Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prusewo / Prüssau
Autor Wiadomość
Dohler 
Dohler

Pomógł: 1 raz
Wiek: 72
Dołączył: 03 Maj 2009
Posty: 39
Skąd: Forum Marienburg
Wysłany: 2010-05-24, 22:40   

Nie jest to jedynka rzymska ani arabska, tylko mała litera L, widać to po kształcie górnej części litery.
 
 
Loreene 
Loreene


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 12 Lut 2010
Posty: 123
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2010-06-02, 21:04   

Coś tu cicho ostatnio w tym wątku-ani Ulli się nie odzywa,Muzyka65 tez umilkł....A ja mam taką fotkę z lat 70'.Tego domu z prawej w tle już dawno nie ma :-/ Chyba już wtedy był opuszczony.

TRYRYa.jpg
Plik ściągnięto 30823 raz(y) 105,24 KB

_________________
Kto dołki kopie,ten się napracuje.......
 
 
torgal 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Kwi 2010
Posty: 29
Skąd: Prusewo
Wysłany: 2010-06-03, 14:03   

pamiętam ten dom , mieszkali w nim rodziny Miąskowskich i Ratenow
 
 
Loreene 
Loreene


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 12 Lut 2010
Posty: 123
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2010-06-09, 01:03   

Oryginał jest po francusku,nie wiem o co tu chodzi! Guzzi,ty dasz temu radę jak znam życie-"wyklaruj z polskiego na nasze",proszę :flaga: http://translate.google.p...l%3Dpl%26sa%3DN
_________________
Kto dołki kopie,ten się napracuje.......
 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2010-06-09, 13:10   

Loreene, bravo, mamy kolejny fakt !
Chodzi tu prawdopodobnie o więźniów stalagu IIB w Czarnem, których to w liczbie 30 wynajęto do pracy w majątku w Prusewie. Sądząc po liczbie internowanych i materiałach znalezionych na francuskiej stronie mogli to być Francuzi.
Patrz tutaj: http://www.szczecinek.org...php?f=23&t=1865
 
 
Loreene 
Loreene


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 12 Lut 2010
Posty: 123
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2010-06-09, 13:32   

Będę szukać uparcie dalej i.... :-D podrzucać ci teksty do tłumaczenia :-P
_________________
Kto dołki kopie,ten się napracuje.......
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-06-09, 14:05   

guzzi napisał/a:
Loreene, bravo, mamy kolejny fakt !
Chodzi tu prawdopodobnie o więźniów stalagu IIB w Czarnem, których to w liczbie 30 wynajęto do pracy w majątku w Prusewie.


Historia się powtarza. Prawdopodobnie po zwycięskiej dla Cesarstwa Niemieckiego bitwie pod Tannenbergiem (27-29 sierpnia 1914 r.), przydzielono do tego majątku jeńców z carskiej armii. O ich obecności w tym miejscu może świadczyć fakt, że w późnym PRL-u kolega znalazł w Prusiewie na "wykrywkę" uszkodzoną klamrę i kilka guzików z godłem Rosji.
 
 
Loreene 
Loreene


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 12 Lut 2010
Posty: 123
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2010-06-09, 17:22   

A w lesie pod Brzynem są chyba ze dwa groby rosyjskich jeńców wojennych, zmarłych na jakąś zarazę-wiem,że swego czasu panowała tu ospa, czerwonka i pewnie tez kilka innych tego typu chorób....Grobami chyba nikt się nie opiekuje, choć swego czasu interesowała się nimi szkoła.
_________________
Kto dołki kopie,ten się napracuje.......
Ostatnio zmieniony przez ezet 2010-06-09, 19:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2010-10-14, 11:10   

ezet napisał/a:
Czy wiadomo, kiedy urzędowo przerobiono Prusiewo na Prusewo? Ta pierwsza nazwa występuje w ogromnej księdze Spis miejscowości Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1968) i przywoływanej przeze mnie już dwukrotnie książki Gertrudy Pierzynowskiej, Dwory, parki i folwarki Kociewia i Kaszub (1998).


ezet jestem Ci to winny:
"Wsie Brzyno i Prusewo należą do gminy Wierzchucino w pow. puckim. Tereny te przed r. 1945 pozostawały w obcym językowo i etnicznie organizmie państwowym. Naturalną jest więc rzeczą wzajemne wpływanie na siebie dwu odmiennych i obcych sobie systemów językowych, co w rezultacie z upływem czasu mogło odbić się tej na stabilniejszej części tego systemu, tj. na nazewnictwie miejscowości i nazwach fizjograficznych. Obce naleciałości w tym cząstkowym systemie miała usunąć Komisja Ustalania Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych przy Urzędzie Rady Ministrów. Mimo ogromnego wysiłku i niewątpliwych osiągnięć werdykty tej Komisji nie zawsze były szczęśliwe, a część ich nie jest w stosunkach publicznych przestrzegana. Problem poprawności brzmienia i pisowni nazw Brzyno i Prusewo zaintrygował przebywających na obozie naukowym w Wierzchucinie członków Studenckiego Koła Historyków i Studenckiego Koła Językoznawców z Uniwersytetu Danzigiego. W wypadku nazwy Brzyno, praktycznie kwestią nieustabilizowaną jest jej rodzaj gramatyczny. Urzędowo obowiązują aż dwie formy: Brzyn /w Słowniku nazw geograficznych Polski Zachodniej i Północnej... S. Rosponda/ i Brzyno /w Obwieszczeniu PWRN " Danzigu z dn. 3.08.1951r./. Dochodzą do tego tu i ówdzie spotykane formy Brzyna /np. w cytacie „świadczy usługi lekarskie mieszkańcom Brzyny koło Wierzchucina”, z artykułu „Decyduje dobra organizacja. Obozy naukowe danzigich studentów”, „ Głos Wybrzeża” z 25.07.1972/ i Brzynie /np. w spisie miejscowości opublikowanym w 1923 r. przez znanego badacz kaszubszczyzny F. Lorentza i na polskiej mapie sztabowej z 1935 r./.
Forma rodzaju męskiego Brzyn pojawia się od połowu XIX w., m.in. w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego…, t. I 1880 s. 429 i w pracy historyka K. Dąbrowskiego. „Rozwój wielkiej własności ziemskiej klasztoru cysterek u Żarnowcu od XIII do XVI wieku”, Danzig 1970. s. 23 i 157. Formę rodzaju nijakiego Brzyno obficie potwierdzają zapisy historyczne od r. 1284. a także brzmienie współczesne. Nie wdając się na tym miejscu w dość skomplikowane /chociaż bardzo i ciekawe!/ w tym przypadku rozważania etymologiczne tej nazwy. ale mając je jednak na uwadze, należałoby konsekwentnie wymagać stosowania formy Brzyno, najlepiej od czasów najdawniejszych po dzień dzisiejszy potwierdzonej, zawierającej tak typowe dla północnych Kaszub zakończenie –ino // -yno.
Nazwę Prusewo w tej formie konsekwentnie używają PKP, ale PKS i drogowcy stosują formę Prusiewo ale i to nie zawsze. Dochodzi więc do tego. te w pobliżu siebie /np. w pobliżu stacji kolejowej Prusewo/ kontrastują dwie formy: Prusewo i Prusiewo.
Formę Prusiewo znajdziemy ponadto m. in. w artykule "Lato puckich harcerzy" /"Głos Wybrzeża" nr 174 z 1973 r./
Zapisy źródłowe tej wsi od 1342 r. po wiek XVII mają wyłącznie Prusowo. Dopiero w końcu XVII w. pojawia się zapis Prusewo, a w r. 1934 w pracy S. Kozierowskiego spotykamy Prusiewo, co kontynuują potem Obwieszczenie PWRN z 1951r., Obwieszczenie PPRN w Pucku z 1969 i Spis miejscowości PRL /Warszawa 1967/.
Forma Prusiewo została mylnie zrekonstruowana na podstawie gwarowego Prěsewo, w którym Kozierowski twardą spółgłoskę s uznał za rezultat ogólnopolskiego ś, brzmiącego na Kaszubach jak s. Wymieniony badacz jako Wielkopolanin nie wiedział o tym, że na Kaszubach zakończenie –ewo rozszerzyło swój zakres występowania też na nazwy z tematami na spółgłoskę twardą np. Lisewo /w pow. puckim i wejherowskim/ z pierwotnego
Lisowo/ a więc jak Prusewo z Prusowo. Uznając rezultaty tego procesu językowego nie proponujemy historycznej etymologicznej formy Prusowo, jednak koniecznie Prusiewo zastąpione być powinno formą Prusewo, która oddaje też aktualne brzmienie tej nazwy w ustach miejscowej ludności.
źródło: Janina Kaniecka, Dorota Kobierowska: „O poprawne używanie nazw wsi Brzyno i Prusewo”.
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-10-14, 13:31   

guzzi napisał/a:
ezet napisał/a:
Czy wiadomo, kiedy urzędowo przerobiono Prusiewo na Prusewo? Ta pierwsza nazwa występuje w ogromnej księdze Spis miejscowości Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1968) i przywoływanej przeze mnie już dwukrotnie książki Gertrudy Pierzynowskiej, Dwory, parki i folwarki Kociewia i Kaszub (1998).


ezet jestem Ci to winny:
Uznając rezultaty tego procesu językowego nie proponujemy historycznej etymologicznej formy Prusowo, jednak koniecznie Prusiewo zastąpione być powinno formą Prusewo, która oddaje też aktualne brzmienie tej nazwy w ustach miejscowej ludności.


Guzzi, dzięki serdeczne za tak obszerny materiał, ale mi chodziło o informację, kiedy urzędowo zmieniono Prusiewo na Prusewo, a tu takiej informacji nie znajduję. Dla mnie to ciekawostka, że formę Prusewo "oddaje też aktualne brzmienie tej nazwy w ustach miejscowej ludności". W tamtych stronach bywałem setki razy i mieszkańcy tych okolic zarówno w czasach PRL-u, jak i później używali w luźnej rozmowie wyłącznie nazwy Prusiewo. Loreene, jak to jest teraz?
 
 
Loreene 
Loreene


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 12 Lut 2010
Posty: 123
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2010-10-14, 19:08   

Obecnie do tej pory część mieszkańców zwłaszcza starszych używa nazwy Prusiewo,tak to jakoś bardziej miękko brzmi.Jednak w czasach gdy kursowała kolejka z Wejherowa panie z PKP nie miały pojęcia gdzie jest to Prusiewo ,bo u nich taka nazwa nie figurowała tylko twarde Prusewo.Zaś w puckim PKS sytuacja była z goła odwrotna :hihi:
Ja w dowodzie od zawsze miałam Prusiewo ,jednak jakoś pod koniec lat 80" gmina Krokowa wprowadziła zmiany w numeracji domów i było tak ,że wymeldowali nas z Prusiewa a zameldowali w Prusewie.
Na stacji PKP widniał napis Prusewo(obrzeża gminy Gniewino) -kilometr dalej ,wjeżdżając do wsi od strony stacji był znak Prusiewo......

2b0c0d3c2c PRUSIEWO.jpeg
To początek lat 60" na drodze od strony Bychowa ,jest znak a na nim napis Prusiewo(szkoda,że nie widać dobrze)
Plik ściągnięto 30645 raz(y) 33,58 KB

_________________
Kto dołki kopie,ten się napracuje.......
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-10-14, 19:54   

Świetna wypowiedź !!! :brawo: Poproszę Kösternitza, założyciela tego tematu, o punkt dla Ciebie w opcji "pomógł". Loreene, wielkie dzięki.
----------------------------------------------------------------------
I jest już ekspresowo nadany punkcik za fajną odpowiedź. Dziękuję, Kösternitz.
 
 
Loreene 
Loreene


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 12 Lut 2010
Posty: 123
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2010-10-14, 21:51   

Oooo..dziękuję bardzo! :szabla: Nawet sie nie spodziewałam ,że te klika zdań może ci jakoś pomóc,ezet.
_________________
Kto dołki kopie,ten się napracuje.......
 
 
Loreene 
Loreene


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 12 Lut 2010
Posty: 123
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2010-10-20, 12:51   

Trafiłam na e-bay na taką kopertę.... Prussau?

080000-022 [prussau].jpg
Plik ściągnięto 30597 raz(y) 53,06 KB

_________________
Kto dołki kopie,ten się napracuje.......
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-10-20, 13:55   

Loreene napisał/a:
Trafiłam na e-bay na taką kopertę.... Prussau?


Bez wątpienia :-D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl