Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pałacyk na Wyspie Sobieszewskiej
Autor Wiadomość
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-04-12, 17:42   Pałacyk na Wyspie Sobieszewskiej

Taka perełka stoi na Wyspie Sobieszewskiej, przy ul. Wienieckiej. W budynku mieszka kilka rodzin. Zabudowania gospodarcze są opuszczone i zrujnowane. Przy uliczce kilka typowych popegieerowskich domów klocków i murowany barak. Starodrzew zdziesiątkowany i zaniedbany. Elewacje pałacyku się nadają do FFP.

Niestety nie wiem kompletnie nic na temat jego historii i właścicieli.

wyspa1.JPG
Plik ściągnięto 22959 raz(y) 195,12 KB

wyspa2.JPG
Plik ściągnięto 22959 raz(y) 115,42 KB

wyspa3.JPG
Plik ściągnięto 22959 raz(y) 122,87 KB

wyspa4.JPG
Plik ściągnięto 22959 raz(y) 110,25 KB

_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-04-12, 17:43   

I kilka zdjęć werandy:

wyspa5.JPG
Plik ściągnięto 22949 raz(y) 141,34 KB

wyspa6.JPG
Plik ściągnięto 22949 raz(y) 200,29 KB

wyspa7.JPG
Plik ściągnięto 22949 raz(y) 163,71 KB

wyspa8.JPG
Plik ściągnięto 22949 raz(y) 130,38 KB

wyspa9.JPG
Plik ściągnięto 22949 raz(y) 146,87 KB

_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-04-12, 18:09   

Udało mi się znaleźć tylko to, że jest z końca XIX wieku.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
grzechuu 


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 31 Maj 2008
Posty: 160
Skąd: Gdańsk-Piecki
Wysłany: 2009-04-12, 18:47   

Mam taki PDF (raczej ze strony miasta) - ale to tylko opis
To będzie wydaje mi się zespół Sobieszewska Pastwa - patrząc na plan, bo osobiście Wyspy S. jeszcze nie badałem.

Nagłówki:
STUDIUM UWARUNKOWA¡ I KIERUNKÓW ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO MIASTA GDA¡SKA
Aneks 5
D. Zespoły dworsko-parkowe i folwarki

Fragment tabeli:
5 Wieniec - Na Wyspie Sobieszewskiej - Zachowany budynek dworu, drewniany budynek mieszkalny, zabudowania gospodarcze i park oraz ogród. Całość w dobrym stanie, wymaga konserwacji zachowawczej i rewaloryzacji parku
6. Sobieszewska Pastwa - Na polderze Wyspy Sobieszewskiej - Zachowany budynek dworski i zabudowania gospodarcze z reliktami parku, zachowany układ urbanistyczny
 
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2009-04-14, 23:16   

Cudowny przykład eklektyzmu , ale dla rodzin tam zamieszkujących to zapewne rudera ktorą należy czym prędzej wyburzyć.
grzechuu napisał/a:
Całość w dobrym stanie, wymaga konserwacji zachowawczej i rewaloryzacji parku
Jeśli szybko czegoś nie zrobią , ta " całość w dobrym stanie " zostanie wspomnieniem.
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-04-14, 23:37   

groszek napisał/a:
Cudowny przykład eklektyzmu , ale dla rodzin tam zamieszkujących to zapewne rudera ktorą należy czym prędzej wyburzyć.
grzechuu napisał/a:
Całość w dobrym stanie, wymaga konserwacji zachowawczej i rewaloryzacji parku
Jeśli szybko czegoś nie zrobią , ta " całość w dobrym stanie " zostanie wspomnieniem.

Chyba nie do końca. Byłam tam w niedzielę wielkanocną i w rozmowach z mieszkańcami nie usłyszałam ani razu hasła "pani robi zdjęcia, to pani pewnie z gazety, niech pani napisze, jak nam tu źle". Jedno z mieszkań w tym dworku było/jest (na stronie agencji nieruchomości brak daty wstawienia ogłoszenia) wystawione na sprzedaż za 450 tys. pln. Dodatkowo w chwili obecnej są tam wymieniane przyłącza. Więc mam nadzieję, że nie jest tak źle i nie ma co krakać.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2009-04-14, 23:47   

fritzek napisał/a:
Więc mam nadzieję, że nie jest tak źle i nie ma co krakać.
Cieszę się , nawet nie wiesz jak bardzo .
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
Elapa 

Dołączyła: 13 Wrz 2020
Posty: 1
Skąd: Katowice
Wysłany: 2020-09-14, 13:28   

Dzień dobry, zdaję sobie sprawę że post ten ma ponad 10 lat ale może jeszcze kogoś zainteresuje ta historia. Od 1948 roku przez 2 lata mieszkałam w tym pałacyku. Mój ojczym był kierownikiem tego gospodarstwa które zostało upaństwowione (PGR) po byłym właścicielu Niemcu. Właściciel ten w czasie działań wojennych zginął i został pochowany na terenie parku otaczającego ten pałacyk. Na tym trenie odbywały się intensywne działania wojenne. Jedne z historii głosiła że była to kwatera wojska niemieckiego a przez krótki okres czasu przebywał tam sam Hitler. Mój ojczym po zmarłym właścicielu zastał tam psa o imieniu Tref (rasa myśliwska). Pies ten podobno z chwilą śmierci poprzedniego właściciela warował na jego grobie przez 2 tygodnie. Pies rozumiał doskonale język niemiecki. Na komendę Heil Hitler wystawiał łapę na przód. Pamiętam że w parku wokół domu było wiele grobów żołnierzy niemieckich którzy zginęli w czasie wojny. Były to usypane kopce z ziemi porośnięte trawą oraz piwoniami. Patrząc na budynek od przodu okno po prawej stronie od zewnętrznych schodów było oknem kuchennym. Pamiętam że pod tym oknem wykopano skrzynię w której Niemcy schowali wile przedmiotów w tym monety czy naczynia. W lesie prowadzący nad morze znajdowałam wraz z innymi dziećmi mnóstwo porzuconej broni i naboi. Nawet mój przybrany brat pokaleczył się wybuchem niewypału. Na terenie tego majątku któreś z Ministerstw Rządu Polskiego zorganizowało kolonie dla swoich dzieci. Młodzież spała w barakach najprawdopodobniej po niemieckich żołnierzach. Baraki były usytuowane wokół stawu w którym tkwił duży niewybuch pocisku. Najprawdopodobniej zrzucono go z samolotu. Nikt wtedy jednak nie przejmował się tym. Po dwóch latach mój ojczym został oddelegowany w iny rejon polski więc więcej losów tego niegdyś przepięknego majątku nie jest mi znane.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2020-09-14, 14:16   

Dziękuję za podzielenie się tą historią. Mnóstwo ciekawych szczegółów! :brawo:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl