Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nazwy osiedli
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-09-02, 22:34   Nazwy osiedli

Temat wkurza mnie już od dawna.
Pisałem już o tym także, ostatnio w kontekście Oliwy, która wkrótce będzie sięgać "od morza do morza".

Dziś powaliła mnie kolejna inwestycja Oliwa Park



Kolejny developer wciska ludziom mieszkania zupełnie ignorując podział dzielnic miasta. :evil:



Ręce opadają. Oglądam na tej stronie kolejne zdjęcia starej Oliwy i zwykłych bloków rzekomo leżących za płotem Katedry. W Oliwie leży nawet plaża brzeźnieńska!



Niedobrze mi się robi jak słysze setny raz określenie: prestiżowe i w Oliwie
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-02, 22:39   

Sugerujesz, że to osiedle nie powstaje w Oliwie? :shock:
Wg Chwina (Krótka historia pewnego żartu) jest to "Oliwa za torami", w odróżnieniu od Starej Oliwy po prawidłowej stronie torów.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-09-02, 22:45   

No to niech nazwą to "Oliwą za torami", albo po prostu Przymorzem (Małym).
Wg. obowiązującego podziału dzielnic to nie jest Oliwa, a inwestycja jest jakieś 200 metrów od "uroczego" targowiska "Przymorze" i ulicy Chłopskiej która nie ma nic wspólnego z Chwinem i tamtymi klimatami ;-)
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-09-02, 22:49   

"Oliwa za torami Park" :idea:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-09-03, 07:58   

Ale za to obszar na zachód od torów, gdzie stoi AWF nazywany jest Żabianką ;)

A ta dzielnica na wschód od torów, przedwojenna, to ona nie nazywała się jakoś Oliwa Kolonia, czy jakoś podobnie? Bo Przymorzem to to nie może być, skoro to domy i ulice sprzed wojny. No i czy ten obszar jakoś nie "podlega" pod Oliwę?
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-03, 08:48   

Mapki na stronie Adama Kromera wskazują moim zdaniem, że wschodnia strona linii kolejowej była uważana za integralną część Oliwy.

 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-09-03, 08:59   

Pumeks napisał/a:
Mapki na stronie Adama Kromera wskazują moim zdaniem, że wschodnia strona linii kolejowej była uważana za integralną część Oliwy.

Moja dusza też się z tym zgadza. Aczkolwiek obecny urzędowy podział to moja dusze akurat może ignorować...
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-09-03, 09:11   

Mnie chodzi o dzisiejszy podział granic dzielnic. To tak, jakby mówić, że obecnie Kaliningrad leży w Niemczech.

A ten przykład jest już absolutnie nie do obronienia :arrow: www.staraoliwa.pl/akt180808.html

Cytat:
Ostatnio dzięki tego typu działaniom marketingowym Oliwa "rozszerza" swe granice w kierunku południowyum.
Przy ulicy Wita Stwosza, na przeciw tramwajowej Zajezdni "Wrzeszcz" na terenie dzielnicy Strzyża powstaje Kamienieca Pod Wrzosem budowana na "styl oliwski".
Cytat: Architektura budynku będzie nawiązywała do dawnego stylu oliwskiego poprzez takie elementy jak: werandy oliwskie, wieże wykuszne wraz z przyległymi balkonami w modułach szczytowych, dach kopertowy…

Na banerach wiszących w mieście inwestycja jest reklamowana jako położona w Oliwie. Chociaż powstaje w dzielnicy Strzyża na styku z dzielnicą VII Dwór znajdującą się bliżej niz Oliwa.


Ten teren nigdy nie należał do Oliwy.

Na banerze "obowiązkowo" Pałac Opatów i fragment Katedry.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-09-03, 09:18   

Zamiast być dumnym, że wszyscy chcą się podłączyć pod jego dzielnicę, to jeszcze marudzi... :mrgreen: :hihi:

Sto lat temu Adlerhorst i Koliebken podłączano pod Zoppot i mnie to wcale nie przeszkadza 8-)
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-09-03, 09:20   

Jagst napisał/a:
Zamiast być dumnym, że wszyscy chcą się podłączyć pod jego dzielnicę, to jeszcze marudzi


Mnie wkurza, że dzielnica wkrótce zacznie się kojarzyć z takimi blokami.
Jestem dumny z dzielni i nie zgadzam się z rozmienianiem jej klimatu na drobne.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-09-03, 09:27   

Rozumiem, ale mogło być gorzej. W społecznej świadomości pojawiają się dzielnice nazywane od przystanków kolejowych albo centrów handlowych. A u Was to przynajmniej komuż zależy na prestiżu wynikającym z nazwy historycznej. W każdym razie nie sądzę, żeby Park, albo Pałac Opatów zaczęły sie reklamować używając wizerunku tych bloków na plakatach...

A tej dzielnicy na wschód od torów To byś mógł już odpuścić. To całkiem przyjemne miejsce...
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-09-03, 09:34   

Zgadza się. Jest przyjemna.
Ale to obecnie Przymorze - również ładna nazwa.

Dla mnie takie praktyki to ściema i wprowadzanie klientów w błąd.
Tak jak słynny Jelitkowski Dwór czy Centrum Matarnia w Złotej Karczmie.
No i Morena...
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Małgosia 

Dołączyła: 14 Maj 2008
Posty: 37
Wysłany: 2008-09-03, 09:41   

Jagst napisał/a:
... ale mogło być gorzej. W społecznej świadomości pojawiają się dzielnice nazywane od przystanków kolejowych albo centrów handlowych. (...)


No właśnie, bywa gorzej. Ja mieszkam w Królewskiej Dolinie - ewentualnie można się zastanawiać, czy to już Diabełkowo, administracyjnie Wrzeszcz, a wciąż jak komuś tłumaczę, jak do mnie dojechać to w końcu widzę błysk zrozumienia w oczach i pada okrzyk: "A, to ty na Morenie mieszkasz!" Majster, który ostatnio u nas pracował też do telefonu do kogoś mówił: "Na Morenie tera robimy!"... Uff, już przestałam poprawiać innych i boję się, że niedługo sama, żeby nie komplikować spraw, zacznę tak mówić.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-09-03, 09:41   

Co byś powiedzia,ł gdyby bloki na Żabiance przybrały nazwę "Sopockie Drapacze Chmur". Wyjatkowa lokalizacja blisko dawnego kurortu Sopot. Wspaniałe widoki na lasy oliwskie i Zatoke Danzigą!

Przecież widać z nich Sopot, a zdjęcia na ew. stronie owego osiedla zdobiłyby zdjęcia hipodromu i sopockiego monciaka oraz molo. :hihi:

Dlaczego nie?
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-09-03, 10:03   

villaoliva napisał/a:
Co byś powiedzia,ł gdyby bloki na Żabiance przybrały nazwę "Sopockie Drapacze Chmur". Wyjatkowa lokalizacja blisko dawnego kurortu Sopot. Wspaniałe widoki na lasy oliwskie i Zatoke Danzigą!

No, najpierw takie miano dostałyby pewnie bloki na Przylesiu, na Kamiennym Potoku, na Brodwinie i na osiedlu Mickiewicza ;) Ale nie dostały.

Pewnie nie powiedziałbym niczego przyjemnego, ale to i tak byłoby lepsze, niż gdyby ktoś reklamował Hipodrom, że jest na Żabiance :hihi:

villaoliva napisał/a:

Przecież widać z nich Sopot, a zdjęcia na ew. stronie owego osiedla zdobiłyby zdjęcia hipodromu i sopockiego monciaka oraz molo. :hihi:

Dlaczego nie?

Właśnie, dlaczego nie? Taki już jest los pięknych, atrakcyjnych i prestiżowych miejscowości. Że ludzie chcą się pod nie "podpiąć". Nie zwalczysz tego, tak samo, jak "Moreny", albo "mieszkania na Wyścigach", albo willi "na Politechnice". Albo Wielki Kack staje się "Karwinami". To juz naprawdę jest obciach, ale nawet sami Wielkokacczanie mawiają, że mieszkają na Karwinach... Orłowo, do którego należą Kolibki, kiedyś należało do Kolibek.

Wspominałeś Przymorze - to zdaje się jest historia taka jak z Moreną, tylko wcześniejsza. Nazwa spółdzielni mieszkaniowej stała się nazwą dzielnicy, a teraz nawet ta dzielnica zaanektowała dawniejsze tereny Oliwy. Ostatniemy czasy nazwy deweloperów niekiedy przechodzą na nazwy budowanych przez nie osiedli. A z drugiej strony deweloperzy podpinają się pod nieswoje dzielnice. Te zjawiska są złe, tak samo jak ze "starowka". I tak samo nieuleczalne...
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl