Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: villaoliva
2010-01-30, 08:48
Hołd ofiarom Gustloffa, Steubena i Goi
Autor Wiadomość
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2009-03-31, 12:12   

fritzek napisał/a:
Pomijam to, że nikt nikomu nie każe pod owe pomniki chodzić, zanosić tam zniczy, kwiatków i płakać.


Na razie nie, choć już od jakiegoś czasu jest parcie na pojednanie na siłę, składanie kwiatów itd.

Za komuny było to samo, ale w stronę ZSRR.

Na pewno masz pewność że nikt nie będzie nikomu kazał tam chodzić? Jakieś wycieczki szkolne w imię "pojednania" ?

Może do tamtych czasów Niemcy zapłacą odszkodowania za zniszczenie np. Warszawy :hyhy:
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-03-31, 12:20   

giovanni napisał/a:
Groby tak. Pomniki nie.


Skoro tak to rozwalmy istniejące jeszcze w granicach Polski kriegerdenkmale.
Bo są wraże.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2009-03-31, 12:25   

Dobrze, celny argument. Domyślam się iż chodzi o pomniki z I WŚ.
Ale dlaczego uważasz że stawianie pomników żołnierzom Wehrmachtu jest w porządku. Wehrmacht tak naprawdę to Narodowo Socjalistyczna Armia Brunatna. A jej apolityczność i rycerskość została osiągnięta po maju 1945 min. przez generałów niemieckich przebywających w niewoli amerykańskiej piszących dla armii amerykańskiej różne raporty.
Ja jakoś nie mogę nad tym przejść do porządku dziennego, że Tobie nie przeszkadzają pomniki poświęcone żołnierzom WH.
Czy gdybyś interesował się historią Kambodży a nie Niemiec to chciałbyś w PL widzieć pomniku ku czci czerwonych khmerów.
ps.
Cytat:
Bo są wraże.
tylko proszę tak nie cwaniakować i nie sugerować że mi przeszkadza wszystko co niemieckie. Mi przeszkadza wszystko co nazistowskie.
ps2. http://www.martola.com.pl/biuletyn_dws_03.pdf <--- tu jest mój artykulik o tzw. rozkazach kryminalnych w armii niemieckiej, w kwietniu będzie nr 4 z artykułem o propagandzie. Jak przeczytacie, może pomoże wam to zrozumieć moją niechęć do pomników.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-03-31, 12:36   

Ponury napisał/a:
tak jakoś nie widziałem delegacji niemieckiej na cmentarzu w Redłowie czy też polskiej na tej nekropolii niemieckiej pod Szczecinem ?! Wstydzą się czy mają to gdzieś obydwie strony?!

A czy trzeba odwiedzać wszystkie?



Cytat:
W niedzielę o godz. 17, dokładnie w Godzinę W, kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder w imieniu narodu, przeciwko któremu wybuchło Powstanie, złożył wieniec i pokłonił się przed pomnikiem Powstańców Warszawy na pl. Krasińskich. (...)Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder po złożeniu wieńca pod pomnikiem Powstania Warszawskiego przeszedł kilkaset metrów ulicami Starówki. Witały go tłumy warszawiaków (na zdjęciach ). Zatrzymał się też przed pomnikiem ofiar wybuchu niemieckiego pojazdu-pułapkina ul. Kilińskiego. 13 sierpnia 1944 r. zginęło tu co najmniej 80 osób. W Kaplicy Katyńskiej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego postawił znicz. W księdze pamiątkowej napisał: "Nie wieder" (Nigdy więcej). Przy pomniku Małego Powstańca na Podwalu na Schroedera czekał prezydent Kwaśniewski. Razem złożyli kwiaty i postawili znicze podane im przez harcerzy



2004 r. Fot. Piotr Janowski / AG
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-03-31, 12:49   

Jeszcze jeden przykład. 2005 rok.

http://www.mw.mil.pl/inde...onths=&id=17106

Cytat:
W niedzielę, 8 maja, wizytę w Trójmieście złoży wiceadmirał Lutz FELDT, Inspektor Marynarki Wojennej Niemiec. Głównym punktem wizyty jest udział delegacji niemieckiej w uroczystościach 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej organizowanych na Westerplatte. Posterunki honorowe oraz asystę wojskową uroczystości wystawi Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

O godzinie 11:00 na Westerplatte odprawione zostanie nabożeństwo koncelebrowane przez metropolitę danzigiego arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Po mszy delegacje biorące udział w uroczystościach złożą kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.
Na czele delegacji sił morskich Niemiec stać będzie wiceadmirał Lutz FELDT inspektor Deutsche Marine, natomiast w imieniu polskich marynarzy kwiaty złoży dowódca Marynarki Wojennej RP admirał floty Roman KRZYŻELEWSKI.



foto.jpg
Inspektor Marynarki Wojennej Niemiec wiceadmirał Lutz FELDT
na czele delegacji niemieckiej
Plik ściągnięto 17952 raz(y) 27,25 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-03-31, 12:49   

To zdecydowanie nie jest równorzędne.
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-03-31, 14:03   

Jeżeli już temat zszedł na zasadność istnienia bądź nieistnienia pomników poległych, to poddaję przemyśleniu istnienie i stawianie polskich pomników za wschodnią granicą :idea:
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2009-04-01, 05:25   

fritzku. Narodowo Socjalistyczna Armia Brunatania nie była armią polską a Polacy nie podpalili/okradli połowy Europy.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-04-01, 09:25   

giovanni napisał/a:
Dobrze, celny argument. Domyślam się iż chodzi o pomniki z I WŚ.
Ale dlaczego uważasz że stawianie pomników żołnierzom Wehrmachtu jest w porządku.


A gdzie ja napisałem, że chcę stawiania pomników żołnierzom Wehrmachtu? Mówimy tu o statkach na których znajdowały się również osoby cywilne. I to jak rozumiem w większości.
giovanni napisał/a:
tylko proszę tak nie cwaniakować i nie sugerować

i wzajemnie.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2009-04-01, 14:10   

giovanni napisał/a:
Narodowo Socjalistyczna Armia Brunatania
Mógłbyś napisać o co chodzi? Czy "Brunatania"to jakieś państwo afrykańskie lub inne? 8-)
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-04-01, 15:04   

giovanni napisał/a:
fritzku. Narodowo Socjalistyczna Armia Brunatania nie była armią polską a Polacy nie podpalili/okradli połowy Europy.

W paleniu/okradaniu połowy Europy równie wprawiona była inna armia, której pomniki i cmentarze istnieją na terenie Polski.

Czytając twoje posty można wysnuć wniosek, że stawiasz każdego człowieka służącego w niemieckiej armii w czasie II WW na równi z nazistowskim bandytą. Dziwny to pogląd jak na osobę, która się pochwaliła magisterium zrobionym z tego tematu.

Poza tym, podobnie jak napisał villa, temat nie dotyczy pomnika żołnierzy Wehrmachtu, ani żadnych innych formacji militarnych, tylko cywilnych ofiar katastrof Gustloffa, Steubena i Goi. I proponuję o tym rozmawiać, a nie wyciągać z szafy dziadka z Wehrmachtu.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Jarek z Wrzeszcza 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 296
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2009-04-03, 21:36   

fritzek napisał/a:
I proponuję (...) nie wyciągać z szafy dziadka z Wehrmachtu.


A ja proponuję w ogóle tematu nie kontynuować, bo nic (nowego) z tego nie wyjdzie a Admini znów się poobrażają na tych, co ośmielają się twardo bronić swoich skądinąd niegłupich poglądów :-/
_________________
Blog Z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-04-03, 22:46   

Yarecque napisał/a:
fritzek napisał/a:
I proponuję (...) nie wyciągać z szafy dziadka z Wehrmachtu.


A ja proponuję w ogóle tematu nie kontynuować, bo nic (nowego) z tego nie wyjdzie a Admini znów się poobrażają na tych, co ośmielają się twardo bronić swoich skądinąd niegłupich poglądów :-/

Obrazili to się niektórzy forumowicze pełniący kiedyś funkcje. Administracja absolutnie nie jest na nikogo obrażona. Forum jest od dyskutowania. Oczywiście w ramach określonych jasno w regulaminie

Symboliczny nagrobek w postaci pomnika uważam, że cywilnym ofiarom tych katastrof się należy. Na "Gustloffie" zginęła min. najlepsza przyjaciółka mojej cioci ze szkolnej ławki, razem z całą rodziną. Nie byli żołnierzami Wehrmachtu, ani członkami SS.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2009-04-04, 07:14   

Wrzucanie wszystkich Niemców do jednego wora z nazistami jest kompletną bzdurą i nieporozumieniem i tylko ktoś nie znający historii może sobie na coś takiego pozwalać. To tyle w temacie.
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2009-04-04, 13:03   

fritzek napisał/a:
Symboliczny nagrobek w postaci pomnika uważam, że cywilnym ofiarom tych katastrof się należy.
Rodzina mojej teściowej miała uciekać na "Gustloffie". Mieszkali w Gdyni.
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl