Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Szanuj czyjąś własność
Autor Wiadomość
2xM 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 01 Mar 2009
Posty: 69
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2013-01-03, 18:21   

Ale praw majątkowych do czego, że się zapytam? Oczywiście, cywilizowany człowiek powinien podawać źródło (namiary na osobę, która daną treść udostępniła, przekazała "cynk" itp.), jednak nie ma to nic wspólnego z żadnymi prawami majątkowymi.
Ty masz prawa jedynie do zadrukowanego kawałka tekturki... (chyba, że już ją sprzedałeś, wtedy ma je nabywca). Skan ani nawet fotografia "dokumentacyjna" nie są dziełem, więc prawa, na które się powołujesz mają charakter wyłącznie moralny. Ewentualny znak wodny nic tu nie zmienia...

PS.
Zakładam, że sam widoczek jest w domenie publicznej, bo w przeciwnym wypadku prawa autorskie naruszyłeś Ty ;).
 
 
Kuba 
Szkodnik publiczny

Wiek: 38
Dołączył: 14 Lip 2009
Posty: 81
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-01-03, 19:45   

Do skanu i do pocztówki , jestem właścicielem pocztówki oraz autorem skanu.

Skan pocztówki został zabezpieczony znakiem wodnym który nadał mu
charakter indywidualny więc teoretycznie tak wyczerpałem definicję działalność
twórczej , więc usunięcie mojego znaku wodnego kwalifikuje się pod prawo autorskie.

Pokręciłem z tymi prawami majątkowymi , chodzi o prawo autorskie.
 
 
Jarek z Wrzeszcza 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 296
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2013-01-03, 19:58   

Wszystko fajnie, ale czemu by nie udostępnić takiego skanu bez znaku wodnego? Przecież w takiej marnej rozdzielczości i tak nie da się go wykorzystać w druku... A można sprawić frajdę "zbieraczom skanów" :-D
_________________
Blog Z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu
 
 
 
Michał Szafran 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 264
Skąd: Sopot
Wysłany: 2013-01-03, 21:00   

W najbliższym czasie mam zamiar wrzucić na bloga skan jednej pocztówki. Sopot lata 70-te, masówka KAW plus słaba rozdzielczość. Ktoś będzie robić problemy z tego powodu?
 
 
2xM 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 01 Mar 2009
Posty: 69
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2013-01-03, 21:24   

Ale sprawdzałeś na ile Twoje teorie mają potwierdzenie w prawie autorskim?

Odpowiedź na podobne pytanie (KLIK) oraz jeden cytat:
J. Barta, R. Markiewicz, "Internet a prawo", Kraków 1998, s. 134 napisał/a:
(...) wprowadzenie i zapisanie chronionego (...) utworu na cyfrowy nośnik danych (...) drogą skanowania (...) uznać należy za zwielokrotnienie.


Najzabawniejsze jest to, że jedyny element, który przy pomyślnych wiatrach* mógł stanowić Twoje dzieło (i własność) nie został przez Kösternitza powielony :lol: .

W tej sytuacji masz kilka opcji:
- nie umieszczać skanów swoich zbiorów w sieci
- umieszczać je w małej rozdzielczości
- opracować swój prywatny znak wodny tak, aby nie dało się go łatwo usunąć
- pogodzić się z tym, że skany będą sobie krążyć po świecie bez twojej zgody
a, masz jeszcze jedną możliwość:
- pozwać Kösternitza i przegrać

*Czyli gdyby był jakimś indywidualnie opracowanym elementem graficznym.
 
 
Mc'Ram 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 13 Maj 2012
Posty: 35
Skąd: Lębork
Wysłany: 2013-01-04, 10:26   

333halfdevil i jemu podobni napisali
Cytat:
.....Jestem kolekcjonerem pocztówek, za niektóre z nich trzeba zapłacić dość wysoką cenę w celu posiadania oryginału w swojej kolekcji (np. Korzybie-dworzec, która jest do ściągnięcia na tej stronie). Posiadam kilka pocztówek, które są tym forum i nie będę ukrywał-'"szlak mnie trafia", że płace za te pocztówki, a ktoś je kopiuje i udostępnia innym nie będąc ich właścicielem.....

przebrnąłem przez temat od dechy do dechy i pusty śmiech mnie ogarnia.

Jeśli jesteś kolekcjonerem to pilnuj swojej kolekcji. Nie odostępniaj jej w żadnej postaci na publiczym forum jakim jest internet. Idź na jarmark dominikański i tam prezentuj i sprzedawaj swoje prawa własności i nikt Ci ich nie będzie kradł. No chyba, że... obejrzysz się a ktoś je buchnie ze stołu.
Ty jednak wyłącznie dla własnego lansu pokazujesz co masz i umieszczasz na tym dziwne znaki, twierdząc, że to twoje a innym wara do tego...zrezygnuj zatem z lansu i nie wchodź na forum, którego celem jest propagowanie i wymiana fotografii.

Żart....Ja lubię chodzić wśród luster, w swoich wyjątkowych majteczkach w kropeczki, za które też zapłaciłem. Zamieszczając w internecie swoją fotkę, w tych wyjątkowych majtkach nie powinienem się dziwić, że kilka milionów internautów bedzie mnie uznawało za dewianta.

Ot... i problem własności rozwiązany
 
 
 
Kuba 
Szkodnik publiczny

Wiek: 38
Dołączył: 14 Lip 2009
Posty: 81
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-01-04, 16:16   

Wszystko da się zracjonalizować. :szczena:

Teraz kumam czemu forum świeci pustkami. bez odbioru.
 
 
Colonel 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 460
Skąd: zewssząd
Wysłany: 2013-01-05, 10:53   

Kuba napisał/a:
Pokręciłem z tymi prawami majątkowymi , chodzi o prawo autorskie.


Prawo autorskie ma autor pocztówki, taki stary chyba nie jesteś. Prawa majątkowe moim zdaniem już dawno wygasły.Jeśli przez naniesienie znaku wodnego usiłowałeś stworzyć wrażenie, że to Twoje dzieło,to usiłowałeś dokonać jego kradzieży.
Twoja własnością jest jedynie kartonik pocztówki,a nie dzielona nim zawarte ani jego kopie w sieci. Zresztą takich kartoników i ich kopi może być dużo więcej.
_________________
Pozdrawiam
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2013-01-05, 19:38   

Mam pytanie techniczne: czy można zupełnie bez śladu usunąć tzw. znak wodny i czy można poprawić jakość skanu przez podniesienie jego rozdzielczości?
_________________

 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl