Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obozy re- i emigracyjne w WMG
Autor Wiadomość
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2019-09-26, 19:57   Obozy re- i emigracyjne w WMG

Uch, dawno tu nie byłem ;) Ale jak to się mówi, "jak trwoga, to na Wolne Forum Danzig" ;)

Kochani.
Zaczynam nowy wątek, by w tym miejscu zebrać/zweryfikować/uzupełniać bardzo ważny, a mocno "zapuszczony" temat, jakim są funkcjonujące w okresie WMG różne etapy (obozy) re- i emigracyjne.

Danzig w 1919 r. dość niespodziewanie stał się jednym z głównych portów migracyjnych Europy. Przez Danzig zaczął płynąć dość szeroki strumień re- i emigrantów, głównie obywateli polskich z/do USA (potem Kanady).

Swoje etapy uruchomiła strona danziga: wpierw w barakach po dawnym obozie jenieckim na Przeróbce, następnie (przez moment funkcjonowały równolegle) w kompleksie dawnych budynków wojskowych na Wałowej.

Strona polska zrobiła to samo - najpierw przeznaczono na to budynki dawnych składów amunicyjnych poniżej Wisłoujścia (w źródłach pisano "w Wisłoujściu"; to były tereny w rejonie obecnej Basenu Górniczego, którego wówczas nie było jeszcze) i w budynkach kwarantannowych w Nowym Porcie, potem (tj. od 1923) w koszarach już w Nowym Porcie.

I to ten ostatni etap/urząd jest najbardziej "znany".

Będę sukcesywnie tu wpisywał kolejne dane, wklejał zdjęcia czy fragmenty map na temat re- i emigracji z Danziga, bo to w istocie temat rzeka.

Teraz mam do Was tylko jedno pytanie: gdzie w 1920 r. były w Nowym Porcie stacje kwarantanny? Baraki kwarantannowe? Szukam, szukam... i nic. Nie mogę nic znaleźć.

Na czuja moim zdaniem to było gdzieś koło Dworca Wiślanego... ale...

A więc, stawiam pytanie. Ktoś zna odpowiedź?
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl