Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Żołnierze z Westerplatte
Autor Wiadomość
roland 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 64
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 316
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-10-13, 19:31   Żołnierze z Westerplatte

Zmarł przedostatni obrońca Westerplatte
dzisiaj, 11:16
ŻG / PAP

Nad ranem w wieku 94 lat zmarł w Olsztynie ppor. Jan Lelej, obrońca składnicy tranzytowej na Westerplatte we wrześniu 1939 r. - poinformowała Maria Gałus, dyrektor olsztyńskiego Domu Pomocy Społecznej "Kombatant".

Jan Lelej był jednym z dwóch ostatnich żyjących Westerplatczyków. Z ponad 200-osobowej załogi Westerplatte pozostał jedynie 96-letni Ignacy Skowron z Kielc.

Mieszkający po wojnie w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie) Jan Lelej od kilku lat obłożnie chorował, nie wstawał z łóżka. Ostatnie tygodnie życia spędził w ciężkim stanie zdrowia pod opieką pielęgniarek z DPS "Kombatant" w Olsztynie.

Westerplatte - zwiedzaj wirtualnie

Jan Lelej urodził się 10 maja 1917 r. w Ugłach k. Wołożyna (obecna Białoruś), w rodzinie rolniczej. W 1938 r. dostał powołanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej w 86 Pułku Piechoty w Mołodecznie. Rok później zgłosił się do szkoły podoficerskiej.

Jako elew kompanii szkolnej trafił do II baonu Strzelców Morskich w Gdyni, skąd 13 sierpnia 1939 r. oddelegowano go do służby w Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Z 31 sierpnia na 1 września pełnił wartę nocną. Podczas obrony walczył w wartowni nr 5, a po jej zbombardowaniu w składzie placówki "Tor kolejowy". Odniósł niegroźne rany od wybuchu pocisku artyleryjskiego.

Po kapitulacji trafił do stalagu w Prusach Wschodnich, skąd pod koniec wojny zbiegł z kolumny ewakuowanych jeńców. Po wojnie osiedlił się w Ostródzie, gdzie w latach 1946-1954 pracował jako intendent w Milicji Obywatelskiej i Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego. Od 1955 r. był tokarzem w zakładach naprawczych taboru kolejowego. W 1977 r. przeszedł na emeryturę.

W 1989 r. Jan Lelej został awansowany na stopień podporucznika i odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2011-10-14, 22:58   

Masa pytań odnośnie składnicy pozostaje nadal bez odpowiedzi:

1.Czy groby Niemców poległych na Westerplatte, a pochowanych na cmentarzu Srebrzysko jeszcze istnieją? Jest sławne zdjęcie z pogrzebu, ale ciężko zidentyfikować która to część cmentarza. Meldunek niemiecki z 1.09 mówi np. o stratach 65 ludzi, wiadomo ranni i polegli. Ilu mogło być poległych? 20?

2. Co z wielką miłością mjr Sucharskiego, p. Wiktorią Krotochwil? Jaki był jej życiorys? Nie odwiedzała go na Westerplatte?

3. Jak waszym zdaniem zginął Kowalczyk? Borowiak sugeruje, że koledzy porzucili go po ataku na przedpolu wartowni nr. 1 i został zasypany żywcem ziemią wyrzuconą od wybuchu pocisku 280 mm?

4. Kapral GĘBURA. Jak zginął? Niby przy tej białej fladze czy w wyniku bomby w obsadzie wartowni nr. 5? Gdzie był przypisany rozkazem? Do wartowni czy do koszar?

5. Co z tymi NN zwłokami znalezionymi przez Niemców 8.09?! Gdzie ich pochowano? Cmentarz Zaspa?????!! Kim byli? Dezerterzy polscy zabici na rozkaz majora?!
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
slowik45 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 62
Dołączył: 17 Wrz 2009
Posty: 607
Skąd: Gdańsk-Dolne Miasto
Wysłany: 2011-10-15, 12:38   

Ci co wiedzieli już odeszli , my możemy sobie tylko pogdybać .
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl