Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Latarnie morskie
Autor Wiadomość
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-11-03, 22:44   Latarnie morskie

Wodowanie książki "Najstarsze latarnie morskie Zatoki Danzigiej"

Cytat:
Książka "Najstarsze latarnie morskie Zatoki Danzigiej" opisuje dzieje latarni morskich Zatoki Danzigiej, dzieje etapów ich powstawania pod względem konstrukcyjnym od czasów sięgających nawet XVI wieku aż po rok 1945, kończący drugą wojnę światową.

Chodzi o latarnie na Helu, Jastarni, Rozewiu, Oksywiu, Danziga, Krynicy Morskiej, Piławy i Brüsterort.

Książkę napisała trójka autorska, profesjonalnie i z niezwykłym zapałem badawczym interesująca się historią owych latarń morskich, zmieniającymi się na przestrzeni wieków ich wizerunkami architektonicznymi, a przede wszystkim rozwojem sygnałów świetlnych mających sprzyjać bezpiecznej żegludze. Nadziei, że nic złego w trakcie tej żeglugi się nie stanie. Tymi autorami są prof. dr hab. Antoni F. Komorowski, dr Iwona Pietkiewicz oraz dr Adam Szulczewski. Bo ta Nadzieja - jak piszą - „to głównie przesłanie światła każdej latarni morskiej. Nadzieja dla kapitanów statków i ich załóg, związana z oczekiwaniem powrotu do portu i znalezieniem bezpiecznego schronienia, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych".

Poza treścią zawartą w tej książce - albumie, w wersji językowej tak polskiej, jak i angielskiej, zwracają uwagę liczne bardzo starannie wykonane rysunki latarni, zdjęcia oraz format i szata graficzna.

czwartek 5 listopada 2009 r.
godz. 18.00 Jacht Klub Marynarki Wojennej "Kotwica"
Gdynia Aleja Jana Pawła II 13 B
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-11-03, 22:58   

Super! Już sobie ostrzę zęby na tą książkę :-D
Wiesz może ile kosztuje?
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-11-03, 23:35   

fritzek napisał/a:
Super! Już sobie ostrzę zęby na tą książkę :-D
Wiesz może ile kosztuje?

Wedle zapowiedzi podczas "wodowania" będzie dostępna w cenie 35 PLN.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-11-05, 11:08   

Ocalić latarnie morskie od zapomnienia

Cytat:
Zapomniane, zniszczone, a nawet te już nieistniejące - latarnie morskie wciąż fascynują. Choć wciąż część z nich służy marynarzom, ich miejsce zastępują nowsze technologie. Monografia "Najstarsze latarnie morskie Zatoki Danzigiej" próbuje ocalić je od zapomnienia.

_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-11-05, 20:12   

Tej latarni w książce nie ma :hihi:
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
kotmonika 
Latarnica


Pomogła: 2 razy
Wiek: 51
Dołączyła: 02 Gru 2009
Posty: 90
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-12-07, 18:35   

Tej rzeczywiście nie ma ;-) ale poczytać można o: Helu, Jastarni, Rozewiu, Oksywiu, latarniach danzigich, Krynicy Morskiej oraz Pilawie i Brusterort. Póki co przejrzałam jedynie zawartość (do lektury chcę zasiąść ze spokojem i poświęcić jej wiele uwagi) - ale już teraz rzucają się w oczy po raz pierwszy świetnie opracowanie przekroje i plany latarni, ogromną wartością samą w sobie są archiwalne, rzadkie zdjęcia - dotyczy to głównie latarni nieistniejących tj. Oksywia czy Jastrani Boru. Szata graficzna i nietypowy, niemal kwadratowy format są bardzo estetyczne, ładna okładka ze świetnym ujęciem latarenki Westerplatte. Ja książkę nabyłam w Danzigu za 39 zł. Marzy mi się, aby ta pozycja wniosła coś nowego w temacie historii naszych latarni. Czy będzie odkrywcza i cenna merytorycznie czas pokaże. Ale już dla samej ikonografii warto mieć ją na swojej półce. Czy ktoś z Was już nabył i przeczytał? Pozdrawiam,
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-12-07, 23:59   

Ja książkę nabyłem podczas promocji, jako bonus otrzymałem pocztówkę z wizerunkami latarni morskich polskiego wybrzeża oraz oczywiście autografy autorów. :-D
A propos formatu - dzięki niemu znakomicie prezentują się archiwalne mapy i plany oraz reprodukcje starych dokumentów.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
kotmonika 
Latarnica


Pomogła: 2 razy
Wiek: 51
Dołączyła: 02 Gru 2009
Posty: 90
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-12-17, 19:48   

A propos tej książki to wczoraj skończyłam ją czytać i ... plany i mapy to jedyny mocny i pozytywny aspekt tej publikacji. Muszę zebrać myśli i uporządkować refleksje, ale na całej linii jestem zawiedziona. Zapowiedź jakoby była to praca naukowa oparta na najnowszych badaniach pozostawia naprawdę wiele do życzenia. Moje marzenia o książce wnoszącej coś nowego do tego tematu nadal więc pozostaną wyłącznie w sferze marzeń. Wielka szkoda, bo była szansa nie tylko wydać coś ładnie z wartościowymi ilustracjami ale i merytorycznie poszerzyć dzieje latarń Zatoki Danzigiej... a ja znowu mam wrażenie, że czytam tą samą od lat książkę tylko w innej szacie graficznej. Jak dotąd ukazało się w Polsce od lat 60-tych (pierwsze wydanie świetnej książki Mariana Czernera ukazało się już w 1967 roku) kilkanaście zbiorczych pozycji "latarniowych". Na próżno szukać w najnowszych publikacjach nowatorstwa i ujawnienia nowych faktów, źródeł i ekscytujących odkryć. Wielka szkoda... Oczywiście jako miłośniczka tematu i tak zakupię zawsze chętnie wszystko co na ten temat się ukaże - tutaj wydatek zrekompensowały mi ilustracje i archiwalne fotografie i plany, choć dawanie przy każdej latarni jednej starej fotografii i jednej współczesnej (jeśli jest taka możliwość) to naprawdę bardzo niewiele, biorąc pod uwagę jak piękne stare kartki i zdjęcia znajdują się w różnych prywatnych kolekcjach. Na chwilę obecną to tyle. Pozdrawiam!
 
 
 
kotmonika 
Latarnica


Pomogła: 2 razy
Wiek: 51
Dołączyła: 02 Gru 2009
Posty: 90
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-08-07, 20:57   

W chwili obecnej w opracowaniu jest kontynuacja tej książki dotycząca latarni pomorza środkowego i zachodniego. Ponoć publikacja ma się ukazać pod koniec roku albo już w następnym. Póki co jedna z autorek - pani Pietkiewicz publikuje w miesięczniku "Nasze Morze" krótkie artykuły o latarniach i latarnikach naszego wybrzeża. Zastanawia mnie czy zawartość książki to bedzie wierna kopia tego co się ukazuje czy znajdziemy w niej coś więcej. Tak czy inaczej, mam wiele obaw co do tej pracy. Ale czas pokaże.
_________________
Latarniomaniaków i nie tylko zapraszam: latarnica.pl
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2011-04-23, 19:34   

Fragment ogrodu dziwo w Paraszynie: tej latarni raczej nie ujęto w żadnej locji południowego wybrzeża Bałtyku :hihi:
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl