiały od pocisków i bomb. To, co pozostało, nie nadawało się do odbudowy, konserwatorom udało się jednak ocalić zabytek.

- W tamtym czasie wykonano kawał dobrej roboty - uważa Jan Tusk, kierownik działu remontów Muzeum Historycznego Miasta Danziga, które ma swoją siedzibę w ratuszu. - Po kilkudziesięciu latach pewne rozwiązania są już jednak przestarzałe.
Na pierwszy ogień idzie wymiana nieremontowanych od czasów powojennej odbudowy instalacji centralnego ogrzewania i elektrycznej. Dla ekip remontowych to nie lada wyzwanie: żeby nie naruszyć zabytkowych murów ratusza, muszą kuć dokładnie w tych samych miejscach co robotnicy kładący kable, przewody czy rury, tuż po wojnie. W muzeum zostaną założone nowe zabezpieczenia antywłamaniowe i przeciwpożarowe, bo dotychczasowe systemy również pochodzą z czasów odbudowy.

- Chcemy wprowadzić zabezpieczenia takiej klasy, żeby móc organizować wystawy na najwyższym światowym poziomie - tłumaczy Jan Tusk.

Dla odwiedzających zabytek turystów najbardziej widocznym efektem remontu będzie zadaszenie wewnętrznego dziedzińca. Do tej pory ponad 100-metrowa powierzchnia otoczona murami, praktycznie nie była dostępna dla zwiedzających. Przykryta przeszklonym dachem zmieni się w dostępną dla wszystkich salę. Będą mogły odbywać się tu nie tylko wystawy, ale np. warsztaty plastyczne dla dzieci. Po remoncie sale wystawowe ratusza mają być również bardziej dostępne dla niepełnosprawnych oraz osób starszych - dzięki budowie nowej windy, kursującej od piwnic aż do poziomu poddasza.

- Z tą częścią remontu chcemy zdążyć do początku przyszłego sezonu turystycznego - dodaje Jan Tusk. - Musimy również zmienić organizację ruchu turystów w muzeum. Nie może być tak, że odwiedzający wchodzi od ulicy Długiej, zostawia w szatni plecak, a następnie wychodzi na podwórko od strony ulicy Piwnej i nie wie, gdzie się znajduje. Tak było, niestety, do tej pory.
To nie koniec planów muzeum. Z przeprowadzonych analiz wynika, że w Ratuszu Głównego Miasta wykorzystana jest niespełna połowa powierzchni użytkowych. Od czasów odbudowy puste stoją np. gotycko-renesansowe piwnice. To ponad 400 m kw. powierzchni, na której można by organizować wystawy lub stworzyć restaurację czy winiarnię. W wyremontowanym ratuszu ma się również znaleźć miejsce na bar kawowy dla turystów. Przyjemniejsza też ma być droga na wieżę. W jej wnętrzu mają powstać dodatkowe stropy, na których zmierzając w górę, będzie można odpocząć. Remont piwnic i dostosowanie ich do działalności komercyjnej zajmie jednak kilka lat.

Latem Ratusz Głównego Miasta odwiedza miesięcznie od czterech do ośmiu tysięcy turystów.

Źródło: Dorota Karaś - Gazeta Wyborcza Trójmiasto


z5840205X.jpg
Monika Kryger, rzecznik MHMG i Jan Tusk
Fot. Renata Dąbrowska / AG
Plik ściągnięto 36746 raz(y) 41,3 KB

 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-10-23, 12:26   

Czy to te słynne piwnice w których gromadziła się woda?
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-23, 14:20   

O ile wiem, to właśnie te. A pod poziomem podłogi są tam drewniane relikty z początku X wieku (daty dendrochronologicznie znacznie wcześniejsze niż na Zamczysku - potwierdzone 931, nieco problematyczne 901).
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-02-03, 19:39   Która godzina?

Ze względu na remont Ratusza Głównego Miasta Danziga oraz związane z tym pojawiające się liczne komplikacje, Muzeum Historyczne Miasta Danziga wyłącza carillon i zegar na wieży ratusza do odwołania.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-02-09, 11:38   

Nowe nabytki:
Skarby z bursztynu i srebra
Cytat:

Na świecie jest tylko kilka bursztynowych kabinetów sygnowanych przez swoich twórców. Jeden z nich, pochodzący z XVIII w., trafi niebawem do zbiorów danzigiego Muzeum Bursztynu. Dzięki pieniądzom z Ministerstwa Kultury Danzig wzbogaci się także o kolekcję unikatowych sreber.

360 tys. zł wyłożyło ministerstwo na zakup obu drogocennych kolekcji. Środki pochodziły z programu "Rozwój instytucji muzealnych".

Kolekcja siedmiu danzigich zabytkowych wyrobów złotniczych i ludwisarskich z XVII i XIX wieku trafi na ekspozycję do Ratusza Głównego Miasta Danziga.

- Wszystkie eksponaty są najwyższej klasy. Zostały wykonane przez wybitnych twórców, posiadają cechy charakterystyczne dla wyrobów danzigich. Będą doskonałym uzupełnieniem ekspozycji stałej poświęconej dziejom Danziga - wyjaśnia Monika Kryger z Muzeum Historycznego Miasta Danziga.

Natomiast bursztynową kolekcję już od jakiegoś czasu można podziwiać w Muzeum Bursztynu na wystawie "Bursztynowe Skarby XVI-XVIII w. Nowa kolekcja Muzeum Bursztynu". Do tej pory była ona wypożyczana z unikatowych zbiorów niemieckiego antykwariusza Georga Laue. Eksponaty były gromadzone od lat międzywojennych przez dziadka i ojca niemieckiego antykwariusza. W pewnym momencie rodzinne zbiory stały się jedną z największych prywatnych kolekcji dawnej sztuki bursztynniczej w Europie.

W 2006 r. Georg Laue zaproponował kupno swoich zbiorów danzigiemu muzeum.

- Kolekcja ta idealnie wpisuje się w program merytoryczny Muzeum Bursztynu, które pracuje nad stworzeniem kolekcji przykładów wyrobów bursztynniczych od dziejów najdawniejszych, do wyrobów współczesnych. W jej skład wchodzą obiekty datowane od VI w. p.n.e. do XIX w. n.e. - opisuje Kryger.

Najcenniejszym obiektem w tej kolekcji jest kabinet bursztynowy, sygnowany "Danzig, 28 Julius, Ao 1724, Johan George Zernebach". Do dzisiejszych czasów zachowało się zaledwie kilka bursztynowych dzieł, na których mistrzowie zostawili swoje nazwiska. W rzemiośle bursztynniczym bardzo rzadko sygnowano wyroby. Kabinet reprezentuje grupę ekskluzywnych prezentów przekazywanych między dworami królewskimi i książęcymi. Podobne kabinety znajdują się w Victoria and Albert Museum w Londynie i Kunstgewerbemuseum w Berlinie.


Najcenniejszym obiektem w kolekcji, jaka trafi do Muzeum Bursztynu, jest kabinet bursztynowy, sygnowany "Danzig, 28 Julius, Ao 1724, Johan George Zernebach".


:brawo: :flaga:
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2009-02-09, 11:59   

Cytat:
Najcenniejszym obiektem w kolekcji, jaka trafi do Muzeum Bursztynu, jest kabinet bursztynowy, sygnowany "Danzig, 28 Julius, Ao 1724, Johan George Zernebach".

Jak to "trafi" - stoi tam od ponad dwóch lat...
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-05-13, 08:30   

"Święty Jakub" zawiśnie w poniedziałek
Cytat:
St. Jacob w oryginale byłby okrętem długim na 50 m, lecz w rzeczywistości ma zaledwie 3 m i jest modelem okrętu z 1695 r. Pokazuje unikalny gust swojej epoki, a od poniedziałku będzie ponownie jednym z cenniejszych obiektów w kolekcji danzigiego Dworu Artusa.


model.jpg
St Jacob zbudowany został w skali około 1:20, waży 40 kg i ma niecałe 3 m, gdyby był rzeczywistym okrętem miałby ok 50 m długości.
Plik ściągnięto 36213 raz(y) 67,09 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-09-25, 05:43   

Figura króla Zygmunta Augusta powraca. :arrow: rozmowa.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-10-24, 09:23   

Zygmunt August czeka na wieżę

Cytat:
chociaż król wygląda jak nowy, na wieżę tak prędko nie powróci. - Figura miała zostać zamontowana na szczycie ratusza po powrocie z konserwacji - mówi rzecznik muzeum. - Postanowiliśmy jednak przeczekać zimę. Chcemy upewnić się, że mechanizm będzie działał bez zarzutu. Posąg ma się obracać przy słabym wietrze, ale i wytrzymać napory wichury. Zgodnie z najczarniejszym scenariuszem: zamontujemy króla, a on znowu utknie i przestanie działać. A my chcielibyśmy, żeby mechanizm działał bezawaryjnie przynajmniej 100 sto lat. Jak figura będzie już na wieży, prace nie będą możliwe. Bo nie dość, że posąg waży 100 kg, to umieszczony jest 80 metrów nad ziemią i nie ma do niego dostępu, bo nie sposób postawić rusztowania. Nie wspominając o tym, że przy silnej wichurze jakiś element np. odpadnie. Nasze lęki potwierdziły ostatnie huragany.

Dlatego najpierw nowy mechanizm zostanie przetestowany. - Kulę zamontujemy na wieży Twierdzy Wisłoujście. W roli króla przygotujemy specjalną makietę, żeby wielkością i wagą przypominała oryginał. Sprawdzimy mechanizm i będziemy mogli wprowadzić ewentualne poprawki - mówi Kryger.

Dzisiaj Zygmunta II Augusta zobaczyć można w Dworze Artusa, ale wkrótce może zostać przeniesiony do magazynu. Na szczyt ratusza wróci wiosną.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl