Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: fritzek
2010-01-27, 17:13
Gospoda pod Gęsią Nóżką II, czyli rzecz o Kresach Wschodnich
Autor Wiadomość
Gulden 

Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 345
Skąd: GD
Wysłany: 2009-11-11, 02:11   Gospoda pod Gęsią Nóżką II, czyli rzecz o Kresach Wschodnich

Chciałbym założyć nowy wątek, ale najpierw pozwolę sobie na parę słow sprostowania.

Z wątku Gospoda pod Gęsią Nóżką I:
fritzek napisał/a:
Polecam się dokształcić i poczytać trochę publikacji na temat zasiedlania Żuław i Danziga tuż po wojnie. Podpowiem, że 90% ludności która tutaj trafiła pochodziła z biednych rejonów Mazowsza i Kielecczyzny.
Zastanawiam się z jakiego źródła są te dane, bo wydaje mi się że jesteś w błędzie. Więc gwoli sprostowania - Michał Stryczyński, w swojej publikacji "Danzig w latach 1945-1948, odbudowa organizmu miejskiego", opierając się na danych z Ministerstwa Ziem Odzyskanych i Państwowego Urzędu Repatiacyjnego, podaje informacje dotyczące lat 1947-1948. Według tego, w roku 1947 przesiedleńcy z centralnej Polski stanowili ok 79% ogólnej liczby nowych osadników w Danzigu. Natomiast w roku 1948(stan na 31.12.48) odsetek ludności napływowej w stosunku do ogółu wynosił: ok 60% ludność z Polski centalnej, 16% z Kresów Wschodnich. Dane te potwierdzają też min. dr Izydor Sobczak w pracy "Procesy demograficzne w wojewodztwie danzigim w latach 1945-1965" oraz Zdzisław Skargo – "Osadnictwo w Danzigu w latach 1945-1947", którego praca jest właściwie kalką publikacji Stryczyńskiego. Należy zaznaczyć że liczby te dotyczą tzw "Pierwszej repatriacji" z lat 1944-1946. W latach 1955-1959 mieliśmy do czynienia z "Drugą repatriacją". Na skutek odwilży po śmierci wujka Joe, przyzwolono na połączenie rodzin i wyjazd Polaków z terenów ZSRR. Repatriacja ta dotyczyła, w odróznieniu od pierwszej tylko mieszkańców Kresów Wschodnich.

Ale wracając do meritum. Jako miłośnik Kresów Wschodnich, zakładam ten wątek z nadzieją na ciekawą dysputę. Myślę, że pozytywnym apektem powstałego zamieszania, jest fakt ,że powstał kresowy wątek. Zapraszam do dyskusji na Kresów.

Poniższe zdjęcia pochodzą z podróży w latach 2005 i 2006, przedstawiają jedną z malowniczych, kresowych karpackich wiosek.

[ Komentarz dodany przez: villaoliva: 2009-11-11, 03:11 ]
To generalnie jest Forum miłośników Danziga i Pomorza
Zdjęcia kresowe wycięte z wyjątkiem jednego dla przykładu
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2009-11-11, 03:10, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
 
Gulden 

Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 345
Skąd: GD
Wysłany: 2009-11-11, 02:15   

c.d.

7a.jpg
kresowe gęsi, co to lubią wchodzić za pazuchę;)
Plik ściągnięto 11631 raz(y) 80,78 KB

Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2009-11-11, 03:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-11-11, 02:25   

Gulden napisał/a:
fritzek napisał/a:

Polecam się dokształcić i poczytać trochę publikacji na temat zasiedlania Żuław i Danziga tuż po wojnie. Podpowiem, że 90% ludności która tutaj trafiła pochodziła z biednych rejonów Mazowsza i Kielecczyzny.

Zastanawiam się z jakiego źródła są te dane, bo wydaje mi się że jesteś w błędzie. Więc gwoli sprostowania - Michał Stryczyński, w swojej publikacji "Danzig w latach 1945-1948, odbudowa organizmu miejskiego", opierając się na danych z Ministerstwa Ziem Odzyskanych i Państwowego Urzędu Repatiacyjnego, podaje informacje dotyczące lat 1947-1948. Według tego, w roku 1947 przesiedleńcy z centralnej Polski stanowili ok 79% ogólnej liczby nowych osadników w Danzigu. Natomiast w roku 1948(stan na 31.12.48) odsetek ludności napływowej w stosunku do ogółu wynosił: ok 60% ludność z Polski centalnej, 16% z Kresów Wschodnich.


W Błędzie? Mazowsze i Kielecczyzna to nie centalna Polska?
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-11-11, 02:33   

Gulden, zaprzeczasz sam sobie. I raczej nie będzie z tego "ciekawej" dyskusji :-/
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Gulden 

Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 345
Skąd: GD
Wysłany: 2009-11-11, 02:47   

villaoliva napisał/a:
W Błędzie? Mazowsze i Kielecczyzna to nie centalna Polska?
W błędzie a propos liczebności przesiedleńców z centrum RP.

fritzek napisał/a:
Gulden, zaprzeczasz sam sobie. I raczej nie będzie z tego "ciekawej" dyskusji
Czym czemu zaprzeczyłem? Wydaje mi się, że już wszystko wyjaśniłem. Nie wiem jak Wy, ale ja wolę porozmawiać o czymś ciekawszym i przyjemniejszym.
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-11-11, 03:01   

Gulden napisał/a:
Nie wiem jak Wy, ale ja wolę porozmawiać o czymś ciekawszym i przyjemniejszym.

Zapraszamy - mamy 1582 innych wątków.

Temat uważam za zamknięty.

fritzek
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl