Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska i Pomorza

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 89
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6829
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-06-13, 16:05   

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na wystawę „O Klejnotach Muzeum Sztuk Użytkowych – Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu”, która w okresie od 15 czerwca do 3 listopada 2013 roku prezentowana będzie w Muzeum Bursztynu.

Na wernisaż zapraszamy do Muzeum Bursztynu 14 czerwca na godz. 13.00.

Wystawę „O Klejnotach Muzeum Sztuk Użytkowych – Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu” tworzy prawie osiemdziesiąt najcenniejszych, najbardziej efektownych i najciekawszych artystycznie, historycznie lub proweniencyjnie kosztowności: biżuterii – w tym zegarków, akcesoriów stroju i objet d'art powstałych głównie w Europie w okresie od około 1500 roku do lat 1970-tych.

Najstarszym klejnotem w kolekcji jest sygnet mieszczański powstały w Revalu (obecnie Tallin) około 1500 roku, odlany z dukatowego złota i emaliowany, z gmerkiem i inicjałami w tłoku pieczętnym, z wyobrażeniami św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Barbary w arkadkach na szynie oraz inskrypcjami dewocyjnymi.

Najmłodszym klejnotem w kolekcji jest złota brosza „Suprématisme”, wg projektu lub kompozycji malarki Nadii Léger, wykonana na początku lat 1970-tych w Paryżu, skomponowana z matowego tonda i spiętrzonych na jego tle pionowych, poziomych i ukośnych polerowanych listewek różnej długości i grubości

Propozycją biżuterii wysmakowanej artystycznie są klejnoty z żeliwa. Pomysł na nie pojawił się w Prusach około 1806 roku, jako ozdób czasu żałoby narodowej, które stały się symbolem patriotyzmu i oporu pruskiego wobec Napoleona I. W pierwszym okresie komponowano ją z motywów klasycystycznych, około 1815 roku pojawiły się elementy neogotyckie. Żeliwne klejnoty projektował m.in. Karl Friedrich Schinkel. Powszechny popyt na nie istniał od około 1830 roku do lat 1860-tych. Odlewano je głównie w Berlinie i Gliwicach.

Jest także reprezentatywna grupa legendarnych polskich zegarków patriotycznych wytwarzanych w Szwajcarii przez powstańców listopadowych Antoniego Norberta Patka i Franciszka Czapka, którzy najpierw w latach 1839-1845 pracowali w spółce, następnie każdy z nich miał własną firmę, a w 1851 roku Patek wszedł w spółkę z Adrienem Philippe'm.

Do tej pory klejnoty Muzeum Narodowego w Poznaniu były pokazywane tylko w skromnym wyborze wśród innych obiektów, jako elementy różnych wystaw tematycznych. Prezentacja w Muzeum Bursztynu jest ich pierwszą obszerną samodzielną ekspozycją.

Sygnet mieszczański, złoto dukatowe, emaliowane, Reval (obecnie Tallin), ok. 1500, fot. Pracownia Fotografii Cyfrowej MNP.jpg
Plik ściągnięto 8393 raz(y) 57,66 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 89
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6829
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-06-24, 14:47   

Nie byli smutni i wiecznie prześladowani. Pracowali, bawili i cieszyli się życiem. Jak żyli Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku? Ich historię już od 28 czerwca br. przypomni Poczta Polska w Gdańsku, oddział MHMG.

Polaków w dawnym Wolnym Mieście Gdańsku kojarzymy głównie z tragicznymi wydarzeniami z września 1939 roku. Często zapominamy otym, co było wcześniej. Że zanim do władzy w WMG doszli niemieccy naziści, miasto było wielokulturowym tyglem, w którym wspólnie potrafili żyć członkowie wielu narodowości.

Polacy byli silną grupą narodowościową w Gdańsku. To także my nadawaliśmy charakter i "ducha miejsca" naszemu miastu. Tę jakże barwną codzienność gdańskiej Polonii pragnie przypomnieć Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

"Wokół Polaków WMG. Historia pewnej codzienności" to nowa wystawa w Muzeum Poczty Polskiej, oddziale MHMG. Od 28 czerwca br. będziemy mogli na nowo poznać życie naszych rodaków w WMG w latach 1920-1939. Poprzez nowe eksponaty czy zdjęcia odkryjemy ich na nowo. Radości, smutki, pracę, hobby, troski i wątpliwości. Wszystko co składa się właśnie na tak ulotną i często niezauważaną "codzienność".

Tak jak dzisiaj chętnie chodzimy do kina, na koncerty czy do galerii handlowych, tak gdańscy Polacy organizowali sobie czas wolny chociażby poprzez Towarzystwo Śpiewacze "Lutnia", Towarzystwo Czytelni Ludowych, Towarzystwo Przyjaciół Nauki i Sztuki, Związek Harcerstwa Polskiego, Skauci, Towarzystwo "Sokół", Klub Sportowy "Gedania".

"Wokół Polaków WMG. Historia pewnej codzienności" to syntetyczna i esencjonalna podróż w czasie, praktycznie przez wszystkie aspekty życia i działalności Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.

Na otwarcie wystawy zapraszamy w piątek, 28 czerwca, o godz. 14.00 - Muzeum Poczty Polskiej, oddział MHMG, Plac Obrońców Poczty Polskiej 1-2 w Gdańsku.

Wystawa powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Dziedzictwo Kulturowe”.

PLAKAT WOKÓŁ POLAKÓW.jpg
Plik ściągnięto 8233 raz(y) 250,28 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 89
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6829
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-07-04, 19:50   

Video z otwarcia wystawy.

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 89
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6829
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-08-19, 11:06   

Zapomniany dialekt Wolnego Miasta Gdańska
Cytat:
Oryginalna koszulka zawodnika klubu sportowego Gedania założonego w 1922 r., medale motocyklistów, świadectwa szkolne z okresu międzywojennego, tajemnicza "Juza" i nagranie dialektu jakim posługiwali się mieszkańcy Wolnego Miasta Gdańska - to perełki nowej wystawy w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 89
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6829
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-11-07, 21:21   Polacy z Obwodzie Kaliningradzkim

Od 10 do 29 listopada bieżącego roku Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku opowie o Polakach z Obwodu Kaliningradzkiego.

Polskie Drogi to narracja o mieszkańcach polskiego pochodzenia, którzy przybyli na teren Obwodu Kaliningradzkiego w wyniku przesiedlenia z terenów Białorusi, Litwy i krajów bałtyckich w latach 40. i 50. XX wieku. Pokażemy, jak obchodzone są tam polskie święta narodowe i jak działają polskie wspólnoty. Opowiemy o roli polskiego konsulatu, prasy oraz o działalności kościoła katolickiego, czyli o wszystkim tym, co pozwala podtrzymywać polskość poza granicami kraju.

Wystawę patronatem objął Marszałek Województwa Pomorskiego.

Otwarcie odbędzie się 10 listopada o godzinie 15:00.


_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 89
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6829
Skąd: Oliva
Wysłany: 2014-01-13, 14:58   Tajemnice Zespołu Przedbramia ul. Długiej w Gdańsku

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy "Tajemnice Zespołu Przedbramia ul. Długiej w Gdańsku" nową Wystawę Historyczną w Muzeum Bursztynu, Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.


Niezwykłe znaleziska, wyjątkowe odkrycia, w tym: finezyjnie zdobione kafle piecowe i zamki drzwiowe, oraz fragmenty ludzkich i zwierzęcych kości, pochodzące z badań archeologicznych prowadzonych na dziedzińcu Zespołu Przedbramia, będzie można zobaczyć na nowej stałej wystawie historycznej w Muzeum Bursztynu, Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, od 18 stycznia 2014 r.

Nowa aranżacja wystawy stałej przedstawia różnorodną wiedzę na temat dziejów kompleksu bramnego ulicy Długiej w Gdańsku. Prezentacja ta jest oparta głównie na wynikach badań archeologiczno-architektonicznych, które były prowadzone podczas rewitalizacji całego kompleksu, a także na terenie Gdańska. Najwięcej danych dotyczy okresu od XVII do XIX wieku, kiedy w Zespole Przedbramia funkcjonowało więzienie. Wiele tajemnic życia więziennego w Gdańsku, udało się poznać dzięki odkryciu latryny w podziemiach dziedzińca. Jak się później okazało, jest ona jednym z największych dotąd znanych tego typu obiektów w Polsce, a może nawet w Europie.

Bogaty zbiór zabytków pokazany na wystawie zawiera przedmioty używane przez więźniów i personel więzienny, w tym dzbany, miski, kufle, naczynia apteczne oraz osobiste przedmioty – talerze, łyżki, buty, fajki, elementy stroju, ukazując różnorodność wyposażenia obiektu więziennego. Badanie zawartości dawnej latryny pozwoliło również na rekonstrukcję diety ówczesnych osadzonych i pracowników więzienia, w której znalazły się zarówno tanie jak i luksusowe składniki potraw. Niewątpliwą ciekawostką wydają się odkryte czaszki psów ze śladami cięć ostrym narzędziem.
Mimo, że w samym Zespole Przedbramia nie wykonywano wyroków śmierci, okazało się, że na terenie kompleksu odsłonięto również szczątki ludzkie, jako swoiste świadectwo mrocznej historii obiektu. Z kolei zachowane, mimo zawieruchy wojennej i późniejszej odbudowy, piłeczki, prawdopodobnie do gry w palanta, z 1. połowy XX wieku, stanowią świadectwo beztroskiego życia, które istniało poza murami Zespołu Przedbramia.

Dodatkowo dzięki odkryciu licznej kolekcji bogato dekorowanych kafli możemy się domyślać jak wyglądało wyposażenie niektórych wnętrz. Na przykład zostanie pokazany sposób ogrzewania wybranych pomieszczeń.

Na wystawie zaprezentowane zostaną także historyczne detale architektoniczne stosowane w gdańskim budownictwie, w tym, w Zespole Przedbramia. Będzie można obejrzeć cegły: od ręcznie wyrabianych średniowiecznych aż do maszynowych z XIX/XX wieku oraz różne sposoby układania ich w murach. Ponadto doskonałe pod względem technicznym i artystycznym gdańskie wyroby kowalskie: zamki i okucia drzwiowe oraz okienne. Kolejnym prezentowanym detalem architektury są rzadko odkrywane elementy okienne: małe zielone szybki oraz ołowiane szczebliny służące do ich łączenia w większe tafle.

przygotowania do wystawy.jpg
mat. prasowe
Plik ściągnięto 7370 raz(y) 96,22 KB

prace aranżacyjne.JPG
mat. prasowe
Plik ściągnięto 7370 raz(y) 121,19 KB

prace aranżacyjne 2.JPG
mat. prasowe
Plik ściągnięto 7370 raz(y) 115,82 KB

kafel płytowy, XVII w..JPG
mat. prasowe
Plik ściągnięto 7370 raz(y) 123,35 KB

kafel gzymsowy, XVII w..JPG
mat. prasowe
Plik ściągnięto 7370 raz(y) 143,41 KB

kafel gzymsowy, XVII w. (2).JPG
mat. prasowe
Plik ściągnięto 7370 raz(y) 108,05 KB

gotyckie zamki drzwiowe (XV w.).JPG
mat. prasowe
Plik ściągnięto 7370 raz(y) 112,66 KB

gotycki zamek drzwiowy (XV w.).JPG
mat. prasowe
Plik ściągnięto 7370 raz(y) 98,58 KB

Fragment czaszki, XVII-XVIII w..JPG
mat. prasowe
Plik ściągnięto 7370 raz(y) 113,58 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 89
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6829
Skąd: Oliva
Wysłany: 2016-10-19, 12:24   

„…odwracamy dusze nasze na ścieżki pokoju i zgody”. Gdańsk i Krzyżacy w 550. rocznicę zawarcia II pokoju toruńskiego.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska w dniu 22.10.2016 r. o godzinie 17:00 otwiera w Dworze Artusa nową wystawę. Ekspozycję, dofinansowaną ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie można obejrzeć do 18 grudnia 2016 r. Na wernisażu będzie obecny wielki mistrz zakonu krzyżackiego opat Bruno Platter. Wystawa wpisuje się w obchody 550-lecia II pokoju toruńskiego, które rozpoczęły się 19.10.2016 r. w Toruniu w Ratuszu Staromiejskim, gdzie można zobaczyć oryginalny dokument pokoju z 1466 r.
W dniu otwarcia grupa rekonstrukcyjna „Garnizon Gdańsk” przeprowadzi inscenizację uroczystości jubileuszowych z 27 lutego 1754 r., zorganizowanych z okazji 300-lecia wyzwolenia się Gdańska spod panowania Krzyżaków i związania się naszego miasta z Polską. Odbędzie się także koncert zespołu Goldberg Vocal Ensemble, który wykona Madrygały Andrzeja Hakenbergera (1574-1627) ze zbioru Neue Deutsche Gesänge (1610). To szczególny repertuar wykonywany niegdyś w Dworze Artusa. Przez cały czas trwania wystawy będzie można zamówić dedykowane tej wystawie lekcje muzealne Działu Edukacji MHMG w cenie 10 zł od ucznia.
27 października o godz. 17.00 w ramach „Czwartków w Historycznym„ odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Z kolei 17 listopada o godz. 17.00 odbędzie się wykład „O patronach zakonu krzyżackiego w dzień św. Elżbiety Węgierskiej”. Wstęp na oba wymienione wydarzenia jest wolny.

Krzyzacy afisz net.jpg
Plik ściągnięto 4153 raz(y) 77 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 89
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6829
Skąd: Oliva
Wysłany: 2016-10-21, 23:39   

Film z odsłonięcia Herbu Rzeczypospolitej.

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Fotomemoria 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Maj 2015
Posty: 27
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2016-10-22, 12:46   

Moim zdaniem, instytucja dotowana z naszych podatków w wysokości ponad 10 milionów zł. w ciągu roku, prowadzi proniemiecką politykę historyczną.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 89
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6829
Skąd: Oliva
Wysłany: 2017-01-18, 23:59   

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska uruchomiło serwis www.dziedzictwo.pomorze.pl. Zaprezentowano na nim zbiory ikonografii oraz bursztynu zdigitalizowane w ramach programu Kultura Cyfrowa dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2016 roku. Z zasobu kopii cyfrowych może korzystać każdy, o ile ich użycie nie będzie miało charakteru komercyjnego i użytkownik nie będzie modyfikował zdjęć. Zapowiada też dalsze prace.

„Na przełomie 2017/2018 roku chcemy oddać kolejne 2500 wizerunków. W tym celu złożyliśmy kolejny wniosek w ramach programu Kultura Cyfrowa.” – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Projekt wykonano w znacznej mierze w oparciu o infrastrukturę pozyskaną w 2016 roku dzięki dotacji Gminy Miasta Gdańsk. Dokumentację realizowano w trzech zespołach – dwa przygotowywały muzealia i wykonywały fotografie cyfrowe, natomiast trzeci opracowywał dane opisowe. Portal ma być prosty i przejrzysty w obsłudze.

„Serwis www.dziedzictwo.pomorze.pl został stworzony w oparciu o otwarte oprogramowanie i służy do pilotażowego udostępnienia wytworzonych w 2016 r. zasobów cyfrowych. Z punktu widzenia użytkownika jest to prosta przeglądarka z podstawowymi narzędziami do przeglądania. W najbliższym czasie dodamy wyszukiwarkę wzbogaconą o kategorie wyszukiwania. W przypadku dofinansowania z Kultury Cyfrowej już w kwietniu przystąpimy w do budowy docelowego portalu prezentującego zbiory muzeum.” - mówi Marcin Kłos, kierownik Działu Digitalizacji.

MHMG prowadzi od listopada prace nad projektem usług zorientowanych na użytkownika, co zapewni skuteczniejsze dopasowanie planowanego w 2017 roku portalu prezentującego zdigitalizowane zbiory do potrzeb i oczekiwań użytkowników.

źródło: MHMG

2017-01-18-Digitalizacja_MHMG_2.jpg
Plik ściągnięto 3626 raz(y) 77,37 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 89
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6829
Skąd: Oliva
Wysłany: 2017-02-07, 17:26   

Żebracy, sieroty i… Hitlerjugend. Z dziejów Domu Dobroczynności przy ul. Sierocej w Gdańsku
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oferuje mieszkańcom Trójmiasta w każdy czwartek darmowy wykład, warsztat, albo oprowadzanie po aktualnych wystawach czasowych. W ramach nachodzących Czwartków w Historycznym 16.02.2017 r. o godzinie 17:00 w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska, dr Janusz Dargacz opowie słuchaczom o historii pewnego wyjątkowego gdańskiego szpitala.
„Podczas spotkania w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska zostanie przypomniana ponad trzystuletnia historia obiektu. Zostaną zaprezentowane unikatowe materiały ikonograficzne – archiwalne ryciny i fotografie, rysunki inwentaryzacyjne, projekty architektoniczne i nieznane dotąd dzieła malarskie, ukazujące dawny gdański sierociniec. Ale to nie wszystko. Opowieści o zmianach przestrzennych Domu Dobroczynności i Sierot przy ul. Sierocej będą towarzyszyć brud, zarazy i śmierć miłosierdzie, a im bliżej naszych czasów… także dwie wrogie sobie ideologie: marksizm i nazizm.” – zachęca dr Janusz Dargacz, kierownik Działu Historii MHMG.
Dom powstał w 1699 roku. Według pierwotnych założeń miał służyć przede wszystkim jako miejsce przymusowego osadzania ulicznych żebraków, w praktyce jednak do zakładu przyjmowano głównie osierocone dzieci. Od 1788 roku działał już wyłącznie jako sierociniec i utrzymał tę funkcję do 1906 roku. Mieściła się tu też drukarnia socjalistyczna, a od połowy lat 30. XX w. siedziba Hitlerjugend. Z dawnego kompleksu do naszych czasów zachowały się szczęśliwie dwa obiekty, w tym, niemalże kompletnie, budynek główny z 1699 r.
W ostatnim czasie o Domu Dobroczynności ponownie zrobiło się głośno w związku z decyzją władz miasta o umieszczeniu w nim nowej instytucji kultury, która ma działać pod nazwą Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa.

MHMG_IN_3570_77 (2).jpg
MHMG_IN_3570_77 (2)
Zespół dawnego Domu Dobroczynności przy ul. Sierocej w Gdańsku, fot. Janusz Uklejewski, lata 80. XX wieku (ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska)
Plik ściągnięto 3397 raz(y) 85,01 KB

MHMG_S_591 (2).jpg
MHMG_S_591 (2)
Stanisław Chlebowski (1890–1969), Dawny przytułek przy ulicy Sierocej w Gdańsku, 1930 r. (ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska)
Plik ściągnięto 3397 raz(y) 101,56 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl