Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jedziemy do Gdańska
Autor Wiadomość
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2011-07-27, 20:17   Jedziemy do Danziga

Jakoś nie słyszałem nigdy by mieszkaniec Krzyków jechał do Wrocławia, Bielan do Warszawy, Niebuszewa do Szczecina itd. To chyba jest danzigi językowy unikat aby nazwa miasta miała dla mieszkańców dwa znaczenia. Bo przecież żaden mieszkaniec Wrzeszcza, Nowego Portu czy Brzeźna nie kwestionuje, że mieszka w Danzigu, ale za to jeździ do Danziga. W latach mojego dzieciństwa nawet na tablicach kierunkowych tramwajów pisało np. Danzig Targ Węglowy a nie Śródmieście (czy Centrum) Targ Węglowy, natomiast było np. Wrzeszcz Pętla Ogrodowa, a nie Danzig-Wrzeszcz Pętla Ogrodowa. Skąd to się wzięło i dlaczego dotyczy praktycznie tylko Danziga?
Oczywiście sporo się domyślam, ale te domysły nie trafiają do przekonania. Przecież Psie Pole też stosunkowo niedawno jest Wrocławiem. Czy ktoś ma jakąś wiedzę w tym temacie?
_________________

 
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2011-07-27, 21:49   Re: Jedziemy do Danziga

Tangens napisał/a:
To chyba jest danzigi językowy unikat aby nazwa miasta miała dla mieszkańców dwa znaczenia. (...) Bo przecież żaden mieszkaniec Wrzeszcza, Nowego Portu czy Brzeźna nie kwestionuje, że mieszka w Danzigu, ale za to jeździ do Danziga. (...) Czy ktoś ma jakąś wiedzę w tym temacie?


Drogi Tangensie,
ten skądinąd ciekawy wątek był już parokrotnie poruszany - parokrotnie na różnego rodzaju dyskusjach (mniej lub bardziej naukowych). Co najmniej raz został (przynajmniej w kontekście Wrzeszcza) też opisany, i to w najnowszej publikacji poświęconej tej dzielnicy.

Polecam gorąco "Wędrówki po Wrzeszczu", a w szczególności pierwszy rozdział "Siedem i pół wieku Wrzeszcza" autorstwa dr hab. Jakuba Szczepańskiego. To na początek ;-)
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2011-07-27, 22:02   

A mógłbyś podać jakiś odnośnik lub cytat? Trudno abym czytał od dechy do dechy fora internetowe i posiadał wszystkie książki w temacie. Tym bardziej, że pochodzę z Nowego Portu a nie Wrzeszcza, a mieszkam w Świnoujściu. Jeśli masz wiedzę na ten temat, to mógłbyś odpisać w dwóch zdaniach rzeczowo i to pewnie by wystarczyło, bo temat z pewnością nie jest zbyt szeroki, i zajęłoby to pewnie mniej czasu niż pisanie tego co napisałeś.
_________________

 
 
 
pawel_45 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 282
Wysłany: 2011-07-27, 22:25   

Muszę przyznać, że nie do końca podzielam Twoje zdanie odnośnie wyjątkowości czy też unikatowości takiego używania nazwy miasta.
Moja prababcia mieszkająca w Rembertowie zawsze mawiała , że jedzie do Warszawy. Podobnie ciotki z Pragi (tej z prawego brzegu Wisły).
W Gdyni tak samo – z Orłowa, Grabówka czy Chylonii też jeździ się do Gdyni – mając na myśli centrum i najbliższe jemu dzielnice jak np. Wzgórze, czy Kamienną Górę.
Wydaje mi się, że to tradycja (nie tylko lokalna-danziga) z czasów, kiedy dzisiejsze dzielnice stanowiły wyodrębnione administracyjnie oddalone od siebie miejscowości.
W odniesieniu do Danziga – jest również praktyczne określanie kierunku jazdy: do Danziga czy Wrzeszcza, albo Oliwy. Dopisywanie Danzig-Wrzeszcz chyba jest zbędne.
Jest także pewna specyfika lokalna ( ale prawdopodobnie nie wyłącznie tutejsza). Z wiosek w pobliżu Gdyni w zależności od ich położenia jeździ się „do miasta” mając na myśli Puck , albo Wejherowo. Gdynia nie jest „miastem” – to jest po prostu Gdynia.
Pozdrawiam.
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2011-07-27, 22:59   

No właśnie. W większości miast jeździ się "do miasta". W Danzigu "do Danziga". Rembertów został przyłączony do Warszawy dopiero w 1957 roku i to pewnie stąd. Wrzeszcz i Nowy Port były Danzigiem jeszcze przed wojną. Co do "Danzig-Wrzeszcza" to mnie nie zrozumiałeś. Chodziło mi o to, że w przypadku Targu Węglowego podkreślano że jest to Danzig, a w przypadku np. Lotniska już był to po prostu Wrzeszcz.
_________________

 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-08-01, 21:53   

Może nazwa "Danzig" zastępowała i zastępuje nazwę "Śródmieście" czy "Centrum" które się nie przyjeły. Danzig ze swoimi dzielnicami nie miał i do dziś w po części nie ma zwartej zabudowy. Dzielnice Danziga to niejako wyspy porozrzucane na mapie.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl