Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gdańskie kina
Autor Wiadomość
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2009-06-11, 21:28   Danzigie kina

Nie wiem. Być może ktoś już podobny temat założył (dziwne by było jakby nie), ale naprawdę próbowałem szukać i nie udało się. Jeśli więc niechcący coś zdublowałem to przepraszam i proszę poniższy wpis przenieść we właściwe miejsce.

Temat jak w tytule. O kinach przedwojennych nie wiem nic, moja pamięć sięga wszak tylko lat 60-tych XX wieku, ale chciałbym i trochę pwospominać, i odświeżyć w pamięci jakby nie było obiekty kultowe tych czasów (poznaną dziewczynę obowiązkowo zapraszało się do kina), ale na chwilę obecną dowiedzieć się co stało się z samymi obiektami. Wiem, że większość została wyburzona, ale co obecnie stoi na ich miejscu? A jeśli budynki się zachowały to co się w nich obecnie mieści?

Poniżej przedstwaim wykaz kin z lat 60-tych, które pamiętam. Piszę z pamięci, więc oczywiście pewne nieścisłości są nieuniknione za co z góry przepraszam i proszę o sprostowanie i jak najwięcej wyjaśnień.

Śródmieście
* Leningrad, późn. Helikon. Główne kino Danziga. Tu odbywały sie premiery, tu szły główne szlagiery, tu były miękkie krzesełka i balkon. I zdaje się nie było biletów ulgowych, więc znacznie wyprzedziło epokę.
* Kameralne. Nad Leningradem. Łączyło je tylko miejsce i taki sam neon nad wejściem.
* Przyjaźń. Naprzeciwko. Byłem tam raz w życiu ze szkołą na filmie Wyzwolenie.
* Żak. Nie miałem okazji być w środku.
* Watra. W Domu Harcerza. Tam czasem odbywały się zebrania Klubu Kibica Lechii.
* Drukarz. Przy Rudym Kocie, też jakby nie było miejscu historycznym.
* Wrzos. Przy szpitalach. Jaki miało adres: Kartuska, czy Świerczewskiego? A Może Pohulanka?
* Gedania. Przy dyrekcji kolei, schodziło się z Błędnika w dół. Tam byłem po raz pierwszy w życiu w kinie na prawdziwym seansie (nie licząc poranków). Film nosił tytuł "Małpia kuracja". Czy ktoś go pamięta?
* Panorama. Nie byłem nigdy w środku. Chyba był przy nie istniejącej hali stoczni przy Wałowej.
* Motława. W tamtych czasach umiałem tam trafić, dziś nie dałbym rady. Również w okolicach Wałowej, Łagiewnik, Motławy.

Orunia
* Kosmos. Ul. Jedności Robotniczej, dziś Trakt św. Wojciecha. Dojeżdżało się tramwajem linii 6.
Przeróbka
* Zorza. Na rozwidleniu dróg tuż za Mostem Siennickim.
Stogi
* Włókniarz. Nigdy nie byłem.
Wrzeszcz
* Znicz (wcześniej Capitol i Zetempowiec). Szymanowskiego.
* Bajka. Jaśkowa Dolina.
* Zawisza. Słowackiego, niebieskie berety, Klub Garnizonowy.
* Tramwajarz. Nowotki, przy zajezdni.
Oliwa
* Delfin.
Nowy Port
* 1 Maja, później Nord. Najbliżej domu, ale nie lubiłem tam chodzić. [/u]

Więcej nie pamiętam.
_________________

 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-06-11, 22:30   

Zawsze warto powspominać :-)
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-06-11, 22:56   

Do "Gedanii" to ja chodziłam w ramach spędów na różnego rodzaju przedstawienia na początku lat '90, które fundowało PLSP Gdynia Orłowo. Siedziska z tego kina w styczniu mogliśmy zobaczyć w budynku DOKP przy okazji wycieczki zorganizowanej przez renekka

foteliki.JPG
Plik ściągnięto 37569 raz(y) 47,86 KB

_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2009-06-11, 23:50   

Budynek kina został rozebrany w listopadzie 2007 roku.

rozbiórka.jpg
Plik ściągnięto 37565 raz(y) 59,52 KB

 
 
 
wladzio 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 72
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 239
Skąd: Pruszków, Wrzeszcz, N. Port
Wysłany: 2009-06-12, 18:43   Re: Danzigie kina

Tangens napisał/a:
Nie wiem. Być może ktoś już podobny temat założył (dziwne by było jakby nie), ale naprawdę próbowałem szukać i nie udało się. Jeśli więc niechcący coś zdublowałem to przepraszam i proszę poniższy wpis przenieść we właściwe miejsce.

Temat jak w tytule. O kinach przedwojennych nie wiem nic, moja pamięć sięga wszak tylko lat 60-tych XX wieku, ale chciałbym i trochę powspominać, i odświeżyć w pamięci jakby nie było obiekty kultowe tych czasów (poznaną dziewczynę obowiązkowo zapraszało się do kina), ale na chwilę obecną dowiedzieć się co stało się z samymi obiektami. Wiem, że większość została wyburzona, ale co obecnie stoi na ich miejscu? A jeśli budynki się zachowały to co się w nich obecnie mieści?

Poniżej przedstwiam wykaz kin z lat 60-tych, które pamiętam. Piszę z pamięci, więc oczywiście pewne nieścisłości są nieuniknione za co z góry przepraszam i proszę o sprostowanie i jak najwięcej wyjaśnień.

Śródmieście
* Leningrad, późn. Helikon. Główne kino Danziga. Tu odbywały sie premiery, tu szły główne szlagiery, tu były miękkie krzesełka i balkon. I zdaje się nie było biletów ulgowych, więc znacznie wyprzedziło epokę.
* Kameralne. Nad Leningradem. Łączyło je tylko miejsce i taki sam neon nad wejściem.
* Przyjaźń. Naprzeciwko. Byłem tam raz w życiu ze szkołą na filmie Wyzwolenie.
* Żak. Nie miałem okazji być w środku.
* Watra. W Domu Harcerza. Tam czasem odbywały się zebrania Klubu Kibica Lechii.
* Drukarz. Przy Rudym Kocie, też jakby nie było miejscu historycznym.
* Wrzos. Przy szpitalach. Jaki miało adres: Kartuska, czy Świerczewskiego? A Może Pohulanka?
* Gedania. Przy dyrekcji kolei, schodziło się z Błędnika w dół. Tam byłem po raz pierwszy w życiu w kinie na prawdziwym seansie (nie licząc poranków). Film nosił tytuł "Małpia kuracja". Czy ktoś go pamięta?
* Panorama. Nie byłem nigdy w środku. Chyba był przy nie istniejącej hali stoczni przy Wałowej.
* Motława. W tamtych czasach umiałem tam trafić, dziś nie dałbym rady. Również w okolicach Wałowej, Łagiewnik, Motławy.

Orunia
* Kosmos. Ul. Jedności Robotniczej, dziś Trakt św. Wojciecha. Dojeżdżało się tramwajem linii 6.
Przeróbka
* Zorza. Na rozwidleniu dróg tuż za Mostem Siennickim.
Stogi
* Włókniarz. Nigdy nie byłem.
Wrzeszcz
* Znicz (wcześniej Capitol i Zetempowiec). Szymanowskiego.
* Bajka. Jaśkowa Dolina.
* Zawisza. Słowackiego, niebieskie berety, Klub Garnizonowy.
* Tramwajarz. Nowotki, przy zajezdni.
Oliwa
* Delfin.
Nowy Port
* 1 Maja, później Nord. Najbliżej domu, ale nie lubiłem tam chodzić. [/u]

Więcej nie pamiętam.


Od siebie dodam kino "Piast" przy rzeźni ul. Lisia Grobla / Angielska Grobla, oraz kino "Jagienka" tuż przy parku "Kuźniczki" na ul. Wajdeloty. Do kina "Panorama" wchodziło się od strony ul. Wałowej obok przychodni. Budynek kina "Motława" istnieje vis a vis "Saur Neptun". :flaga:
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2009-06-12, 21:33   

Przedstawiam reklamę jednego z kin umiejscowionego we Wrzeszczu. W Danzigu kino mieściło się przy Langer Markt 2. Może ktoś potrafi je zlokalizować? Jeśli zaś chodzi o stałe kina terenowe, to jako takich w małych miejscowościach nie było np. we wsi Praust filmy wyświetlało kino objazdowe w lokalu Kucksa. Kina takie, które funkcjonowały na polskiej prowincji znamy z lat powojennych.

kino.jpg
Plik ściągnięto 37537 raz(y) 35,79 KB

 
 
 
Krzysztof 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 78
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 355
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2009-06-12, 22:59   

doldar napisał/a:
Może ktoś potrafi je zlokalizować?

To wrzeszczańskie to tu.

Wrzeszcz.1.jpg
Plik ściągnięto 37520 raz(y) 93,83 KB

 
 
Feldfebel 
Feldfebel IR52


Dołączył: 17 Gru 2008
Posty: 290
Skąd: Danzig
Wysłany: 2009-06-12, 23:00   

Kino wytwórni UFA znajdowalo sie do 1945 na dzisiejszej ul.Garncarskiej.Tyle wiem ze wspomnień członków rodziny.
_________________
Pro Gloria et Patria!
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2009-06-13, 00:09   Re: Danzigie kina

wladzio napisał/a:
Od siebie dodam kino "Piast" przy rzeźni ul. Lisia Grobla / Angielska Grobla, oraz kino "Jagienka" tuż przy parku "Kuźniczki" na ul. Wajdeloty. Do kina "Panorama" wchodziło się od strony ul. Wałowej obok przychodni. Budynek kina "Motława" istnieje vis a vis "Saur Neptun".
A rzeczywiście. Zapomniałem o Piaście. Masz za to punkt. :brawo: :flaga:
Co do Jagienki to owszem, wiem o jej istnieniu, ale za "moich" czasów już jej nie było. Choć chyba jeszcze istniał napis :?:
A co to jest Saur Neptun?
_________________

 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-06-13, 00:17   Re: Danzigie kina

Tangens napisał/a:

A co to jest Saur Neptun?

To nasza, danziga wodociągownia, że tak trywialnie się wyrażę.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2009-06-13, 07:53   

Gwoli wyjaśnienia - Schmalfilm - to 35 - milimetrowy (format 18 x 24 mm) film wąskotaśmowy tzw. Normalfilm, Kleinbildfilm, KB-Film. Filmy tego typu wyświetlano ówcześnie w danzigich kinach.

film.jpg
Plik ściągnięto 37488 raz(y) 49,08 KB

 
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2009-06-13, 16:31   

A tu reklama kina "Oliwa" (gdzie ono było?) wyświetlającego klasyczne dzieło filmowe w 7 aktach "Otello" o Murzynie z Wenecji.

lichtspielhaus.jpg
Plik ściągnięto 37473 raz(y) 39,49 KB

 
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2009-06-13, 16:51   

Wykaz kin danzigich i okolicznych według książki telefonicznej z 1942 roku. Jak zauważamy kina te były zjednoczone w organizacji Vereinigte Danziger Lichtspiele.

kino3.jpg
Plik ściągnięto 37463 raz(y) 89,79 KB

kino2.jpg
Plik ściągnięto 37464 raz(y) 68,9 KB

kino1.jpg
Plik ściągnięto 37465 raz(y) 72,08 KB

 
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2009-06-13, 20:17   

Hm. Capitol to zapewne późniejszy Znicz. Oliva to Delfin, czy było w zupełnie innym miejscu? Zastanawia mnie ten Central-Lichtspiele. Skoro było na Stogach, to czy był to późniejszy Włókniarz?
Reszty póki co nie mogę skojarzyć. Które z nich funkcjonowały po wojnie?
_________________

 
 
 
wooold 

Wiek: 61
Dołączył: 02 Lip 2008
Posty: 10
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-06-13, 21:10   

wladzio napisał/a:
Od siebie dodam kino "Piast" przy rzeźni ul. Lisia Grobla / Angielska Grobla, oraz kino "Jagienka" tuż przy parku "Kuźniczki" na ul. Wajdeloty. Do kina "Panorama" wchodziło się od strony ul. Wałowej obok przychodni. Budynek kina "Motława" istnieje vis a vis "Saur Neptun".

Lisia Grobla to boczna ulica od ul. Wałowej ----chodziło chyba raczej o ul.Długą Groblę
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl