Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Oliwskie historie
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2012-10-22, 20:17   

Wokół powojennej nominacji biskupa rezydencjonalnego w diecezji danzigiej

Cytat:
"Młodzi badacze Janowi Uphagenowi – 19 października 2012 roku odbyła się Konferencja Naukowa z okazji 100-lecia otwarcia Muzeum Wnętrz Mieszczańskich w Domu Uphagena (ul. Długa 12 w Danzigu).

Wśród tematów poruszanych na konferencji była problematyka sprawowania władzy kościelnej nad diecezją danzigą po 1945 roku. Siedzibą biskupa diecezji danzigiej była Oliwa.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-02-16, 19:30   Olivaer Platz

Plac Oliwski w Berlinie

Cytat:
Jest takie miejsce w stolicy Niemiec, gdzie możemy poczuć się jak w domu. To Plac Oliwski - miejsce bardzo zielone w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg - Wilmersdorf, położone w sąsiedztwie handlowej ulicy Kurfürstendamm.


_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-03-01, 12:47   

Oliwskie ratusze

Cytat:
27 lutego 2013 roku w Galerii Warzywniak odbył się kolejny wykład w ramach Oliwskiej Akademii Sztuki. O historii Oliwy jako gminy, siedzibach kolejnych sołtysów i wójtów opowiadał Andrzej Januszajtis.

Przedstawiamy zapis video tego wykładu.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-04-24, 15:03   

Historie sławnych ludzi z Polanek

Cytat:
27 marca 2013 roku w gościnnym V LO odbył się kolejny wykład Andrzeja Januszajtisa w ramach Oliwskiej Akademii Sztuki. Tym razem motywem przewodnim byli dawni mieszkańcy i dwory z ul. Polanki.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-07-08, 13:50   

Krótko: historia i kilka zdjęć dawnego folwarku.

Freigut Oliva - Folwark Saltzmanna
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2016-01-10, 16:13   

O bizonie, wilkach i żyrafach w międzywojennym Danzigu
Cytat:
Historia zwierzyńca istniejącego w okresie międzywojennym w Dolinie Radości była krótka, ale interesująca. Była to jedna z większych atrakcji miasta, można było zobaczyć tam z bliska nie tylko jelenie, dziki i wilki, ale też... prawdziwego bizona, małpy, a nawet żyrafy.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2016-02-13, 21:32   

Skarby Oliwian - Roman Krzyżanowski
Cytat:
Do Oliwy przyjechałem z rodziną w lipcu 1945 roku. Mogliśmy przyjechać wprawdzie miesiąc lub dwa wcześniej, ale musiałem jeszcze skończyć szkołę, czwartą klasę w gimnazjum mechanicznym. To wstrzymało nasz wcześniejszy przyjazd do Danziga.

Od lat kolekcjonuję zdjęcia. Wszystkie one są dla mnie skarbami! Trudno byłoby mi wybrać kilka.


Skarby Oliwian - Zbigniew Chodorowski
Cytat:
Mój ojciec był celnikiem Wolnego Miasta Danziga. Bardzo dobrze mówił po niemiecku, ponieważ skończył szkołę podstawową w Hamburgu. Pewnie dlatego został tutaj sprowadzony. Danzig bardzo mu się podobał. Na dzień przed wybuchem II wojny światowej ojciec zadecydował, że musi koniecznie pojechać do Inowrocławia, by mnie ochrzcić. Wsiadł w pociąg. W Szymankowie koledzy kolejarze i celnicy postanowili namówić ojca, żeby nie jechał pociągiem osobowym, tylko pospiesznym, razem z nimi, by być w Inowrocławiu następnego dnia rano. Ale ojciec nie pojechał i to był najszczęśliwszy dzień dla naszej całej rodziny! W pociągu, do którego nie wsiadł mój ojciec wszystkich wymordowano – celników i kolejarzy. Ojciec szczęśliwie dojechał do Inowrocławia, ochrzcił mnie, a z wrażenia pomylił moje imię.


Skarby Oliwian - Jutta Szuster
Cytat:
Urodziłam się w Szpitalu pod Bocianem, na ul. Klinicznej w Danzigu. Prawie całe życie spędziłam w Oliwie. Był czas, kiedy mieszkałam u ciotki, siostry mojej mamy. Dokładnie od 1946 roku, od momentu kiedy mama została beż męża – mojego ojca zabrali Rosjanie i słuch po nim zaginął. Mamie było bardzo ciężko, wcześniej nie pracowała, a po wojnie powstał chaos.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2016-02-23, 22:13   

Skarby Oliwian - Ewa Miszewska
Cytat:
Mieszkam w Oliwie od 1960 roku. Na początku mieszkałam po tak zwanej potocznie „drugiej stronie torów” (przy ulicy Mściwoja II), a od 1978 roku mieszkam w blokach za Archikatedrą Oliwską, czyli już w Starej Oliwie.


Skarby Oliwian - Hubert Pobłocki
Cytat:
Dotąd, mimo upływu ponad siedemdziesięciu lat, nie zapomniałem tamtych dni lipcowych roku 1944, gdy pierwszy raz przyjechałem do Danziga, do mojej cioci. Miałem wtedy 10 lat i byłem uczniem niemieckiej szkoły podstawowej.


Skarby Oliwian - Małgorzata Romanowska-Szczepanik
Cytat:
Urodziłam się w Oliwie, w domu, w czerwcu 1948, a już trzy dni później zostałam ochrzczona w Archikatedrze Oliwskiej. Chrzest odbył się tak szybko, bez obecności mojej Mamy (wiadomo - połóg), ponieważ moimi chrzestnymi zostali siostra i brat Mamy, którzy przyjechali z jej rodzinnych Kielc, a mając malutkie dzieci musieli szybko wracać.


Skarby Oliwian - Sabina Chomicka
Cytat:
Rodzice mojego męża Marka poznali się w Stutthofie w obozie koncentracyjnym. Jego mama pochodziła z Borów Tucholskich, a ojciec z kresów wschodnich. Pod koniec wojny po likwidacji obozu ewakuowani na barkach dotarli do Dani. Do Polski wrócili w 1946 roku, wybierając Danzig. Zamieszkali w Nowym Porcie, ponieważ mój teść dowiedział się w obozie, że jak ktoś chce mieć dobrą pracę, to tam gdzie jest miasto portowe. Do Oliwy, do domu przy ulicy Jasia i Małgosi, wprowadzili się w 1956 roku.


Skarby Oliwian - Ewa Stelmasiewicz-Wegnerowska
Cytat:
Mój skarb to zdjęcie wykonane około roku 1987 przed „hotelem”, gdzie mieszkałam z rodzicami, siostrą i wieloma bardzo ciekawymi osobami. Chodzi oczywiście o Hotel Asystencki Uniwersytetu Danzigiego przy ulicy Polanki 63.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2016-03-20, 22:26   

Skarby Oliwian - Bożena Orłowska
Cytat:
Zdjęcia, które chciałam pokazać, zostały po dawnych lokatorach domu na ulicy Grottgera. Niewiele o nich wiem, ale mam nadzieję, że znajdą się osoby, po przeczytaniu tej krótkiej historii, które będą mogły powiedzieć coś więcej na temat willi na ulicy Grottgera 13 i jego mieszkańców


Skarby Oliwian - Anna Onoszko
Cytat:
Jednak największym skarbem związanym z Oliwą są moje wspomnienia. Te najwcześniejsze, związane są z ochronką (przedszkolem) prowadzoną przez siostry dominikanki oraz z polską szkołą senacką, która mieściła się przy ulicy Klasztornej 15. Pragnę podkreślić, że Oliwa w tamtym czasie sprawiała wrażenie istnego raju. Była piękna, zadbana, czysta, a w niedzielę w parku spacerowali odświętnie ubrani Oliwianie.”


Skarby Oliwian - Mariusz Kowalski
Cytat:
Zbieranie pamiątek to moja największa pasja. Od zawsze. Bardzo interesuję się historią. Cały czas staram się pogłębiać swoją wiedzę z zakresu historii Oliwy, Danziga, Pomorza. W swojej kolekcji posiadam wiele unikatowych zdjęć, dokumentów czy przedmiotów, które chciałbym zaprezentować szerszej publiczności. To moje największe skarby


Skarby Oliwian - Anna Cirocka
Cytat:
Kiedyś, w jakimś filmie usłyszałam zdanie, że ludzie dzielą się na tych, co zostają i na tych, co się błąkają. Otóż ja jestem z tych, co się błąkają, ale dzięki książkom mam zawsze swój świat. Książki to właśnie takie miejsca, w których pomieszkuję


Skarby Oliwian - Anna i Krzysztof Jakubowscy
Cytat:
Dom na ulicy Grottgera został wybudowany w 1927 roku, więc rok po tym jak Oliwa została włączona do miasta Danziga. Powstał wraz z innymi budynkami na naszej ulicy, ulicy, która była wtedy nieutwardzona. Kiedy wprowadziłem się tutaj droga nadal była w takim stanie. Gdy uczyłem się jeździć na rowerze, w wieku 9 lat, pamiętam, że raczej jeździłem po chodniku, ponieważ po ulicy było ciężko – było dużo piasku, żwiru, kamieni.


Skarby Oliwian - Piotr Kirjak
Cytat:
Chciałbym upamiętnić moja babcię Lidię Kirjak, z domu Worobiej, ponieważ była największym skarbem całej mojej rodziny.


Skarby Oliwian - Antoni Kozłowski
Cytat:
To zdjęcie zostało zrobione w Parku Oliwskim około 1951 roku. Stoję tutaj już jako większy chłopak z moimi rodzicami i siostrą. Widać jaka wtedy obowiązywała moda wśród chłopców w moim wieku – marynarka i krótkie spodenki. Na zdjęciu widać również rower przywieziony z Nieświeża, który widnieje w spisie przedmiotów przewożonych przez mojego w 1946 roku. Na rowerze siedzi koleżanka mojej siostry – Magda, której ojciec wykonał właśnie to zdjęcie.


Skarby Oliwian - Jarosław Sokołowski
Cytat:
Urodziłem się w 1954 roku w Szczecinie. W Oliwie mieszkam od 48 lat. Pracowałem jako gajowy w lasach oliwskich.


Skarby Oliwian - Helena Sadłek
Cytat:
Gdy pierwszy raz przyjechałam do Danziga, to stojąc w parku widziałam morze. Teraz to „okno na świat” zamknęło się. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś zobaczę z Parku Oliwskiego morze.


Skarby Oliwian - Wiesław Maciej Rusiniak
Cytat:
Urodziłem się w Danzigu, co ciekawe w Banku Rolnym, który teraz znajduje się na ulicy Okopowej. Po prostu mama nie zdążyła do szpitala. Mój dziadek pracował w tym banku, miał tam też mieszkanie służbowe.


Skarby Oliwian - Danuta Drewniak
Cytat:
W dzieciństwie uczęszczałam do nieistniejącej już Szkoły Ćwiczeń na ulicy Krzywoustego. Przy budowie tej szkoły pomagali rodzice przyszłych uczniów. Została ona wybudowana z czerwonej cegły w latach 50. XX wieku, później otynkowano ją. O sentymencie do tej szkoły świadczy fakt, że będąc na emeryturze, przechowuję jeszcze tarczę szkolną. Szkoła ta już niestety nie istnieje.


Skarby Oliwian - Hanna Dys
Cytat:
Z zawodu jestem muzykiem – organistką, dlatego Oliwa to dla mnie przede wszystkim monumentalna Katedra ze wspaniałym królem instrumentów – organami. Podczas studiów zamieszkałam w Oliwie, skąd miałam blisko do mojej katedry. Właśnie tu stawiałam pierwsze kroki jako muzyk, występując podczas prezentacji organów dla licznie odwiedzających katedrę turystów – jako dumna studentka pierwszego I roku klasy organów danzigiej Akademii Muzycznej (studia u prof. Romana Peruckiego).


Skarby Oliwian - Elżbieta Barbara Bieńkowska
Cytat:
Po wprowadzeniu się do Oliwy moi rodzice zajęli dom prawdopodobnie po profesorze Politechniki Danzigiej, przy ulicy Kwietnej 31. To był mój pierwszy dom. Pamiętam, że był wyposażony w piękne danzigie meble. Jeszcze do zeszłego roku dom ten był zamieszkiwany przez mojego wujka.


Skarby Oliwian - Helena Drozd
Cytat:
Ojciec prawie całe życie rzeźbił, jednak prawdziwa przygoda mojego ojca związana jest z bursztynem. Egipska wyprawa zaważyła na tym, iż poświęcił się w ostatnich latach swojego życia wyłącznie rzeźbom, medalionom i kameom z bursztynu. Miały na nie wpływ niewątpliwie oglądane przez niego przykłady miniaturowej sztuki Wschodu. W swojej sztuce zawsze starał się jednak kierować własnymi rozwiązaniami.


Skarby Oliwian - Katarzyna Bukowska
Cytat:
Mój dziadek sam budował dom na ulicy Świętopełka 8, dom, w którym teraz mieszkam. Przy domu została wybudowana altanka, która początkowo przystosowana była do zamieszkania w niej. Dziadek wybudował parter i piwnicę, która miała służyć jako schron w przypadku wybuchu wojny.


Skarby Oliwian - Benita Knoblauch
Cytat:
Spacery po Parku Oliwskim były zawsze dla nas świętem, okazją do spędzenia razem wolnego czasu. Często spacerowałam tam z wózkiem, w moich ulubionych białych kreacjach.


Skarby Oliwian - Aleksandra Krause
Cytat:
Można powiedzieć, że mój ojciec odbudował „pół Danziga”. W latach 60-tych w Oliwie odrestaurowywał kamienice, głównie przy ulicy Obrońców Westerplatte. W uznaniu jego prac murarskich, został umieszczony nawet artykuł w „Głosie Wybrzeża”.


Skarby Oliwian - Danuta Chyła
Cytat:
Moi dziadkowie poznali się w Oliwie. Pracowali razem w hotelu „Niemiecki Dwór”, który później funkcjonował jako przychodnia. Obecnie ten budynek został wyburzony. Mój dziadek pracował w tym hotelu jako kelner. Babcia była kucharką, wspaniale gotowała. Bardzo szybko została szefową kuchni w tym hotelu. Była niezwykłą osobą.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2019-05-08, 09:50   

Oliwa w latach II wojny światowej - wykład dra Jana Daniluka
Cytat:
Sala Oliwskiego Ratusza Kultury była 6 maja wypełniona po ostatnie miejsce przez osoby interesujące się historią naszej dzielnicy. Za nami wykład dra Jana Daniluka, który został wygłoszony w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po Oliwie. Zapraszamy do obejrzenia zapisu video ze spotkania.


_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl