Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Błędy językowe na forum
Autor Wiadomość
SaViK 

Dołączył: 17 Sty 2010
Posty: 15
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-02-10, 18:12   Błędy językowe na forum

No właśnie. Może jestem nieco "zboczony" językowo ale drażni mnie niemiłosiernie,
jeśli ktoś używa formy "forumowicz" zamiast "forowicz" oraz "odnośnie czegoś" zamiast "odnośnie DO czegoś"...
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-02-10, 21:11   

No właśnie chciałbym zabrać głos w tej sprawie i stwierdzić, iż nic tak bardzo mnie nie wkurza jak rozpoczynanie wypowiedzi od stwierdzenia "no właśnie"!!! :evil:
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-02-10, 21:28   

Więc zaczynanie od "no właśnie", jest równie irytujące jak zaczynanie od "więc".
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-02-10, 21:30   

SaViK napisał/a:
drażni mnie niemiłosiernie


Skoro jesteśmy przy drażliwych sprawach ;-)
SaViK! To jest coś takiego jak Danzig Morena?

Takie nieszanowanie prawdziwych nazw geograficznych drażni mnie niemiłosiernie. Szczególnie na tym forum.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-02-10, 21:39   

Forowicz zamiast forumowicz? Przecież liczba mnoga od "forum" to "forumy". Forumy - forumowicz. :)
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-02-10, 21:47   

Poradnia językowa PWN

13.09.2006
Szanowni Państwo,
które formy są poprawne: forumowicz czy forowicz? Czy jestem użytkownikiem for czy forów?


Jest Pan użytkownikiem forów internetowych (a nie for), jest Pan przy tym forumowiczem albo forowiczem.

Formę forumowicz można bez trudu znaleźć na forach. Brzmi podobnie jak klubowicz, plażowicz, wczasowicz, wycieczkowicz – i podobne wywołuje skojarzenia. Forumowicz bywa na forach – tak jak klubowicz w klubach, a plażowicz na plaży. Nie z obowiązku, lecz dla przyjemności.
Jest w użyciu też forma forowicz, dużo rzadsza i nielubiana przez forumowiczów (forowiczów?), popierana zaś przez niektórych moich kolegów językoznawców, odwołujących się do analogii for-um → for-owicz jak lice-um → lice-alista. W obu wypadkach, jak widać, przyrostek -um jest nieobecny w wyrazie pochodnym. Z argumentacją opartą na analogii nie sposób się nie zgodzić, zwłaszcza że przykładów podobnych do licealisty jest mnóstwo, bo dołączają do nich pochodne przymiotniki, np. plen-um → plen-arny. Skoro jednak forowicze uważają się za forumowiczów, to nie widzę powodu, żeby im tego zabraniać.
W słowniku można by przytoczyć obie formy, ze wskazaniem na forumowicza jako wariant wprawdzie częstszy, ale środowiskowy.
— Mirosław Bańko, PWN

10.01.2009
Szanowna Redakcjo,
prof. Jerzy Bralczyk na swoim wideoblogu zwrócił moją uwagę na słowo forumowicz. Wykazał przez analogię z muzeum i liceum, że jest to forma niepoprawna, i zaproponował forowicza. Uznałem więc, że także przymiotnik forumowy musi być błędny. Czy poprawnym słowem jest foralny lub forowy?
Gdy próbowałem doń przekonać znajomych, zostałem oskarżony o puryzm, a wyraz forumowy uznany został za usankcjonowany normą uzualną. Czy są Państwo w stanie rozstrzygnąć nasz spór?


O forumowiczu już się wypowiadaliśmy na łamach poradni – prosimy sprawdzić w jej archiwum. Jeśli chodzi o przymiotnik foralny (jak muzealny, licealny i in.), to jego ocena może być analogiczna: zbudowany jest poprawnie, ale nie używany. Za formą forowy nie przemawia ani analogia, ani frekwencja.
— Mirosław Bańko, PWN

źródło
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2010-02-10, 21:47   

villaoliva napisał/a:
To jest coś takiego jak Danzig Morena?

Takie nieszanowanie prawdziwych nazw geograficznych drażni mnie niemiłosiernie. Szczególnie na tym forum.

"Danzig Morena"? Lokatorsko Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "Morena".
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-02-10, 21:49   

A skoro "forowicz", to powinien być też "Adowicz" :)
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Jarek z Wrzeszcza 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 296
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2010-02-10, 23:42   

"...i nie PRZEdłużająca się wojna ale przedłużaJĄca się wojna, i nie PIKnikowy nastrój ale pikniKOwy nastrój..." - że zacytuję klasyka ;-)
_________________
Blog Z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu
 
 
 
grzechuu 


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 31 Maj 2008
Posty: 160
Skąd: Gdańsk-Piecki
Wysłany: 2010-02-11, 17:09   

Cytat:
Skąd: Danzig Morena


No jak tak możesz!? :hihi:

To osiedle od początku powinno nazywać się po prostu "Piecki" - kosztem Migowa trudno! :D

Bo w rzeczywistości to ja raczej mieszkam w Pieckach-Diabełkowie! O! ;-)
 
 
 
SaViK 

Dołączył: 17 Sty 2010
Posty: 15
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-02-12, 21:50   

Jeszcze jedna rzecz: drażni mnie na forum to, że jakiego tematu by nie zacząć to spotyka się z ogromną falą cynizmu...

A co do oznaczenia "skąd" w profilu - to nie wiedziałem że trzeba wpisywać nazwę dzielnicy, a nie np. spółdzielni (zwłaszcza że o budowie Moreny jest oddzielny wątek...), ale wobec oburzenia - już zmieniłem. Bałem się tylko, aby gdy wpiszę Piecki nie usłyszeć, że to nie właściwe historycznie, bo powinienem wpisać po niemiecku...

Grün napisał/a:
Forowicz zamiast forumowicz? Przecież liczba mnoga od "forum" to "forumy". Forumy - forumowicz. :)
Wyraz forum pochodzi z łaaciny i tematem jest "for" - ale powyżej już w kwestii tej ktoś cytował prof. Bralczyka.
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-02-12, 22:28   

Wyraz "for" pochodzi z angielskiego. Było nawet takie mydło "for you". :)

Nie gniewaj się, że się trochę nabijamy. Tak jest zawsze, kiedy ktoś zarzuca coś. A im bardziej radykalnie to robi, tym bardziej cyniczne reakcje wywołuje. A już znaleźć, że sam ma coś nie tak, a innych się czepia - to sam miód dla cyników. Daruj innym "forumowiczom", że nie są "forowiczami", to i Ciebie przestaną się czepiać o LWSM Morena :)
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl