Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Młyn Emaus - Gdańsk; Młyn Żukowo-Dolina
Autor Wiadomość
tomasith 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Wrz 2014
Posty: 56
Skąd: Kartuzy
Wysłany: 2015-11-06, 10:51   Młyn Emaus - Danzig; Młyn Żukowo-Dolina

Witajcie,
Interesuje mnie historia młyna w tzw. "Emaus" danzigim, jak i młyna w Żukowie. A konkretniej losy ich byłych właścicieli.
Jak mi się zdaje, pozostał po młynie w Emaus ("odrestaurowany") "Dom Młynarza" na zbiegu Kartuskiej/Łostowickiej?
Młyn ten należał kiedyś do Ernsta Schmidta. Był on chyba synem Augusta Schmidta- właściciela młyna w Żukowie (obecnie ul. Parkowa). August, oprócz prowadzenia rzeczonego młyna z piekarnią w Żukowie, prowadził również skup/sprzedaż art. rolnych w Przodkowie i Egiertowie. Przedsiębiorstwa te działały przez okres międzywojenny, a więc Schmidtowie musieli przyjąć jak rozumiem polskie obywatelstwo (po I wojnie)- inaczej nie mogliby chyba prowadzić działalności? W polskich gazetach ogłaszali się w 1915 roku, więc to chyba tez o czymś świadczy?
Interesuje mnie co stało się z rodziną po wojnie. Z mojej wiedzy młyn w Żukowie został przekazany w zarząd od razu po wkroczeniu wojsk radzieckich. Natomiast przeczą temu znalezione przeze mnie ogłoszenia w "Monitorze Polskim".
W 1949 rozporządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu, młyn w tzw. "Dolnie" (Żukowo), którego właścicielką była Emile Schmidt (żona Alfreda; to wskazywałoby, że chyba już nie żył, skoro to on był niegdyś właścicielem?) przeszedł na własność Skarbu Państwa.
W 1953 roku młyn w Emaus, własność Ernsta Schmidta, podzielił ten sam los.
Czy wskazywałoby to na fakt, że osoby te przeżyły wojnę skoro ich imiona znajdują się w tych rozporządzeniach jako imiona właścicieli, i zostały wywłaszczone w ramach nacjonalizacji przedsiębiorstw? Czy też imiona znajdują się w tych obwieszczeniach jedynie dlatego, że byli ostatnimi prawnymi właścicielami? Raczej nie możliwe wydaje mi się, żeby w kilka lat po wojnie (1949-1953) zostali zmuszeni, jako opcja niemiecka (wiadomo, że władza mogła osądzać o tym jedynie po nazwisku), do opuszczenia granic RP i wysiedlenie do Niemiec...?
Jeśli ktoś mógłby coś powiedzieć w temacie obu młynów, lub chociaż potwierdzić moje dotychczasowe ustalenia, byłbym wdzięczny.
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2015-11-07, 18:50   Re: Młyn Emaus - Danzig; Młyn Żukowo-Dolina

tomasith napisał/a:
(...) Przedsiębiorstwa te działały przez okres międzywojenny, a więc Schmidtowie musieli przyjąć jak rozumiem polskie obywatelstwo (po I wojnie)- inaczej nie mogliby chyba prowadzić działalności?


Dobrze rozumiesz. Niemcy, aby pozostać po pierwszej wojnie światowej na terenie II RP musieli przyjąć obywatelstwo polskie. Jednocześnie tracili niemieckie obywatelstwo.
 
 
Dieter 

Wiek: 87
Dołączył: 06 Sie 2008
Posty: 23
Skąd: do 1958 Gdansk
Wysłany: 2015-11-10, 19:36   Re: Młyn Emaus - Danzig; Młyn Żukowo-Dolina

tomasith napisał/a:
Interesuje mnie historia młyna w tzw. "Emaus" danzigim
W 1953 roku młyn w Emaus, własność Ernsta Schmidta, podzielił ten sam los.
Jeśli ktoś mógłby coś powiedzieć w temacie obu młynów, lub chociaż potwierdzić moje dotychczasowe ustalenia, byłbym wdzięczny.

Wlascicieli nie znam, ale jako lokatorzy zyli w tym mlynie na dole z oknami do kosciola w Emaus ROMAN i IRMGARD STROMSKI.
Przesiedlili sie na poczatku 70-tych lat z chlopakiem i dziewczyna do Hamburga, Nettelnburgerstr. 56a. Roman zmarl jakies 5 lat temu, a ona jeszcze zyje
 
 
 
tomasith 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Wrz 2014
Posty: 56
Skąd: Kartuzy
Wysłany: 2015-11-13, 12:37   

myślisz, że pod tym adresem jest jakaś szansa na kontakt listowny? może pamiętają właścicieli.
 
 
 
Dieter 

Wiek: 87
Dołączył: 06 Sie 2008
Posty: 23
Skąd: do 1958 Gdansk
Wysłany: 2015-11-13, 20:04   

tomasith napisał/a:
myślisz, że pod tym adresem jest jakaś szansa na kontakt listowny? może pamiętają właścicieli.

Sprobuj. Ona polskiego jeszcze nie zapomniala. :-D
 
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2016-02-25, 18:14   

Pewnie o ten młyn chodzi

Zuckau.jpg
Plik ściągnięto 15742 raz(y) 29,01 KB

 
 
 
Dieter 

Wiek: 87
Dołączył: 06 Sie 2008
Posty: 23
Skąd: do 1958 Gdansk
Wysłany: 2016-02-25, 20:13   

doldar napisał/a:
Pewnie o ten młyn chodzi

Tak jest, on byl tam wlascicielem. :flaga:
 
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2016-05-21, 08:27   

Jeśli tam była piekarnia, to może ta? - 1854 r.

piek.jpg
Plik ściągnięto 15375 raz(y) 10,16 KB

 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl