Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: fritzek
2010-01-27, 17:13
Perełki z aukcji ;)
Autor Wiadomość
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-07-11, 21:22   

Z tabliczki wynika, że szafka była na wyposażeniu obiektu należącego do nazistowskiej opieki społecznej - NS-Volkswohlfahrt http://www.dhm.de/lemo/ht.../vwf/index.html

Foto z podanej wyżej strony.jpg
Plik ściągnięto 9936 raz(y) 3,87 KB

 
 
MuMu 

Wiek: 53
Dołączyła: 08 Kwi 2009
Posty: 33
Skąd: znienacka
Wysłany: 2009-07-17, 15:47   

Być może, plakietka pamięta te czasy. Ale ja się nie znam na meblach! Wiec sorry.

Ale... O co mnie chodzi...

Zapanowała jakaś dziwna moda na pamiątki z Wolnego Miasta Danziga... Freie Stadt Danzig i to po obu stronach granicy na Odrze. Wszystko cokolwiek ma w swojej nazwie literki D A N Z I G... nabiera ceny.
To śmieszne, a zarazem smutne.
Na portalach typu Allegro, pojawiają się, potłuczone butelki z literkami DAN.. Jakieś plakietki DA...IG. Poniszczone dokumenty itd.
Po co to?
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-07-17, 16:09   

MuMu napisał/a:

Zapanowała jakaś dziwna moda na pamiątki z Wolnego Miasta Danziga... Freie Stadt Danzig i to po obu stronach granicy na Odrze. Wszystko cokolwiek ma w swojej nazwie literki D A N Z I G... nabiera ceny.
To śmieszne, a zarazem smutne.
Na portalach typu Allegro, pojawiają się, potłuczone butelki z literkami DAN.. Jakieś plakietki DA...IG. Poniszczone dokumenty itd.

Po co to?


Dobre pytanie do zbieraczy i kolekcjonerów, których na WFG nie brakuje.
Nie widzę nic smutnego, ani tym bardziej śmiesznego w kolekcjonowaniu staroci różnego autoramentu. Tu akurat mówimy o pamiątkach związanych z Danzigiem. Że są w cenie? Zbyt wiele się ich nie ostało, a amatorów jest wielu. Że poniszczone i niekompletne? Starocie to do siebie mają.

Zaręczam Ci, że mając do wyboru ciekawą, przedwojenną butelkę po danzigim trunku i np. kryształową karafkę, wybiorę butelkę. Pomimo, że jest pusta, porysowana, wyszczerbiona.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-07-17, 17:02   

MuMu napisał/a:
Być może, plakietka pamięta te czasy. Ale ja się nie znam na meblach! Wiec sorry.


Z całym szacunkiem..., a z jakich innych czasów może być "plakietka" niemieckiej narodowo- socjalistycznej opieki społecznej (NSV Nationalsozialistische Volkswohlfahrt) ???. Poza tym nie trzeba być specjalistą, aby stwierdzić, iż tak prosty mebel z tabliczką znamionową hitlerowskiej instytucji, to spójna całość. Inna sprawa, że mebel ten ma wartość zbliżoną do opałowej.

Ponieważ Wolne Forum Danzig ma bezsprzecznie "merytoryczne podejście do spraw Danziga...", więc stosowanie w powyższym przypadku sformułowania "być może" jest mało przemyślanym określeniem.
 
 
pszekliniak 
mgr Kopciografik


Wiek: 44
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 136
Skąd: Reichskolonie Danzig
Wysłany: 2009-07-17, 17:31   

MuMu napisał/a:
Ale... O co mnie chodzi...

No właśnie średnio rozumiem, o co "Cię" chodzi ;-)
Wartość kolekcjonerska przedmiotów niekoniecznie idzie w parze z ich wartością materialną. Na tym forum widać to bardzo często - wielbiciel Danziga wybierze raczej obdrapaną butelkę ze szczątkami nawet napisu Danzig, a nie kryształową karafkę nieposiadającą takowych. A ceny...cóż - est popyt na kolekcjonerskie rzeczy z Danziga, więc i ceny są odpowiednio wysokie. Poza tym, za oryginał, a często unikat chyba warto zapłacić. I szczerze mówiąc, dziwią mnie Twoje pytania zadane akurat na WFG. Tutaj maniaków plakietek czy podartych druków, a nawet starych wałków drukarskich z Gotenhafen nie brakuje.
_________________
http://www.littlemy.blox.pl
 
 
 
pszekliniak 
mgr Kopciografik


Wiek: 44
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 136
Skąd: Reichskolonie Danzig
Wysłany: 2009-07-17, 17:42   

I jeszcze jedno - Twoje pytanie zabrzmiało jakbyś pytała o sens kolekcjonerstwa w ogóle. Tak jakby ktoś zapytał mnie, po co w czasie studiów na ASP odrywałam namiętnie wszystkie tabliczki znamionowe z napisem "PWSSP" z mebli i sprzętów przeznaczonych do kasacji. W gruncie rzeczy - po nic. Ale po to, żeby pokazać kiedyś np. mojemu dziecku, że kiedyś ta szkoła nazywała się inaczej i jego dziadek skończył właśnie PWSSP. Po to, że takie drobiazgi są namacalnym dowodem minionych czasów, zmian, tego co już nigdy nie wróci. Ostatnio w papierach pewnego samochodu znalazłam akt urodzenia pierwszego właściciela, z godłem DDR. Zostawiłam :)
_________________
http://www.littlemy.blox.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl