Warning ! cookie path is empty! Check in in the Admin Control Panel or set it in the PhpMyAdmin table: prefix_config - cookie_path row
 Forum Index


FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in

Previous topic «» Next topic
Ocalale synagogi w szeroko pojetych okolicach 3miasta???
Author Message
Janusz

Posted:     [ !!! ]

Wiadomo, ale to już nie szeroko pojęte okolice...a Warmia jeszcze tak:)
 
 
Wiercipietek

Posted:     [ !!! ]

Temat niby chwytliwy, ale coś mu się zdechło. No to ożywiam.
W jednym z postów powyżej zapodano link do wiki i informacji o rzekomej synagodze w Bobowie (tym pod Starogardem Gd). Miała by ona stać w miejscu dzisiejszego GOKSiR-u i być zdewastowana w 1939, a w jej pozostałościach ma być magazyn.
Mam wrażenie, że ktoś na wiki przesadził. W miejscu GOKSiR-u stał kościół/zbór protestancki. Dowodem na to jest zdjęcie zamieszczone na stronie kociewiacy.pl, na którym widać ów kościół i stację kolejową na dalszym planie.
Co ciekawe, dostępne w necie "mestiszblaty", począwszy od wydań z pocz XXw. po lata czterdzieste (a nawet oparte na nich mapy polskie), nie były dla tego miejsca aktualizowane i kościół protestancki się wogóle na nie nie załapał - na wszystkich mapach jakie znalazłem jest w tym miejscu łączka!
Chyba więc nie o to Bobowo chodzi. Ktoś drążył temat synagog i kirkutów ostatnio? Podpowiecie jakąś literaturę? A właściwie coś na temat Bobowa, bo przy okazji Bobowa ta ciekawostka mi wylazła.
 
 
Janusz

Posted:     [ !!! ]

Wygooglałem 4 drewniane synagogi:
III RP:
- Szumowo woj. Podlaskie
- Bobowa woj. Małopolskie
Litwa:
Wisieje
Białoruś:
Iwieniec

Nie okolice 3miasta ale i tak bombowa informacja.
 
 
slassh

Posted:     [ !!! ]

Witam
Podłączę się do tematu. Jest jeszcze synagoga w Bolszewie, w zasadzie jedyna o której mi do tej pory było wiadomo. Można o niej przeczytać na wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bolszewo. Dodatkowo na pobliskim wzgórzu (na mestichblatt nazwane Juden B.) znajduje się mocno zapomniany i zdewastowany kirkut, o którym można przeczytać tu: http://www.kirkuty.xip.pl/bolszewo.htm. Jeśli chodzi o synagogę, jedyny obiekt, który mi pasuje:

Synagoga Bolszewo Street Viev.jpg
29784 Time(s) 97.8 KB

 
 
villaoliva
Administrator


Posted:     [ !!! ]

O tej nie wiedziałem! :brawo:
 
 
Colonel

Posted:     [ !!! ]

[quote="Janusz"]Ja właśnie nie chce się ograniczać geopolitycznie ale tylko geograficznie. Więc chodzi mi o ocalałe synagogi w promieniu ok. 20.....
......
Chociaż jak ktoś siłą rozpędu poda informację o ocalałych synagogach gdzieś na Mazurach (nie wiem czy tam były jakieś!!!) czy na Pomorzy Zachodnim to się nie obrażę.[/quote]

Jedyna ocalała synagoga na Mazurach jwst w Barczewie. Dziś jest tam galeria.
Nie została spalona przez hitlerowców, bo gmina żydowska zdołała ją wcześniej sprzedać - liczebność gminy nie pozwalała jej utrzymać.
 
 
Colonel

Posted:     [ !!! ]

[quote="Janusz"]Ja właśnie nie chce się ograniczać geopolitycznie ale tylko geograficznie. Więc chodzi mi o ocalałe synagogi w promieniu ok. 20.....
......
Chociaż jak ktoś siłą rozpędu poda informację o ocalałych synagogach gdzieś na Mazurach (nie wiem czy tam były jakieś!!!) czy na Pomorzy Zachodnim to się nie obrażę.[/quote]

Jedyna ocalała synagoga na Mazurach jwst w Barczewie. Dziś jest tam galeria.
Nie została spalona przez hitlerowców, bo gmina żydowska zdołała ją wcześniej sprzedać - liczebność gminy nie pozwalała jej utrzymać.
 
 
Obozin66

Posted:     [ !!! ]

[quote="Colonel"]Jedyna ocalała synagoga na Mazurach jwst w Barczewie. [/quote]
Barczewo leży na Warmii, nie na Mazurach.
 
 
Display posts from previous:   
[ REPLY ]
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl