Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ulica Mickiewicza po wojnie
Autor Wiadomość
Jarek z Wrzeszcza 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 296
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2011-01-18, 21:36   Ulica Mickiewicza po wojnie

Szukam informacji jak w temacie, szczególnie chodzi mi o cztery miejsca:

1) Bar Kogga po północnej stronie ulicy (dziś siedziba Printing Partners Poland);
2) ogrodnictwo naprzeciwko kościoła pw. św. A.Boboli (dziś stoi tam budynek mieszkalny z placem zabaw);
3) drewniany barak, w którym kiedyś był fryzjer oraz magazyny Unitry (dziś stoi tam nowy budynek mieszkalno-usługowy);
4) budynek mieszkalno-usługowy z nawiasu punktu 3) - data jego powstania i jakieś szczegóły.

Ktoś coś wie, pamięta, bywał, znał? O zdjęciach nawet nie marzę... ;-)
_________________
Blog Z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu
 
 
 
Velofahrer 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 5
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2011-01-19, 00:03   

Ad 1. Prawidłowo to chyba nazywała się ona Kawiarnia Koga. Nie bywałem tam bo byłem za mały, ale jako chłopak z podstawówki u pana szatniarza kupowałem gumy do żucia z obrazkami samolotów. Później, chyba od roku 1987 do połowy (?) lat 90 była tam księgarnia Bestseller
Tu widać na zdjęciu z 1990 roku kawałek tego budynku przed przebudową, w roli księgarni:

http://www.phototrans.eu/14,353977,0.html

Ad2. Niewiele pamiętam, ale jako uczniaki w połowie lat 80 buszowaliśmy tam i chyba wtedy ogrodnictwo było już w ruinie.

Ad3. W tym baraku najważniejszy był zakład fryzjerski Karola Pęśki, istniejący od 1945, jak głosił fajny staromodny szyld nad wejściem, w ramach za szklaną szybą. Pan Karol był przyjacielem mojego dziadka, który uwielbiał tam chodzić się strzyc w latach 50. Dopóki nie kupiłem maszynki do włosów też tam chodziłem ogolić łeb za marne 10 zł :) Teraz spadkobiercy (rodzina) przenieśli się z zakładem do dawnego skupu makulatury naprzeciwko starej poczty. Swoją drogą również kultowe miejsce na Mickiewicza 6.
Mam gdzieś zdjęcie tego baraku, poszukam w archiwach.

Ad 4. Wg mnie ten budynek powstał w latach 2004-2005
 
 
 
Jarek z Wrzeszcza 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 296
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2011-01-19, 16:42   

Dzięki za ciekawostki i świetną fotkę ;-)

Ad 1. Księgarnię Bestseller jak najbardziej pamiętam.

Ad 2. Z tego, co mi wiadomo, to w 1985 roku wybudowano stojący tam do dziś budynek, więc to mogło być kilka lat wcześniej.

Ad 3. Historię rodziny Pęśków znam, zapomniałem jednak o tamtym skupie makulatury. Za zdjęcie baraku będę bardzo wdzięczny :-D
_________________
Blog Z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu
 
 
 
Velofahrer 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 5
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2011-01-19, 22:23   

Można ustalić datę budowy domu, który powstał w miejscu baraku. Znalazłem zdjęcie z 26.03.2005 gdzie widać ów budynek w budowie. Mgła zasłania wieżowiec na pl. Komorowskiego.

163_6366a.jpg
Plik ściągnięto 20118 raz(y) 33,42 KB

 
 
 
Jarek z Wrzeszcza 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 296
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2011-01-19, 22:56   

:brawo:
_________________
Blog Z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu
 
 
 
Velofahrer 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 5
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2011-01-19, 22:57   

A oto odnalezione zdjęcie baraku, trochę czasu minęło przeszukałem tysiące zdjęć na dysku a okazało się ze to było zdjęcie analogowe w albumie :)


Niestety jakość nie najlepsza, ale to skan z odbitki, zdjęcie wykonano latem 1999 r.

Poniżej powiększenie wejścia do zakładu fryzjerskiego Pana Karola Pęśki.

Barak Mickiewicza 1999a.jpg
Plik ściągnięto 20094 raz(y) 77,78 KB

Pesko fryzjer.jpg
Plik ściągnięto 20094 raz(y) 90,88 KB

 
 
 
Jarek z Wrzeszcza 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 296
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2011-01-19, 23:03   

Wielkie dzięki :brawo:

Ciekawi mnie skąd wziął się tam ten barak i do czego początkowo służył?
_________________
Blog Z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu
 
 
 
Velofahrer 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 5
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2011-01-19, 23:31   

Niestety nie wiem jakie były początki tego baraku. Kraty w oknach sugerują, że był tam jakiś zakład pracy lub magazyn, ale czy od początku był powiązany z Telmorem?

Z tyłu, za tym barakiem, przy ul. Kubacza mieściła się prywatna wytwórnia oranżady "Rosa", którą miałem okazję zwiedzać w czasie lekcji ZPT w podstawówce. Syn właściciela chodził do starszej klasy mojej szkoły nr 24 i załatwiał takie pouczające wycieczki :) Chyba wszyscy 30-paro letni okoliczni dolnowrzeszczanie pili w dzieciństwie tą Rosę, z gwinta, "na miejscu", w okolicznych warzywniakach :)

Dodaję jeszcze jedno znalezione zdjęcie wykonane w tym samym czasie, czyli latem 1999.

Jeszcze sprostowanie do mojej wypowiedzi Ad.2 we wcześniejszym poście, Jarek ma rację. Nasze zabawy na terenie ogrodnictwa odbywały się w latach 1982/83, źle policzyłem lata :) Na końcu bezimiennej uliczki pomiędzy garażami ul. Dubois i Zbyszka z Bogdańca był drewniany płot z bramką a za nim zrujnowany chyba jakiś piętrowy kurnik. Przełaziło się przez ten płot i było miejsce do rozrabiania dla nas, 10-latków :)
Ten blok na przeciwko kościoła powstał tam około 1985, ale dokładnej daty nie pamiętam. Mówiło się wtedy, że mieszkają tam rodziny milicjantów, nie wiem na ile w tym było prawdy.

MIckiewicza 1999a.jpg
Plik ściągnięto 20074 raz(y) 55,45 KB

 
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2011-01-20, 00:49   

Velofahrer napisał/a:
Ad 1. Prawidłowo to chyba nazywała się ona Kawiarnia Koga.
Kawiarnia - zgoda, ale chyba jednak "Kogga".
_________________

 
 
 
Velofahrer 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 5
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2011-01-20, 00:59   

Nazwa była na tym fresku od strony ul. Dubios, który ocalał po przebudowie, jednak napis zakryto. Może ktoś ma zdjęcie, ostatecznie można odkuć ten styropian i sprawdzić ;)
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2011-01-20, 09:08   

Velofahrer napisał/a:
Ad 1. Prawidłowo to chyba nazywała się ona Kawiarnia Koga. Nie bywałem tam bo byłem za mały, ale jako chłopak z podstawówki u pana szatniarza kupowałem gumy do żucia z obrazkami samolotów. Później, chyba od roku 1987 do połowy (?) lat 90 była tam księgarnia Bestseller
Tu widać na zdjęciu z 1990 roku kawałek tego budynku przed przebudową, w roli księgarni:

http://www.phototrans.eu/14,353977,0.html


W oryginale dostępnym w necie widać nawet spory fragment szyldu księgarni:
http://www.flickr.com/pho...per/3344810832/
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl