Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2009-07-16, 11:35
Fasada Foto Projekt
Autor Wiadomość
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-04-09, 19:05   

Jestem w stanie rozgrzeszyć mieszkańców za wymianę okien w zwykłych kamienicach. Sama wiem co znaczy rozpadające się okno skrzynkowe. Okna plastikowe są najbardziej popularne, bo dużo tańsze niż drewniane, o renowacji starych nie wspomnę (nie wszystkie się da, zapewniam) a finansują to sami mieszkańcy, więc nie ma sentymentów. Ale dowolności w tej wymianie wybaczyc nie mogę. W jednym domu cały wachlarz możliwości. Bez ładu i składu. Nie wymaga się już pozwoleń na wymianę?
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-04-09, 19:35   

Cytat:
Więc nie tylko w Danzigu dzieją się takie rzeczy.


Projekt jest nie tylko danzigi ale dotyczy całego Pomorza. Jak pisaliśmy w mailach do forumowiczó WFG:

Nieważne w którym mieście Pomorza mieszkasz.
Przyłącz się do "Fasada Foto Projekt"!

Znajdź zniszczony w ten sposób budynek i zamieść jego zdjęcie na forum.
Niech odpowiedzialne za ten stan służby zobaczą miasto naszymi oczami.

Teraz kolejne przykłady. Oliwa, ul. Tatrzańska 4 i 5.

Tatrzańska 4.JPG
Plik ściągnięto 18970 raz(y) 91,17 KB

Tatrzańska 5.JPG
Plik ściągnięto 18970 raz(y) 56,53 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-04-09, 19:43   

Oczywiście w galerii fasadowych osobliwości nie może zabraknąć ulicy Kochanowskiego





_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-04-09, 19:46   

Kochanowskiego jest sztandarowym przykładem anarchii fasadowej a Kościuszki okiennej.
 
 
 
luanda 


Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 62
Skąd: Koło blachy
Wysłany: 2009-04-09, 20:16   

Przejeżdżałem ulica Na Zaspę jakieś 2 tygodnie temu i zobaczyłem z bliska fasadę. Natychmiast rzuciły mi się pewne uwagi, ale już zmęczony tematem nie bardzo chciałem wypowiadać się w temacie. Dzisiejsza lektura przywołanego dziennika skłoniła mnie jednak do ponownego zabrania głosu...
Po raz enty zaznaczę, że z kolorów miałem, mam i będę miał lufę, ale pewne rzeczy dostrzegam.

Aby sobie ułatwić odniosę się do wcześniejszej wypowiedzi.
Hochstriess napisał/a:
Luanda ta fasada przede wszystkim powinna mieć kolor JEDNOLITY. W drugiej kolejności , ten jednolity kolor powinien korespondować z istniejącą w sąsiedztwie kolorystyką.


Primo: Na rzeczonej ulicy żółty kolor żółty, co prawda najczęściej już wypłowiały i ubrudzony to fawory! Argument o korespondowaniu uważam, więc za chybiony.






















Do jednolitości zaś barwy wystarczyło z donosem poczekać dzień i pozwolić wandalom dokończyć pokrywanie 2gą warstwą i prawdopodobnie wyrazy, których znaczenie bardziej mnie irytuje, gdy zapytany przez dzieci staram się go NIE WYJAŚNIAĆ, zniknęły by z widoku.

Ucieszyłem się też niezmiernie, gdy po lekturze wcześniejszego artykułu z dziennika walczącego o mój komfort życia, byłem bogatszy o wiedzę na temat koloru żółtego, jakiej nie udało się mi zdobyć tutaj! Pani Aleksandra Kozłowska w artykule "Eklektyczny zabytek" wyjaśniła mi, że kolor żółty jest jadowity!
Nie do końca jednak zrozumiałem, dlaczego "najcenniejszą w Nowym Porcie" kamienicę wpisano do Rejestru dopiero po "Fasada Projekt"? Przecież został wpisany do rejestru z żółta elewacją! Czy aby teraz konserwator nie zachce podtrzymać jajecznego (korespondującego z okresem wielkanocnym :D ) status quo?..
Czy cały (lub jego część) Nowy Port jest obszarem chronionym konserwatorsko? Jeżeli nie, to dlaczego miałby nadzór nad malowaniem elewacji miał prowadzić urząd konserwatorski?

Uważam, że gdyby wyremontować tynk pod tą żółtą farbą to ciężko byłoby się żółci czepiać...

Villa, Fritz, gdzie strzelono Wam tę fotkę z zieloną fasadą w tle? Wygląda znajomo, ale za Chiny nie mogę skojarzyć adresu...
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-04-09, 21:01   

Luanda : jed-no-li-ty! Bez placków, łat i plastrów.
 
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2009-04-09, 21:04   

Psychodeliczna instalacja na ścianie sklepu odzieżowego w Sztumie:

vinci.jpg
Plik ściągnięto 18934 raz(y) 93,18 KB

 
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2009-04-09, 21:31   

Dziwi mnie ta "samowolka" remontowa. Przecież jest nakaz konserwatora zabytków aby wszelkie zmiany w odnawianych zabytkowych budynkach były zgodne z orginałem (tak przynajmiej jest w Gdyni).
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
rychu40 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 464
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2009-04-09, 22:01   

Hochstriess napisał/a:
Jestem w stanie rozgrzeszyć mieszkańców za wymianę okien w zwykłych kamienicach. Sama wiem co znaczy rozpadające się okno skrzynkowe. Okna plastikowe są najbardziej popularne, bo dużo tańsze niż drewniane, o renowacji starych nie wspomnę ...

Robiłem kiedyś dokumentację fotograficzną okien w Pałacu Opatów w Oliwie. Żeby potwierdzić potrzebę wymiany okien z początków lat 60 - tych. I specjalnie zainteresowałem się jaka jest jakość ponad trzydziestoletnich okien. Z powodu niechlujstwa administratorów instytucji państwowych okna nie są systematycznie malowane. W Pałacu w ogóle nie były malowane przez te ponad trzydzieści lat. Ale wytrzymały w zupełnie dobrym stanie. Tylko "obłaziły" z farby. U mnie w bloku jedynie ja mam stare okna. Są jak nowe. Pięciokrotnie malowane. Mają trzydzieści lat. I skutecznie wentylują mieszkanie zgodnie z normą że 30% wentylacji jest przez nieszczelne okna w budownictwie PRL - u. Jak wyglądają niektóre mieszkania teraz po instalacji szczelnych okien to wiem. Widziałem te grzyby na ścianach. Jeżeli nie chce się złapać za pędzel i uratować dawną, świetnie wykonaną stolarkę to będziemy mieli wszystkie okna jak kulfony, takie jak teraz ma Pałac Opatów. Co prawda są z drewna bo konserwator się nie zgodził na plastyk, ale wkrótce trafi je szlag tak jak poprzednie bo nikt ich nie będzie malował. I może i dobrze, bo w niczym nie przypominają dawnej stolarki, nawet ta powojenna była subtelniejsza i mniej raziła, to moje subiektywne odczucie.
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-04-09, 22:11   

villaoliva napisał/a:


Nieważne w którym mieście Pomorza mieszkasz.
Przyłącz się do "Fasada Foto Projekt"!

Znajdź zniszczony w ten sposób budynek i zamieść jego zdjęcie na forum.
Niech odpowiedzialne za ten stan służby zobaczą miasto naszymi oczami.


Ze Starego Miasta w Skarszewach koniecznie trzeba przypomnieć fasadkę "zrenowanej" kamienicy z tabliczką: "Obiekt Zabytkowy". Jej zdjęcia na podforum Skarszewy umieściła MR przy temacie: "Galeria dawnego skarszewskiego detalu" http://www.wolneforumdanzig.pl/viewtopic.php?t=646


villaoliva napisał/a
Cytat:
Projekt jest nie tylko danzigi ale dotyczy całego Pomorza. Jak pisaliśmy w mailach do forumowiczów WFG


Świetna akcja - gratuluję pomysłu !!!!! :brawo:

1_133.jpg
Fot. Jędrzej Jednacz
Plik ściągnięto 18877 raz(y) 20 KB

4_880.jpg
Plik ściągnięto 18877 raz(y) 87,08 KB

 
 
GROCHALL 
grochall z Młynisk


Wiek: 53
Dołączył: 07 Lip 2008
Posty: 9
Skąd: Gdańsk - Młyniska(Schellmühl)
Wysłany: 2009-04-10, 09:46   

to ja też coś mam ode mnie z osiedla :flaga:

DSC01231.JPG
ul.Twarda widok od ul Okrąg Młyniska
Plik ściągnięto 18774 raz(y) 78,05 KB

_________________
GROCHALL-Młyniska
 
 
 
GROCHALL 
grochall z Młynisk


Wiek: 53
Dołączył: 07 Lip 2008
Posty: 9
Skąd: Gdańsk - Młyniska(Schellmühl)
Wysłany: 2009-04-10, 10:05   

http://www.garnek.pl/groc...danzig-mlyniska :flaga:
_________________
GROCHALL-Młyniska
 
 
 
Mikołaj 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Maj 2008
Posty: 101
Wysłany: 2009-04-10, 13:36   

renekk napisał/a:
Psychodeliczna instalacja

allle fota! :brawo:

dorzucam barbarzyńsko wymalowany jeden z domów Hoffmanna (ul. Na wzgórzu)

ps. sorry za marudzenie, ale nazywane takich akcji "Fasada Foto Projekt" to podobna krzywda dla języka polskiego, jak dla budynku malowanie kawałka fasady na jadowity żółty. Określanie wszystkiego twórczego "projketem" to jakaś plaga ostatnich lat. "Projekt" po polsku to coś innego niż "project" po angielsku (przedsięwzięcie).

hofmann_ziel.jpg
Plik ściągnięto 18747 raz(y) 84,49 KB

hofmann_na_wzg.jpg
Plik ściągnięto 18747 raz(y) 72,05 KB

 
 
Michał Szafran 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 264
Skąd: Sopot
Wysłany: 2009-04-10, 17:42   

Ha znalazłem jednak zdjęcie owego domu w Żukowie. Z góry przepraszam za jakość zdjęcia. Było zimno, nie miałem czasu żeby zrobić dobre zdjęcie i pies na mnie szczekał.



Dom znajduje się niedaleko nowego sklepu sieci 34 i na przeciwko mniej oszpeconego budynku.

 
 
grzechuu 


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 31 Maj 2008
Posty: 160
Skąd: Gdańsk-Piecki
Wysłany: 2009-04-10, 18:15   

Ja mam jeszcze przykład "dawnego zajazdu" na Szadółkach
[starsze foto podlinkowane z Wikipedii -> hasło Szadółki]
teraz też kolor "lekko jajeczny"...

Co do oceny samego docieplenia - sam nie wiem - bo niby jak ludziom zimno... no ale wygląda gorzej :)





DSC09613x.jpg
Plik ściągnięto 18713 raz(y) 80,52 KB

 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl