Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Juszki / Juschken
Autor Wiadomość
Alfuth 
Alfuth

Dołączył: 24 Lis 2011
Posty: 13
Skąd: Starogard Gdański
Wysłany: 2011-11-27, 12:58   Juszki / Juschken

Kiedyś znalazłem takie zdjęcie. Nie pamiętam już skąd i gdzie.Ale bardzo ciekawy widok Juszek. Pozdrawiam Piotr Alfut

Juszki.1..jpg
Juszki
Plik ściągnięto 21218 raz(y) 82,34 KB

Ostatnio zmieniony przez ezet 2011-11-27, 16:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2011-11-27, 14:15   

To ja dołączę zdjęcie przedstawiające Juszki na obrazie znanego kaszubskiego malarza Leona Bieszke. Z tego co pamiętam, obraz został wykonany w latach 70. XX w., podczas pleneru malarskiego.

IMG_0617.JPG
Fot. ezet
Plik ściągnięto 21211 raz(y) 112,46 KB

Ostatnio zmieniony przez ezet 2011-11-27, 16:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2011-11-27, 15:23   

Sugeruję, aby w tytule dodać formę niemiecką nazwy wsi. A tu garść informacji na jej temat:
Juschken - warianty nazwy: Juszki, Juschken, Sorgenfelde (od 26.06.1942). Od reformy administracyjnej z 1874 roku gmina wiejska w powiecie ziemskim Kościerzyna w rejencji danzigiej. Siedziba obwodu i urząd stanu cywilnego w Strzelnicy (Sommerberg)w powiecie kościerskim. Kościół ewangelicki mieścił się początkowo w Kościerzynie, a od 1902 roku w Wielkim Podlesiu (Poldersee). Zaś katolicki był w Kościerzynie. Zanotowana liczba mieszkańców: 1905: 281; 1910: 317 .
 
 
 
Colonel 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 460
Skąd: zewssząd
Wysłany: 2011-11-27, 16:05   

Polecam tu: http://juszki.republika.pl/dzisiaj.html ósme zdjęcie od góry!
_________________
Pozdrawiam
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
 
 
Iza Wysiecka 
Iza Wysiecka

Dołączyła: 02 Sie 2012
Posty: 5
Skąd: Juszki
Wysłany: 2012-08-02, 09:04   Re: Juszki / Juschken

Alfuth napisał/a:
Kiedyś znalazłem takie zdjęcie. Nie pamiętam już skąd i gdzie.Ale bardzo ciekawy widok Juszek. Pozdrawiam Piotr Alfut


Hmmmm.... drogi Piotrze, a nie przypadkiem ze strony Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego to śćiągnąłeś?
Patrz tutaj:
http://www.ptg.gda.pl/ind...mArticleID/178/
_________________
Iza Wysiecka
 
 
 
Iza Wysiecka 
Iza Wysiecka

Dołączyła: 02 Sie 2012
Posty: 5
Skąd: Juszki
Wysłany: 2012-08-02, 09:11   

ezet napisał/a:
To ja dołączę zdjęcie przedstawiające Juszki na obrazie znanego kaszubskiego malarza Leona Bieszke. Z tego co pamiętam, obraz został wykonany w latach 70. XX w., podczas pleneru malarskiego.


Uwierzcie mi - w Juszkach nie ma takiej szerokiej drogi :) )))
Ale obraz świetny, bardzo się niestety zmienił od tego czasu krajobraz, szkoda...
_________________
Iza Wysiecka
 
 
 
Iza Wysiecka 
Iza Wysiecka

Dołączyła: 02 Sie 2012
Posty: 5
Skąd: Juszki
Wysłany: 2012-08-02, 09:21   

doldar napisał/a:
Sugeruję, aby w tytule dodać formę niemiecką nazwy wsi. A tu garść informacji na jej temat:
Juschken - warianty nazwy: Juszki, Juschken, Sorgenfelde (od 26.06.1942). Od reformy administracyjnej z 1874 roku gmina wiejska w powiecie ziemskim Kościerzyna w rejencji danzigiej. Siedziba obwodu i urząd stanu cywilnego w Strzelnicy (Sommerberg)w powiecie kościerskim. Kościół ewangelicki mieścił się początkowo w Kościerzynie, a od 1902 roku w Wielkim Podlesiu (Poldersee). Zaś katolicki był w Kościerzynie. Zanotowana liczba mieszkańców: 1905: 281; 1910: 317 .


Ja rozumiem, że cytat pochodzi z Wikipedii albo czegoś podobnego. Tylko, że niechcący wprowadza trochę w błąd, bo sugeruje, że w Juszkach mieszkali kiedyś ewangelicy. A tak nie było, jeśli zdarzała się rodzina ewangelicka (tylko 1 - nigdy więcej), to chodziło o rodzinę leśniczego z Debrzyna za czasów pruskich (leśniczówka Debrzyno administracyjnie należy do sołectwa Juszki). Rodziny leśniczych nie utrzymywały w zasadzie kontaktów z mieszkańcami Juszek. W kronice szkoły w Juszkach zapisano, że syn leśniczego nie chodzi do tutejszej szkoły lecz uczy się prywatnie w domu, a później uczęszczał do szkoły w Kościerzynie. O tym, że stosunki między leśniczymi a wioską nie były najlepsze świadczą też wspomnienia leśniczego Wojciechowskiego z XX-lecia międzywojennego.
_________________
Iza Wysiecka
 
 
 
tytylko 

Wiek: 27
Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 5
Skąd: warszawa
Wysłany: 2013-12-29, 11:26   

Ciekawy jestem jak teraz wyglada to miejsce....Macie może zdjęcia współczesne?
_________________
Pozdrawiam
 
 
 
Iza Wysiecka 
Iza Wysiecka

Dołączyła: 02 Sie 2012
Posty: 5
Skąd: Juszki
Wysłany: 2013-12-29, 15:13   

Na bieżąco można śledzić Juszki na facebooku :)
https://www.facebook.com/...64104659?ref=hl
_________________
Iza Wysiecka
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl