Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wolne Miasto Gdańsk zostało utworzone 15 listopada 1920 r
Autor Wiadomość
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-11-22, 18:25   

Cytat:
Po wojnie, dekretem z 30 marca 1945 roku, tereny Wolnego Miasta Danziga zostały przyłączone do województwa danzigiego, a ustawą z dnia 11 stycznia 1949 roku włączono je wraz z ziemiami poniemieckimi do nowego administracyjnego obszaru Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, do czego przesłankami były postanowienia konferencji poczdamskiej z 2 sierpnia 1945 roku.

A Inflant nie dodali czasem?
Ileż razy trzeba powtórzyć, że konferencja poczdamska nie zakończyła się traktatem, tylko ustaleniami nie mającymi charakteru umowy międzynarodowej, a zatem nie będącymi źródłem prawa międzynarodowego - ergo nie mogącymi być podstawą do czegokolwiek w sferze prawnej.
Te same "podstawy" odebrały Polsce całe kresy. Też było to "legalne"?
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
Ostatnio zmieniony przez Grün 2010-11-22, 18:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2010-11-22, 18:28   

Idąc dalej Twoim tokiem myślenia, za nielegalne trzeba uznać np. kierownictwo III Rzeszy. Że nie wspomnę o takich, którzy doszli do władzy w wyniku zamachu stanu czy wojny domowej - vide 70 lat sowieckiej Rosji (na lewych papierach?).
A na szczerze miłujących demokrację mieszkańców FSD (żadnych broń Boże Niemców, tylko Gdańszczan) najechali Marsjanie ze swastykami i wzięli biedaków w niewolę.

W tym temacie chyba się nie zrozumiemy. Lepiej porozmawiajmy o dinozaurach...

d2m.jpg
Plik ściągnięto 24642 raz(y) 47,12 KB

 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-11-22, 18:32   

Nie dogadamy się, bo rozmawiamy na całkowicie różnych płaszczyznach.
Mylicie prawo z faktami. Jeśli chodzi o fakty zgadzam się z Wami całkowicie.
Jeśli chodzi o prawo (niezależnie od tego jak nieskuteczne i formalne) nie macie racji w najmniejszym stopniu.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2010-11-22, 18:51   

Proponuję zamknąć tę jałową dyskusję z dwóch powodów: po pierwsze nie mam wykształcenia prawniczego i nie zamierzam kopać się z koniem; po drugie (i w związku z pierwszym) obca jest mi logika prawniczych wywodów usiłujących wtłoczyć fakty do formuł.
Chyba rzeczywiście poruszamy się w innych światach.
Koniec.
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-11-22, 19:39   

renekk napisał/a:
obca jest mi logika

No trudno :)
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2010-11-22, 20:07   

Grün napisał/a:
zgadzam się z Wami całkowicie

No.
_________________

 
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2010-11-22, 21:26   

Cytat:
Jeśli chodzi o fakty zgadzam się z Wami całkowicie.

No to mi teraz naprawdę ulżyło. Dla mnie nie liczy się zupełnie czy WMG istnieje do teraz czy nie, traktuję to tylko i wyłącznie jako (nie)ciekawostkę. Liczy się dla mnie stan faktyczny obecnie i postępowanie władz WMG w przeszłości.

Pozostaje jeszcze dowiedzieć się od Sabaotha co rozumie przez "neutralność WMG" i o co chodziło mu w tych kwiecistych porównaniach użył.

Pozdrawiam i dziękuję za możliwość udziału w tej ciekawej dyskusji, którą w razie potrzeby mam zamiar prowadzić nadal.
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-11-23, 01:02   

Poczytajcie sobie ciekawy artykuł i może on wam cokolwiek wyjaśni
O Wolnym Mieście Danzigu w 90 rocznicę jego powstania :flaga:
_________________
Jeśli na ścianie widzisz białego szczura a w oknie odwróconego kota , to wiedz że coś się dzieje.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-11-23, 09:20   

Kuglow napisał/a:
Poczytajcie sobie ciekawy artykuł i może on wam cokolwiek wyjaśni
Miejmy nadzieję, skoro tu się toczy dyskusja z jego autorem.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-11-23, 15:46   

villaoliva napisał/a:
skoro tu się toczy dyskusja z jego autorem.
W rzeczy samej. Może dyskusja dzięki temu przybierze właściwy obrót. :flaga: :mrgreen:
_________________
Jeśli na ścianie widzisz białego szczura a w oknie odwróconego kota , to wiedz że coś się dzieje.
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2010-11-30, 15:33   

Minął ponad tydzień z Sabaoth nie wyjaśnił jeszcze o co chodziło mu z porównaniem WMG do Finlandii i o co chodziło z ochotnikami do W-SS :(
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-01-06, 21:52   

Napisz do niego PW lub maila.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-01-10, 22:47   

Za stroną PG:

Polacy i Niemcy w Wolnym Mieście Danzigu – oto temat najbliższego wykładu w ramach cyklu „Politechnika Otwarta”. Swoją obecnością zaszczyci nas wielka osobowość – dr Andrzej Drzycimski, znany historyk, dziennikarz i polityk. Prelekcja odbędzie się we wtorek, 11 stycznia o godz. 18.00 w sali 300 w Gmachu Głównym PG. Zapraszamy, wstęp wolny!

– Podczas wykładu opowiem o fenomenie Wolnego Miasta Danziga jako barometru stosunków europejskich. Wszak choć granica Polski z Wolnym Miastem Danzigiem była niewielka, to było ono jednym z kluczowych punktów polityki państwa polskiego i Rzeszy Niemieckiej. Te aspekty będą punktem wyjścia do mojego wystąpienia – zapowiada dr Andrzej Drzycimski.

Jak wskazuje tytuł wykładu, dr Drzycimski sporo czasu poświęci aspektowi demograficznemu Wolnego Miasta Danziga. – Opowiem o wzajemnych relacjach ludnościowych wynikających ze względów ekonomicznych, politycznych, a także ze zwykłych codziennych, ludzkich spraw – mówi autor wykładu, który podkreśla, że Wolne Miasto Danzig jest fascynującym, bardzo europejskim miejscem, które wciąż interesuje zarówno Polaków, jak i Niemców.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2011-11-26, 14:42   

Może w złym temacie, ale nie chce na razie tworzyć nowego.
Czy w 1937 r. wydano w WMG zakaz dla Polaków występowania w mundurach harcerskich a także w strojach sportowych- poza boiskiem? Coś takiego mi ostatnio ktoś powiedział, wyczytane w książce J. Gaja, ale w tej chwili nie mogę tego tam sprawdzić.
pozdr
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2011-11-26, 19:35   

villaoliva napisał/a:
Za stroną PG:

Polacy i Niemcy w Wolnym Mieście Danzigu – oto temat najbliższego wykładu w ramach cyklu „Politechnika Otwarta”. Swoją obecnością zaszczyci nas wielka osobowość – dr Andrzej Drzycimski, znany historyk, dziennikarz i polityk. Prelekcja odbędzie się we wtorek, 11 stycznia o godz. 18.00 w sali 300 w Gmachu Głównym PG. Zapraszamy, wstęp wolny!

– Podczas wykładu opowiem o fenomenie Wolnego Miasta Danziga jako barometru stosunków europejskich. Wszak choć granica Polski z Wolnym Miastem Danzigiem była niewielka, to było ono jednym z kluczowych punktów polityki państwa polskiego i Rzeszy Niemieckiej. Te aspekty będą punktem wyjścia do mojego wystąpienia – zapowiada dr Andrzej Drzycimski.

Jak wskazuje tytuł wykładu, dr Drzycimski sporo czasu poświęci aspektowi demograficznemu Wolnego Miasta Danziga. – Opowiem o wzajemnych relacjach ludnościowych wynikających ze względów ekonomicznych, politycznych, a także ze zwykłych codziennych, ludzkich spraw – mówi autor wykładu, który podkreśla, że Wolne Miasto Danzig jest fascynującym, bardzo europejskim miejscem, które wciąż interesuje zarówno Polaków, jak i Niemców.


Zapewne wykład będzie gdzieś opublikowany. Polecam się pamięci, aby opublikować go też na forumie.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl