Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gorzędziej / Gerdin
Autor Wiadomość
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-01-31, 00:28   Gorzędziej / Gerdin

Pozdrowienia z Gorzędzieja

Cytat:
Parafia w Gorzędzieju została założona prawdopodobnie jeszcze przed 1280 rokiem. Według żywej legendy w tym miejscu w 997 roku miał zatrzymać się św. Wojciech z Pragi, który wraz z osobami towarzyszącymi udał się drogą rzeczną z wyprawą misyjną do Prus i po przenocowaniu w namiocie na brzegu Wisły głosił Ewangelię miejscowej ludności.
Początki parafii sięgają misji chrystianizacyjnej Pomorza przez św. Wojciecha, a nieco później zapewne zbudowano drewniany kościół, na miejscu, którego w XIII wieku wzniesiono obecną świątynię, której na przestrzeni dziesięciu wieków patronuje św. Wojciech. Kościół obecny, o którym dowiadujemy się po raz pierwszy z wizytacji biskupich w XVI wieku należy do gotyckich kościołów nadwiślańskich. Murowany z czerwonej cegły posiada wieżę, którą pierwotnie wieńczył drewniany hełm. Na podstawie założeń fundamentów w 1995 roku. zrekonstruowano szczyt wieży, utrzymując jej gotycki charakter i w ten sposób poprawiając estetyczny wygląd całej bryły kościoła. Cenne obiekty wyposażenia w latach 1993 – 1995 poddano gruntownej konserwacji.

Z bogatego wyposażenia możemy wyróżnić:

* Zawieszony u sufitu krucyfiks z ustawionymi na dwóch filarach rzeźbami Matki Boskiej i świętego Jana Ewangelisty. Zabytki te datowane są na 1510 rok i pochodzą z warsztatu mistrza Pawła.
* Boczny ołtarz z obrazem św. Barbary z XVII w.
* Barokowy ołtarz główny z obrazem św. Wojciecha z XVII w. na którym patron świątyni ukazany został w momencie spełniania swej misji na Prusach
* Relikwie świętego przekazane parafii z Gniezna 29 kwietnia 1995 r

źródło
źródło współczesnej fotografii

P.S. Czy ktoś ma może zdjęcia kościoła przed "poprawieniem estetycznego wyglądu całej bryły"?

542255903 Gorzędziej.jpg
Plik ściągnięto 21861 raz(y) 83,01 KB

542255903_1 Gorzędziej.jpg
Plik ściągnięto 21861 raz(y) 54,25 KB

Gorzędziej kościół.jpg
Plik ściągnięto 21862 raz(y) 172,33 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
KrissB 

Dołączył: 14 Mar 2009
Posty: 1
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-03-14, 19:44   Gorzędziej

Witam,
jestem ogromnie zdziwiony i szczęśliwy oglądając powyższą pocztówkę. Na pierwszym planie przed kościołem stoi dom mojego pradziadka, który był rybakiem na Wiśle. Ten dom stoi do dzisiaj tam, niestety nie należy już od kilku lat do mojej rodziny :(, jednak ja spędziłem tam dzieciństwo.
Pamiętam, że posiadam zdjęcia na których jest stara drewniana wieża i postaram się je dodać jak tylko będzie to możliwe.
Pozdrawiam
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2012-05-21, 08:17   

Jeszcze jedna grusówka:

Gorzędziej.jpg
Wydawca: Martha Fedtke Tczew
Plik ściągnięto 19923 raz(y) 96,72 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Krzysztof 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 78
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 355
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2012-05-21, 11:45   

Poznaje ktoś: co to za konstrukcja jest na pierwszym planie :?:
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2012-05-21, 13:50   

Ja tu widzę dwa tory wąskotorowej kolejki gospodarczej, ale może to objaw jednostki chorobowej zwanej kolejozą :hihi:
W każdym razie na mapach nic nie znajdziemy

Gorzędziej 1910.jpg
źródło: Mapster
Plik ściągnięto 19899 raz(y) 143,67 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Krzysztof 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 78
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 355
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2012-05-21, 15:44   

2 tory i peron między nimi, ale dla krasnoludków ;-)
 
 
be-good 

Dołączył: 24 Lip 2012
Posty: 1
Skąd: Tczew
Wysłany: 2012-07-24, 14:43   

Witam, to mój pierwszy post na tym szacownym i od dawna obserwowanym przeze mnie Forum :) .
Nie chcąc "offtopikować" przedstawiam zdjęcie z Gorzędzieja wykonane podczas spaceru wzdłuż wysokiego wiślanego klifu oraz link do ujęć z kosmosu...
Natknęliśmy się tam na okopy o regularnych kształtach, łącznie może być ich nawet ponad dwieście metrów. Z przyjaciółmi z Forum Waszego "młodszego brata" - Dawny Tczew doszliśmy do tego, że te prawie nie wymieniane w popularnej literaturze okopy nie pochodzą z 1945 roku, a z dni poprzedzających 1 września 1939. Odnalezione przez nas wspomnienia mówią, że wtedy to polskie jednostki umacniały tutejszy brzeg wiślany w zamiarze uniemożliwienia desantu przez rzekę od strony WMG.
Oprócz linii do dziś widoczne są (zwłaszcza wiosną) gniazda / stanowiska karabinów maszynowych. Wiadomość dla "piszczałkujących" - nie ma tam praktycznie żadnych śladów po użyciu broni - scenariusz niemieckiego ataku potoczył się zupełnie innym torem...
Takie regularne linie okopów dobrze widoczne na ujęciach satelitarnych nie są w naszej okolicy zbyt częste.

Proszę spróbować Google Maps - Okopy - zobaczycie pełną skalę tych umocnień :) .

gorz01.jpg
Z ziemi...
Plik ściągnięto 19368 raz(y) 119,61 KB

 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl